EPDK elektrik tedarikçilerinin avans ödemelerini erteledi

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
EPDK elektrik tedarikçilerinin avans ödemelerini erteledi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), üçüncü tarife uygulama periyodu olan 2022-2026 yılları için doğal gaz dağıtım şirketlerinin uygulayacakları sistem kullanım bedellerinin hesaplanmasındaki getiri oranlarını belirledi.

EPDK’nın hususa ait heyet kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna bakılırsa, doğal gaz dağıtım şirketlerinin uygulayacakları sistem kullanım bedellerinin hesaplanmasında üçüncü tarife uygulama devri olan 2022-2026 yılları için gerçek makul getiri oranı vergi öncesi yüzde 13,25, düzeltilmiş makul getiri oranı vergi öncesi yüzde 12,427 olarak kararlaştırıldı.

Ayrıca, Elektrik Üretim AŞ tarafınca uygulanacak etkin elektrik güç toptan satışında, dağıtım şirketlerine teknik ve teknik olmayan kayıp güç satışları ile nazaranvli tedarik şirketlerine yapılan satışlarda kilovatsaat fiyatı 31,8592 kuruş oldu.

Dağıtım şirketlerine genel aydınlatma kapsamında yapılan satışlarda ise bu fiyat kilovatsaat başına 256 kuruş olarak uygulanacak.

Öte yandan, EPDK’nın 1 Temmuz elektrik tarife tablolarına ait sonucu da Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna bakılırsa, 1 Temmuz’dan itibaren uygulanacak elektrik tarifelerinde değişikliğe gidilmedi.

Öte yandan EPDK’dan misyonlu tedarik şirketlerinin (GTŞ) avans ödemeleriyle ilgili bir basın açıklaması yapıldı. GTŞ’lerin günlük avans ödemelerinde aksamalar yaşayarak bu maliyeti tüketiciye yansıtabilecekleri belirtilen açıklamada “Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in kabul edildiği ve avans ödemelerinde yaşanabilecek aksamalardan en son tüketicilerin en az biçimde etkilenmesi gayesiyle bu şirketlerin avans ödemelerinin 40 gün ötelenebilmesine karar verildiği açıklandı.

Kurul tarafınca alınan öbür bir kararda ise GTŞ’lerin süreksiz bir müddetyle, Temmuz ve Ağustos 2022 aylarına ait, avans ödemelerinin ötelenebilmesine imkan tanındığı ve güç arzının daima olarak sağlanmasının hedeflendiği kaydedildi.