Eğitimde tabelaya yeni düzenleme

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Eğitimde tabelaya yeni düzenleme Ulusal Eğitim Bakanlığı, bağlı kurumlar ile tüm resmi ve özel okullardaki tabelalarla ilgili değişiklik sonucu aldı. Resmi Gazete’de yayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Tanıtım Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” başlıklı kararda şu tabirlere yer verildi:

“9.8.2006 tarihindeki Resmi Gazete’de yayımlanan Ulusal Eğitim Bakanlığı Kurum tanıtım Yönetmeliği’nin 5’inci unsurunun birinci fıkrası aşağıdaki biçimde değiştirilmiştir.

(1) Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı ile Bakanlığa bağlı kurum, kuruluş, resmi ve özel tüm eğitim kurumlarının tabelaları; Bakanlıkça hazırlanan ve yürürlüğe konulan kılavuzda gösterilen örneklere uygun renk ve yazı tipinde olmak kaydıyla Türkçe yazılır.”

DEĞİŞTİRİLEN FIKRA

2006 tarihindeki yönetmeliğin değiştirilen “Kurum tabelaları” başlıklı 5’inci unsurunun 1’inci fıkrası şöylekiydi:

HUSUS 5 – (1) Bu tabelalarda kurum kuruluş isimleri;

a) Bakanlık merkez teşkilatı ile taşra teşkilatından vilayet yahut ilçe ulusal eğitim müdürlükleri altın sarısı,

b) Okul öncesi eğitim kurumlarında pembe,

c) İlköğretim kurumlarında mavi,

ç) Ortaöğretim kurumlarında sarı,

d) Çıraklık ve yaygın eğitim kurumları, halk eğitim merkezleri, rehberlik araştırma merkezleri, bilim sanat merkezleri, mesleksel eğitim merkezleri, iş okulları, çıraklık eğitim merkezleri, hizmet içi eğitim kurumları, öğretmen meskenleri, tesis ve kamp merkezleri, basım ve yayınevleri, özel dershane ve yurtlar, motorlu taşıt şoför kursları ve gibisi kurumlarda yeşil, yer üzerine siyah renkte temel büyük harflerle Türkçe yazılır.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan düzenlemeye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Değişiklik yapılan 2006 tarihindeki yönetmeliğe bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bugün yayımlanan Resmi Gazete…

Değiştirilen 2006 tarihindeki Ulusal Eğitim Kurum Tanıtım Yönetmeliği’nin ilgili bölümü…