Değişim kural !

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Değişim kural !
İstanbul Şirinevler’de esnaf ziyareti yapıp, vatandaşlarla sohbet eden BTP Genel Lideri Hüseyin Baş, iktisat ve Samsun’da Atatürk heykeline yapılan taarruz üzerine değerlendirmeler yaptı.

Toplumu ayrıştırarak seçime gitme siyaseti izleniyor

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Lideri Hüseyin Baş İstanbul Şirinevler’de esnaf ziyareti yaptı.

Esnafın problemlerini dinleyen BTP başkanı vatandaşlarla da sohbet etti.

Artırımlardan şikayet eden bir esnaf, “Faturalar yüksek geliyor. Artık dolapları kapatıyoruz. Bunları müşteriye artırım olarak yansıtmak zorundayız. Bu sefer de müşteri ayağını kesmek zorunda kalıyor.” derken, BTP önderine yaklaşan bir bayan “Kendimiz için değil lakin çocuklarımız için, yarınlarımız için tasa ediyoruz.” tabirlerini kullandı.

“Emeklileri yok ettiler”

Emekli bir bayan ise “Emeklileri yok ettiler. Sıkıntılarımızı halletmek istiyoruz. Biz emekliler hakkımızı alamıyoruz, EYT’liler aslına bakarsan alamıyor. Minimum fiyat kadar bile maaş alamıyoruz. Patlıcana, bibere baktığımız vakit iç çekiyoruz. Bir şeylerin olması için evvela yeni yüz ve genç beyinlere muhtaçlığımız var.” dedi.

“Kendi ülkemde yabancı üzere yaşıyorum”

“Kendi ülkemde yabancı üzere yaşıyorum. Ben estetisyenim aldığım para bana yetmiyor. Geliri olmadığı üzere sarfiyatı fazla oluyor. Başımızdakiler bu işi hakikaten yapamıyor.” Sözlerini kullanan bir gence ise Hüseyin Baş, “bu biçimde gençler bir arada hareket edeceğiz. Gençliği iktidara getireceğiz. 10-15 yıl daha sonra ortamızda olamayacak insanların önümüzdeki 50 yılı şekillendirmesine müsaade etmememiz lazım.” cevabını verdi.

“Türkiye epeyce sıkıştırılmış”

Meydanda vatandaşlarla sohbet eden BTP önderi, “Türkiye hayli sıkıştırılmış, bozgunlarla uğraş eder bir vaziyette. Atatürk’ün gençliğe hitabesinde anlatıldığı üzere içerden ve dışardan bu bozgunları yapan beşerler var. O yüzden yapacağımız tek şey damarımızdaki asil kana güvenip, kendi içimizdeki gücü fark edip, kendi yolumuzu çizip işlerimizi yapmak.” Tabirlerini kullandı.

“Atatürk kırmızı çizgimizdir lakin provokasyonlara gelmeyeceğiz”

Kendisini takip eden basın mensuplarının sorularını da yanıtlandıran BTP Genel Lideri Hüseyin Baş, Samsun’da Atatürk heykeline düzenlene taarruz ile ilgili değerlendirmeler yaptı.

Berbat akının provokatif bir hareket olduğunun açık olduğunu söz eden Baş, “Şu anda siyasetin mümkündür ki toplumu muhakkak kıymet yargıları üzerinden ayrıştırarak seçime gitme siyaseti var. bu biçimde bir siyaset izledikleri aşikâr. Burada değerli olan Cumhuriyetin kurucu kıymetlerine bağlılığımızı, hürmetimizi ve o kıymetleri daha ileriye taşıma noktasındaki kararlılığımızı göstermektir bize düşen. Bunun yanı sıra provokatif hareketlere gelmeyeceğiz, hiç bir biçimde şiddet hareketlerine girmeyeceğiz. Toplumun en kıymetli dikkat etmesi gereken konu budur. Şiddet bizim işimiz değildir. Atatürk bizim kırmızı çizgimizdir. Sahiden merhum genel liderimiz Prof. Dr. Haydar Baş’ın da dediği üzere, Atatürk vatandır. Şayet O’nu kaybedersek bütün vatanı kaybederiz. ötürüsıyla O’nu sahipleneceğiz, O’na sıkı sıkıya sarılacağız. hiç bir bölücü öge bizim Atatürk’e ve Cumhuriyete olan bağlılığımızı asla zedeleyemeyecektir. Bu hususta bütün toplumu da birebir bağlılıkla, dikkatle beraberliğe davet ediyorum.”

“Küçücük çocuğu çıkartıp ‘Hain’ dedirttiler”

Esnaflarla yaptığı görüşmelere ait izlenimlerini de anlatan BTP başkanı Baş, “Ben esnafta şunu da gözlemliyorum, “işim berbat, faturamı ödeyemiyorum, emekçi çalıştıramıyorum lakin konuşamıyorum, fakat durumdan memnunum” üzere tutumlar ortaya çıkıyor. Bunun tek bir niçini var, toplumun bir biçimde baskılanıyor, korkutuluyor olması. Bunun diğer hiç bir niçini yoktur. Bu endişe iklimini, baskı iklimini yok etmemiz lazım. Bu iklimin ne demek olduğunu Trabzon’da yaşadık. Küçücük çocuğu çıkartıp ‘hain’ dedirttiler. Bu iklimden Türkiye hiç bir vakit bir yarar görmeyecektir. O çocuğun hiç bir kabahati da yoktur. ötürüsıyla burada siyasetin şunu algılaması lazım, biz ne kadar toplumu kardeş yaparız, ne kadar bu toplumu birleştiririz, toplum o kadar özgür ve hür iradesini hem sandığa yansıtacaktır tıpkı vakitte memnunluğunu yaşayabilecektir.”

“hayatının altının üstünden düzgün olmayacağını nereden biliyorsun”

“Ekonominin ne olduğunu konuşmamızın fazlaca gereği yok, esasen durum ortada” diyen Baş, “Bütün esnaf da tıpkı şeyi söylüyor lakin halkımızın artık ayrıca siyasi sebeplerle seçimini yapması gerçek değil. Halkın kimi şeyleri değiştirmesinden korkması gerçek değil. Şems’in fazlaca hoş bir kelamı var, ‘yaşamım alt üst olur, neye uğradığımı şaşırırım’ diye korkma. hayatının altının üstünden daha âlâ olmayacağını nereden biliyorsun’ diyor. Toplumun bunu fark etmesi lazım. O hayatımızın altı tahminen şuandaki üstünden epey daha güzel olacaktır. O yüzden ekonomiyi tekrar yine konuşmaya gerek yok, iktisat bitmiş vaziyette, esnaf epey şikayetçi bu durumdan ancak bunun tahlili de bir daha esnafın, bir daha çalışanın sandığa gidip tercihini tekrar gözden geçirmesinden geçiyor.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı