Diyarbakır’da atak için 6 ay keşif yapmış: Patlat bombayı al 10 bin doları

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Diyarbakır’da atak için 6 ay keşif yapmış: Patlat bombayı al 10 bin doları Diyarbakır’a 20 kilometre uzaklıktaki canlı hayvan pazarı yakınlarında 16 Aralık günü polis servis aracının geçişi sırasında bomba yüklü aracın patlatılması kararı 8’i polis 9 kişinin faydalanmasına niye olan bombacı Ferhat Aksoy ile bir arada tutuklanan 4 zanlının sözlerine SÖZCÜ ulaştı.

34 EYL 129 plakalı aracı kiraladıktan daha sonra içine bomba yerleştirip olay yerine bırakan Ferhat Aksoy sorgusunda şöyleki dedi:

“6 AYDAN BERİ KEŞİF YAPIYORDUM”

“Lice kırsalında örgüt mensuplarından geçen Temmuz ayında kısa vadeli eğitim aldım. Bana eğitim veren dağ takımındaki şahısları tanıyorum, gerekli teşhislerde de bulundum. Bana askeri eğitim vermelerindeki gaye bu biçimde bir hareketi gerçekleştirmem içindi. Beni evvel propaganda yaparak kandırdılar, ‘Hakkımız yeniliyor’ denilerek bilinçaltımı doldurdular.

Geçen yıl askere gitmedilk evvel üç örgüt üyesiyle görüştüm. Üç ay evvel de örgüt üyeleriyle yaptığımız görüşmede bir bomba getireceklerini ve bunu benim patlatmamı istediler. Karşılığında bana 10 bin dolar vereceklerini, hareket daha sonrasında daha fazla para vereceklerini söylemiş olduler. Hareket daha sonrası beni istediğim yere göndereceklerini, daha âlâ bir ömür sunabilecekleri vaadinde bulundular.

Aralık ayının birinci haftasında bombayı Diyarbakır merkeze Rüstem kod isimli bir örgüt mensubu ya da bir işbirlikçi milis getirdi. bir arada bombayı patlatacağımız yere gittik. Aksiyonun keşfini ve planlamasını yaptık. Bombayı kiraladığımız araca ben yerleştirdim. Haziran ayından bu yana yani 6 aydan beri bombayı patlatacağım noktaların ve güzergâhların keşif çalışmalarını yapıyordum. Hayvan pazarına da gittiğim için polis araçlarını orada görüyordum. Saldırıyı burada yapabileceğimi düşündüm. Dağdaki örgüt mensupları bana araç çalıp çalamayacağımı sordu. Ben yapamayacağımı söyleyince araç kiralamamı istediler. Akrabam olan G.T ile birlikte araç kiraladık. Bombayı kiraladığım aracın içine yerleştirip patlattım. Benimle gözaltına alınan babamın ve taksicinin patlamayla alakası yok. Pişmanım, isimli denetimle tutuksuz yargılanmak istiyorum.”

“SIK SIK ARAYIP GEÇ KALDIK” DİYORDU

Bombacı Ferhat Aksoy’u Lice’ye gdolayırken yakalanan taksici A.A sözünde, “Ferhat’la birebir köylüyüz. Ben taksi durağında nöbetçiydim. Olay sabahının gecesi kendisini hayvan pazarından alıp Lice’ye götürmemi istedi. Beni arayacağını söyleyip telefonumu istedi. Saat 04.30’da iki sefer aradım karşılık vermedi. 5 dakika daha sonra kendisi arayıp ‘Gidip gitmeyeceğimiz çabucak hemen aşikâr değil, seni ararım’ dedi. 15-20 dakika daha sonra yine arayıp bu sefer ‘geç kaldık’ dedi. Ben onu almaya giderken yolda sık sık arayıp ‘geç kaldık’ diyordu. Kendisini hayvan pazarına varmadan bundan evvelki ışıklardan aldım.

Ara sokaklardan yola devam ettik. Hatta oraları bilmediğim için kendisi bana yol tanımında bulunuyordu. daha sonra tuvalet gereksinimini gidermek için durmamı istedi. Aracın dikiz aynasından tuvalet muhtaçlığını giderdiğini gördüm. Mardin-Diyarbakır yolundaki trafik denetimini geçtikten daha sonra Lice yoluna girdik. Bana Kocaköy yol ayrımında ineceğini söylemişti. Bu noktaya varınca yavaşladığımda bu sefer Şeyhan köyünde ineceğini söylemiş oldu. Lice girişinde polisler bizi yakaladı. Üzerimde RDX kalıntıları Ferhat’ı olay yerinden aldığım için bulaşmış olabilir” dedi.

ÜZERLERİNDE RDX PATLAYICI ARTIĞI ÇIKTI

Bombacı ile birlikte araç kiralayan G.T ise, “Ferhat iki üç günlük bir araca gereksinimi olduğunu söylemiş oldu. Ben de tanıdıklarım olduğu için kendisine yardımcı oldum. Üzerimde RDX kalıntılarının çıkması Ferhat aracıma bindiği için bulaşmış olabilir” dedi. Meskeninde kalaşnikof tüfek dahil olmak üzere fazlaca sayıda uzun namlulu tüfekle yakalanan R.A da, “Silahların tümü babama aittir. Ele geçen kalaşnikof tüfek koruculuk periyodundan kalmış olabilir. Babam geçmişte koruculuk yapmıştı, bu olayla alakamız yok” dedi.

Üzerimdeki RDX patlayıcı artıklarının nasıl bulaştığını bilmiyorum, lakin bizi gözaltına alırken önümde üç kişi daha vardı. Onların bastığı yerden geçtiğimiz için bulaşmış olabilir” dedi. Bombacının akrabası olan U.A da, Ferhat Aksoy’la çocukluk arkadaşı olduklarını, öncesinde telefon görüşmesi yapmış oldukları için gözaltına alındığını belirterek hatasız olduğunu söylemiş oldu.

4’Ü TUTUKLANDI, 2’SİNE YURTDIŞI YASAĞI VE İSİMLİ KONTROL

Ferhat Aksoy’un babası B.A ise sorgusunda, “Diyarbakır merkeze yakın bir yerde ahır kiraladım, hayvan ticaretiyle uğraşıyorum. Elbiselerime bomba kalıntısının nasıl bulaştığını bilmiyorum, benim olayla ilgim yok” dedi.

Ferhat Aksoy ile babası B.A, bombacıyı Lice’ye götüren taksici A.A, bomba yüklü aracı kiralayan G.T tutuklanırken, U.A ile R.A isimli denetim koşulu ve yurtdışı çıkış yasağı konularak hür bırakıldı.