Covid daha sonrası kalp krizi geçirdi, kapalı prosedürle by-pass oldu

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Covid daha sonrası kalp krizi geçirdi, kapalı prosedürle by-pass oldu 55 yaşındaki Abdülmetin Alkan, koronavirüsü atlattıktan daha sonra kalp krizi geçirdi. 3 damarı tıkalı olan Alkan, acil ameliyat olmalıydı fakat açık yolla olmak istemiyordu. aslına bakarsan akciğerleri de bu ameliyatı kaldırabilecek durumda değildi. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, kapalı formülle by-pass yaptı

Diyarbakır’da yaşayan 55 yaşındaki Abdülmetin Alkan, koronavirüs geçirdikten daha sonra yaşadığı göğüs ve sırt ağrılarının hastalığa bağlı olduğunu düşündü. Hâlbuki kalp damarları tıkalıydı. Damar darlığını kovid yapmıyor, damar darlığının üzerine pıhtı bindiği vakit kalp krizi riski artıyor. İşte Alkan da tam bu durumu yaşadı. Diyarbakır’da kalp krizi geçirip anjiyo oldu, İstanbul’da ise kapalı usulle ameliyat.

“KORONA YAPABİLİR” DEDİLER

Abdülmetin Alkan, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Kovid’i fazlaca ağır geçirdim, hastanede yatmadım konutta tedavi oldum, ilaç kullandım lakin 25 gün yattım. daha sonra denetime hastaneye gittim. Sinema çekip “Kurtuldun” dediler. Lakin bende evvel göğüs ağrısı, bir hafta daha sonra da sırt ağrısı ve kaşıntı başladı. Doktora gittim. Hekim, “Korona yapabilir” dedi lakin kalpten şüphelenmediler. Meskene geldik; ağrım var, nefesim daraldı. Saat gece 11’de kolumu tutunca anladım ki kriz geçiriyorum. Acile götürdüler. Sinemalar ve kan analizleri alındı. “Kalp krizi geçiriyorsun” diyerek anjiyoya akabinde da ağır bakıma aldılar. 3-4 damarımın kapalı olduğunu söylemiş olduler. Açık ameliyat olmak istemiyordum. Kardeşimle birlikte tabip arıyordum, anjiyo olacaktım, ameliyat olmayacaktım. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak’a ulaştık. İstanbul’a geldim. Kapalı ameliyat oldum. Göğüs kemiğim açılmadı. Çok kolay güzelleştim. Kendimi fazlaca âlâ hissediyorum, epeyce sağlıklıyım. Sıhhatle konutuma dönebildim.”

AKCİĞERLERİ HIRPALAMIYORUZ

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, Kovid periyodunda artan kalp krizleri ve kapalı ameliyatın avantajları ile ilgili şunları söylemiş oldu: “Bu var olan darlıklar kovid ile pıhtılaşmanın artmasıyla birlikte kalp krizine sebep olabiliyor. Sonuçta bu şikayetler Kovid ağrısı mı, akciğer ağrısı mı karışıyor. Kalp krizi anjiyo kararında aslına bakarsan kendini belirli ediyor. Kapalı ameliyatın açık ameliyattan fazlaca farkı var. Açık olsaydı, göğüs kemiği açılsaydı, akciğer boşluklarına girilseydi ki aslına bakarsanız akciğerler bu ameliyata hazır akciğerler değildi. Yani biz bu kaidelerde bu ameliyatı yapmak istemeyiz. Lakin acil bir ameliyattı. Ayrıyeten kapalı formülle yaptığımız vakit akciğeri epeyce hırpalamıyoruz. O yüzden de daha süratli güzelleşme oluyor. Hastalarımız birinci gün ağır bakımdan çıkıp, 4. ya da 5. gün yürüyerek sıhhatle taburcu oluyorlar.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı