Dolmuşun önüne oturunca ezilip ölmüştü, asli kusurlu bulundu

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Dolmuşun önüne oturunca ezilip ölmüştü, asli kusurlu bulundu Kaza, 9 Eylül’de Bülent Ecevit Caddesi’nde dolmuş durağında meydana geldi. Teze nazaran, kahvehanede oturan Mehmet Baş, sigara içmek için dışarı çıkıp, park halindeki 67 M 0009 plakalı dolmuşun önüne oturdu. Kalkış sırası gelen dolmuş sürücüsü Yunus Emre K. de direksiyon başına geçip, aracı çalıştırdı. Hareketlenen dolmuş, Mehmet Baş’a çarptı.

ÖLEN KİŞİ DE ASLİ KUSURLU BULUNDU

Kazada aracın altında kalan Baş, ömrünü kaybetti. Eylül ayında hazırlanan uzman raporunda Mehmet Baş’ın, ‘taşıt trafiğini tehlikeye sokacak biçimde hareket etmek’ hususu uyarınca ‘asli’ kusurlu bulunduğu ortaya çıktı. ‘Tali’ kusurlu bulunan şoför Yunus Emre K.’nin ise hareket öncesi aracın etrafını denetim etmediği ve yetersiz ehliyeti olduğu açıklandı.

Rapor daha sonrası hazırlanan iddianamede ise Yunus Emre K. hakkında ‘taksirle mevte niye olma’ hatasından 2 yıldan 6 yıla kadar mahpus cezası istendi ve dava açıldı. 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Yunus Emre K., Mehmet Baş’ın yakınları ile taraf avukatları katıldı.

Duruşmada kelam verilen Yunus Emre K., “Olay tarihinde Mehmet Baş’ı bizim aracın önünde otururken görmüştüm. Çabucak kendisini oturmaması konusunda uyardım, aracı sıraya çekeceğimi söylemiştim hatta kendisini Kayabaşı minibüsüne bindirdim. Önünden kalktığından emin olduktan daha sonra son temizlikleri yaparak araca oturdum” dedi.

‘ARACIN BİR ŞEYE TAKILDIĞINI HİSSETTİM’

bir süre telefonu ile oynadıktan daha sonra aracı çalıştırıp, korna çaldığını belirten Yunus Emre K., “Sıraya almak için aracı hareket ettirdim. Aracın bir şeye takıldığını hissettim. Bunun üzerine aracı, geri vitese aldım. Araç geri gitmedi. Kontağı kapattım, araçtan indim ve Mehmet Baş’ın sol lastiğin önünde yerde yattığını gördüm.

ilk vakit içinderda ambulansı aradım; Mehmet Başın kalbine, nabzına baktım daha sonrasında ambulans geldi. olaydan dolayı pişmanım. Mutlaka taammüden ve şuurlu olarak hareket etmedim. Olay kaza kararı meydana gelmiştir. Benim ailem Mehmet Baş’ın ailesi ile görüşerek taziyelerini iletmiştir. Şu an huzurunuzda müteveffanın ailesinden özür diliyorum” diye konuştu.

Duruşmaya katılıp, şikayetçi olan Mehmet Baş’ın oğlu ise babasının gözlerinin yeterli görmediğini ve işitme sorunu yaşadığını söylemiş oldu.

Sanık avukatı da Yunus Emre K.’nin beraatini ve adli denetim önlemlerinin kaldırılmasını talep etti. Tutuksuz sanık hakkında adli denetim önlemlerini kaldıran hakim, kazadaki kusur oranının belirlenip, rapor edilmesi için belgeyi ekspere göndererek, duruşmayı erteledi. (DHA)