Efsanevi İtalyan kaleci Zoff, Türkiye-İtalya maçını kıymetlendirdi

tesbih

New member
Efsanevi İtalyan kaleci Zoff, Türkiye-İtalya maçını kıymetlendirdi İtalya’nın efsanevi futbol adamı Dino Zoff, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ötürüsıyla tribünlere az sayıda seyirci alınacak olmasının konut sahibi ülkelerden biri olan İtalya için bir avantaj olduğunu söylemiş oldu.

İtalya’nın 1968 yılında kazandığı birinci ve tek Avrupa Şampiyonası’nda oyuncu olarak yer alan, 2000’deki şampiyona da ise teknik yöneticiliğini yaptığı “Gök mavililer”e final oynatıp kupayı kıl hissesi Fransa’ya kaybeden Zoff, yaklaşan EURO 2020’yi kıymetlendirdi.

İtalya ve Türkiye’nin, kendisinin İtalya’nın başında olduğu periyotta 21 yıl evvel bir daha 11 Haziran’da EURO 2000’de karşılaştığı anımsatılan ve o maça ait anıları sorulan Zoff, “EURO 2000’de hatırladığım kadarıyla Türkiye ile kümedeki birinci maçımızda karşılaşmış ve âlâ bir maç çıkarmıştık. Türkiye de o devir güzel bir ekipti. Kazanmıştık lakin kolay olmamıştı. Bizim açımızdan düzgün bir çaba ortaya koyduğumuzu hatırlamıyorum lakin Türkiye de kendi açısından uygun bir maç oynamıştı.” diye konuştu.

Zoff, o maçı Antonio Conte ve Filippo Inzaghi’nin golleriyle 2-1 kazandıklarını (Türkiye’nin golünü Okan Buruk atmıştı) söylemiş oldu.

“ALTIN GOL BİR SONUÇTU”

İtalya’nın kendisinin oyunculuğu devrinde kazandığı kupaya, bu sefer teknik yöneticiyken EURO 2000’de hayli yaklaştığı lakin bugün dünya futbolunda yeri olmayan “Altın gol” uygulamasıyla kaybettiği anımsatılan Zoff, şunları kaydetti:

“Biz o şampiyonayı “Altın gol”le kaybetmedik. Biz o turnuvayı, bitime 20 saniye kala Fransa’nın Wiltord’la bulduğu, skoru 1-1’e getiren birliktelik golünde kaybettik. Zira daha sonrasında bu gole tepki verecek gücü gösteremedik. Altın gol bir sonuçtu doğrusunu söylemek gerekirse. Biz uygun bir maç çıkarmıştık, aslında farkı 2’ye de çıkarabilirdik. Fırsatlar yakaladık. Del Piero ile iki fırsat yakaladık fakat golü bulamadık. Biraz da yazgı. Kalecinin üstünden yedik golü. Yazgı.”

“İTALYA’YI BU MAÇ İÇİN BİRAZ DAHA AVANTAJLI GÖRÜYORUM”

EURO 2020’de İtalya’nın bahtını nasıl gördüğü sorusuna Zoff, “İtalya, bana bakılırsa bu turnuvanın favorilerinden biri. Son devirde hem elemelerde birebir vakitte hazırlık maçlarında her vakit güzel maç çıkardı. Bence güzel işler yapabilecek durumları var. tıpkı vakitte kazanmak için bir epeyce bileşenin bir ortaya gelmesi lazım. Yani tam bir grup olduğuna inanıyorum.” cevabını verdi.

“İtalya âlâ bir ekip. Az sayıda da olsa seyirci de olacak bu maçta. Bu da yardımcı olur.” diyen Zoff, “Taraftarlar olmasaydı kimi şeyler daha farklı gelişebilirdi. Tribünlerde taraftarların olması İtalya’nın avantajınadır. İtalya liginde oynayan düzgün düzeyde Türk oyuncular da Türkiye için küçük bir katkı sağlayabilir. Lakin maç öncesinde İtalya’yı bu maç için biraz daha avantajlı görüyorum.” tabirlerini kullandı.