Eğitim ordusuna darbe yapılıyor

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Eğitim ordusuna darbe yapılıyor Birleşik Kamu İş Konfederasyonu MYK Üyesi, Uzman Eğitimci Levent Akça, “Atatürk’ün eğitim ordusu öğretmenlere karşı el ele veren cemaatler sermaye sahipleri ve AKP iktidarı aleni darbe yapıyor” dedi.

Milli
Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin sert yansısına karşın 19 Kasım’da Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik İmtihanlarını yapmakta direniyor. Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Merkez Yürütme Konseyi üyesi ve 30 yıllık Uzman Eğitimci Levent Akça süreci şöyleki kıymetlendirdi:

“CİRİT ATIYORLAR”

“Öğretmenlik Meslek Kanunu, Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Öğretmenlik imtihanları ile cemaatler, sermaye sahipleri ve AKP iktidarı, Atatürk’ün eğitim ordusu öğretmenlere karşı aleni darbe yapıyor. Liyakat ve donanımdan eksik bu eğitim yapılanmasında gerici cemaatler cirit atıyor. Türkiye’nin Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler düzeyine çıkışı, siyasi iktidarca kasıtlı engelleniyor. Türkiye’nin eğitimden, iktisada kadar dünya sıralamalarında sonuncu olmasının temel sebebi eğitimdeki gerilemedir.”

“AKP 8 eğitim bakanı ve her bakanın da değiştirdiği MEB bürokratları, eğitim sistemini yerle bir etti. Artık, sıra öğretmenlere geldi. Öğretmenlik Meslek Kanunuyla, Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik imtihanlarıyla kolları sıvadılar. İş teminatı esasen olmayan öğretmenlerimiz, fazlaca önemli ekonomik dertlerle boğuşurken, iktidar bir de uzmanlık-başöğretmenlik diye bir şey icat etti. Herkes bilmeli ki Türkiye’nin tek başöğretmeni Atatürk’tür. ”

“Siyasi baskı altında soruşturmalarla boğuşan Atatürkçü öğretmenleri kimse susturamayacak. İktidar baskısıyla, öğretmenlerin üyeliğe zorlandığı yandaş sendika, öğretmenleri asla temsil etmedi, edemez. Öğretmenlerimizi, süratle bu yandaş sendikadan istifa ederek, haklarını savunan gerçek eğitim sendikalarına üye olmaya çağırıyorum. ‘Unvan’ ismi altında 1-2 bin lira maaş farkı için, iktidarın uzattığı sadakayı, tüm öğretmenlerimiz reddediyor. Öğretmenlerimizin tamamı, uzman. ”

“SİYASİ İHANET”

“Türk eğitim sisteminin, Atatürk periyodunda olduğu üzere bir daha çağdaş çağı yakalamak için evvel öğretmenlerin ekonomik sıkıntıları çözülmelidir. Öğretmenler odasının; ‘başöğretmen, uzman öğretmen, kontratlı öğretmen, fiyatlı öğretmen’ üzere düzmece sıfatlarla bölünmesi, siyasalları de yetiştiren öğretmenlik mesleğine yapılan yüzyılın ihanetidir. Bu imtihanı, Bakan Mahmut Özer’in de söz ettiği yandaş sendika talep etmiş. İktidar, bakanları, bakanlık bürokratları ve yandaş sendikası Eğitim Bir Sen, milletin gözü önünde 20 yıldır, eğitimde orta oyunu oynasa da artık bitti.”