Dolar / TL’de yeni rekor

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Dolar / TL’de yeni rekor Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta içi 200 baz puan faiz indirimi sonucunın akabinde yükselişe geçen döviz kuru, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu “10 ülkenin büyükelçisinin istenmeyen adam ilan edilmesini talimatı verdim” demesiyle yeni rekor düzeyleri gördü. Asya’da birinci kotasyonlarda dolar/TL 9.75 düzeyini aşarak rekor kırdı.

ABD Doları karşısında günden güne eriyen Türk Lirası, yeni haftaya da kayıpla başladı. Erken saatlerde Asya piyasalarından gelen yeni tarihi düzeyini nazarann dolar / TL 9.75′ de aştı.

Ankara’da misyon yapan ABD, Almanya ve Fransa da dahil 10 ülkeden büyükelçinin 18 Ekim’de Osman Kavala’nın hür bırakılması için yaptığı davet daha sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar döviz kuru yükselmesinin ana sebebi olarak görülüyor.

Erdoğan, geçtiğimiz cumartesi günü Eskişehir’de yaptığı açıklamada “Yatıyorlar, kalkıyorlar, Kavala, Kavala… Kavala dediğin, Soros’un Türkiye şubesi. 10 tane büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı’na geliyor. Bu ne terbiyesizliktir ya? Siz burayı ne zannediyorsunuz ya? Burası Türkiye, Türkiye. Burası o denli zannettiğiniz üzere bir kabile devleti değil. Burası anlı ulu Türkiye. Burada kalkıp da Dışişleri Bakanlığı’na gelip talimat verme üzere bir yola giremezsiniz.” dedi.

Erdoğan, bu büyükelçilerin “istenmeyen kişi” ilan edilmeleri için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na talimat verdiğini deklare etti:

Gerekli talimatı ben de Dışişleri Bakanımıza verdim. Ne yapması gerektiğini söylemiş oldum. ‘Bu 10 tane büyükelçinin bir an evvel istenmeyen adam ilan edilmelerini çabucak halledeceksiniz’ dedim. Bunlar Türkiye’yi tanıyacaklar. Türkiye’yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler.”

FAİZ KARARI daha sonraSI REKOR GELMİŞTİ

Merkez Bankası Para Siyaseti Heyeti geçtiğimiz perşembe günü siyaset faizini 200 bas puan indirmesi ile Türk Lirasındaki kıymet kaybı hızlanmış dolar 9.50 düzeyini aşarak rekor kırmıştı.