Erasmus’a gönderdiğimiz öğrenciler ortada kaldı

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Erasmus’a gönderdiğimiz öğrenciler ortada kaldı Erasmus kapsamında yurtdışına giden öğrencilerin hibe paraları ödenmedi. Öğrenciler meskenlerinden binlerce kilometre uzakta parasız pulsuz kaldı. Yurt paralarını dahi ödeyemeyen, yemek parası bulamayan öğrenciler, “Ortada kaldık” diye isyan ederken Dışişleri Bakanlığı, topu Avrupa Birliği’ne atıyor.

Türkiye’nin öğrenci değişim programı “Erasmus” kapsamında yurtdışına gönderdiği yaklaşık 15 bin öğrenci bu yıl meskenlerinden binlerce kilometre uzakta fazlaca güç günler geçiriyor.

Türk Lirası’nın, Euro ve Dolar karşısında şiddetli kıymet kaybı niçiniyle, aslına bakarsan Erasmus’a sıkıntı kaidelerde katılan öğrencilerin devlet tarafınca vaadedilen hibeleri yatırılmadı. 10 ay için ayda 600-700 euro vaadedilen burslar iki aydır ödenmedi. 10 ay yerine yalnızca 2 buçuk ay ödeme yapılacağı dedikoduları öğrencileri çaresiz bıraktı.

Ailelerinin kısıtlı imkanlarıyla kuruş hesabı yaparak, güzel bir eğitim almak gayesiyle yabancı ülkelere giden öğrenciler, burs paraları yatırılmayınca ne yapacaklarını şaşırdı. Kaldıkları meskenlerin, yurtların parasını ödeyemeyen öğrencilerden bir kısmı yemek parası dahi bulmakta zorlanıyor.

DIŞİŞLERİ EZAYI İTİRAF ETTİ

Erasmus projesini Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Türkiye Ulusal Ajansı koordine ediyor. Ajans, 19 Eylül’de yaptığı açıklamada ödemelerin yapılmadığını itiraf etti. sebebini ise şu cümleyle deklare etti:

“Avrupa Birliği ortasındaki bütçe müzakerelerinin uzaması ve Kovid19 salgının da tesiriyle evvelki devirlerden farklı olarak, 2021-2027 Erasmus+ Program Tüzüğü Avrupa Birliği tarafınca 6 ay gecikmeli olarak lakin Haziran 2021 tarihinde onaylanabilmiştir.”

Ulusal Ajans, tıpkı açıklamada, koşullu bir minimum bütçe oluşturularak üniversitelere gönderildiğini ve mevcut süreksiz kaynakla en çok öğrenciye mümkün olan en çok imkanı sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.

ÜNİVERSİTELER: HİBE ÖLÇÜSÜ DEĞERLİ ORANDA AZALDI, ÖDEME ŞUBAT’I BULUR

Bu açıklamanın çabucak akabinde üniversitelerden de birbirine emsal açıklamalar yapıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden yapılan açıklama sorunun boyutlarını da ortaya koydu:

• Hibeyle ilgili müzakereler devam ediyor.
  • Tahsis edilen hibe ölçüsünde geçmiş senelera kıyasla kıymetli oranda azalma var. Öğrencilerimize tahsis edilen hibe ölçülerinde değişikliğe gitmek zorunda kaldık.
  • Bu prestijle öğrencilerimize toplamda 2.5 aylık (sözleşmede 10 ay) hibe dayanağı sağlanabilecektir. Bu paranın ödenmesi de 2022 yılı Şubat ayını bulabilecektir.
Sonuçta, öğrencilerin büyük kısmının paraları iki aydır ödenmiyor. Anlaşılan o ki Şubat ayına kadar da ödenmeyecek. Ödenecek ölçü epeyce daha az olacak. 10 ay için vaadedilen aylık 600-700 Euro yerine 2 buçuk aylık ödeme yapılacak.

niye DEVLET DEVREYE GİRMİYOR

Öğrencilerin büyük kısmı yaklaşık iki aydır yurtharicinde. Parası olan da tüketmiş vaziyette. Her bir ikendi tahlilini üretiyor. Neredeyse yemiyorlar, içmiyorlar, gezmiyorlar… Çalışma müsaadeleri olmadığı biçimde kaçak işlerde çalışanlar var… Bırakıp dönmek de hepsi için mümkün değil zira 10 aylık kira mukavelelerine imza atmışlar.

Öğrencilerin bulundukları yerde yaptıkları müşahedelere göre yalnızca Türkiye’den giden öğrenciler bu düşünceyi yaşıyor. Belirli ki ya sorunun kaynağı farklı ya da devletler AB’den gelecek para gecikse de meskenlerinden uzak bu öğrencilere öteki bir bütçeden ödeme yapıyor ve gençlerini mağdur etmiyor.

YALNIZCA YURT PARASI TABAN FİYAT KADAR

Son senelerda Erasmus’la yurtdışına giden öğrenci sayısı 15-17 bin içinde… Bu yıl kaç kişinin gittiği, kaç öğrencinin mağdur olduğu resmen açıklanmadı. Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Türkiye Ulusal Ajans SÖZCÜ’nün aramalarına yanıt vermedi.

Sorunun mağduru öğrencilerden biri Hilal Taşkın… Marmara Üniversitesi Mütercim Tercümanlık öğrencisi. Kısım birincisi… 4. sınıfı Erasmus kapsamında Rouen Üniversitesi’nde okumak üzere Eylül ayı başında Fransa’ya gitmiş.

Hilal Taşkın ve Nurdan Merve Şafak Fransa’da Rouen Üniversitesi’nde… Her ikisinin de bursları yatırılmadı. Hilal Taşkın 248 Euro’luk yurt parasını ödeyemediğini ve ihtar aldığını söylüyor.

Okulun Erasmus ofisinden verilen imzalı kaşeli yazıda motamot şu cümle yer alıyor:

“1 Eylül 2021-30 Haziran 2022 tarihleri içinde yurt haricinde tahsil görmek üzere seçilen Erasmus öğrencimizdir. Öğrencimiz Fransa’da tahsil bakılırsaceği periyot için aylık 600 Euro Erasmus hibesi alacaktır.”

Hilal, bu paranın üzerine ailesinin de denkleştirdiği parayı ekleyerek ince hesaplarla Fransa biletini aldı. Orda devlet yurduna yerleşti. Nasılsa ayda 600 euro hesabına yatacaktı. Lakin olmadı, para yatmadı.

Her ay 248 Euro yalnızca yurda vermesi gerekiyor. Çok az üzere duruyor lakin bugünkü kurla karşılığı 2 bin 685 TL, neredeyse bir taban fiyat ediyor.

“YA KENDİ PARANIZLA ÖMRÜNÜZÜ İDAME ETTİRİN YA DA DÖNÜN”

Hilal Taşkın, birinci kere gittiği Fransa’da karşı karşıya kaldığı durumun şaşkınlığını yaşıyor. Sakin olmaya çalışıyor. Özetle yaşadıklarını şöyleki anlatıyor:

“Avrupa Birliği’nden kazanılmış bursumuz var lakin bize verilmiyor. Bu paranın Türkiye’ye ödendiği, Türkiye’nin bize ödemediği söyleniyor.

Ben kısım birincisiydim… Erasmus imtihanını da birincilikle bitirdim. Fakat hakettiğim bursumu alamıyorum.

Benimle birebir durumda biroldukça üniversiteden, epeyce sayıda arkadaşım var burada. Bize yapılan bir açıklama da yok. Hepimize aşağı üst tıpkı söylentiler geliyor. Güz devrinde paralar yatırılamayabilir. ‘Ya kendi imkanlarınızla ömrünüzü idame ettirin, aksi biçimde ülkenize dönün’ diye mail atıyorlar.

Paralar güz devrinde yatmayabilir, ihtiyatlı gidin diye mail atmışlar. Lakin biz bu maili buraya geldikten daha sonra aldık. esasen kira kontratları yapılmış, meskenlere yerleşilmiş, uçak paraları ödenmiş, vizeler alınmış, yurtlara paralar ödenmiş vs. Ben Türkiye’deki okulun koordinatörüne soruyorum, ‘Benim de bir bilgim yok’ diyor.

“BİR TEK TÜRKLERE YATIRILMAMIŞ, BİRÇOK ARKADAŞIMIZ DÖNDÜ”

Bakıyoruz, tıpkı burs burda İtalyanlara yatırılmış, Cezayirlilere yatırılmış… Bir tek Türk öğrenciler hayli mağdur. Çok fazla geri dönen arkadaşımız var. Okul utanmadan mail atıyor: “Feragat mühletini uzattık, dönmek isteyen dönebilir” diye…

Şu anda benim bir ölçü param var fakat epeyce daha az parayla gelen arkadaşlarım mecburen dönmek zorunda kaldı.

Para kâfi olmadığı için Kasım ayında Ulusal Ajans yeni bir kontrat imzalatmayı düşünüyormuş bize. Ocak ayında o paralar fakat gelirmiş ve 10 ay değil yalnızca 2 buçuk aylık yatacakmış.

Biroldukca arkadaşımızın parası yatırılmadı. Lakin yatırılanlar da var. Malatya’dan gelen arkadaşın 5 aylık parası da yatırılmış örneğin… Benim anlayamadığım şey niye ikircikli hal sergileniyor. Benim bildiğim Marmara ve Karadeniz Teknik üniversitelerinden gelen öğrencilerin paraları ödenmedi.

İki sene evvel müracaat yapıp da Covid niçiniyle hakkını donduran tüm öğrencilere paraları kuruşuna kadar verildi. Şu an o arkadaşlar da burada, hepsi o burs paralarını harcıyor.

“YURT PARASINI ÖDEYEMEDİM, İHTAR GÖNDERDİLER”

Ben bizim KYK’lar misal bir yurtta kalıyorum. Aylık 248 euro. Ödeyemedim. İhtarname gelmiş, o denli duruyor. Zira ödersem param gitgide azalıyor. O yüzden geciktirebildiğim kadar kiramı geciktirmeye çalışıyorum.

Buradaki Fransız koordinatörümüzle görüştük. O inanamadı esasen. ‘bu biçimde bir şey nasıl mümkün olabilir’ dedi. ‘Ben Avrupa Birliği’ne yazacağım’ dedi. ‘Ne vakit sonuçların, süreç ne olur bilmiyorum’ diyor.

Son deva pazartesi günü gidebilirsem Paris’e gidip büyükelçiliğimize gidip, imzalı kaşeli yazımı gösterip ne yapabilirim diye sormak istiyorum.”

“AÇLIK OYUNLARI BAŞLADI”

Öğrenciler seslerini toplumsal medya iletileriyle da duyurmaya çalışıyor:

• “Açlık oyunları başladı. Öğrenciler, hibelerde yaşanan aksaklık niçiniyle ortada kaldı. Bir tek ormana bırakılıp AÇLIK OYUNLARINI oynamadıkları kaldı. Hayaldi gerçek oldu.”
  • Euro 10.82 ve okul erasmus için hibe vermiyor
  • Kardeşim erasmus programına gitti ve hibe paraları 1 aydır yatmadı. Kardeşim ve ailesi olarak bizler mağduruz. Diğer üniversitelerin öğrencilerinin paraları yatmışken Yıldız Teknik Üni. öğrencileri niye mağdur ediliyor. Lütfen yardımcı olun.
  • “Bu yılki Erasmus imtihanı Açlık Oyunları olacak. Hissediyorum”