Erdoğan’ın ‘kader’ telaffuzuna reaksiyon: Bunu yeniden yaşamak baht olamaz

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Erdoğan’ın ‘kader’ telaffuzuna reaksiyon: Bunu yeniden yaşamak baht olamaz Bartın’da meydana gelen maden faciasında 41 emekçi ömrünü kaybetti. Soma faciası için “fıtrat” diyen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan yaşanan bu facia için de ‘kader planı’ sözünü kullandı. Vatandaşlar ise bu açıklamaya reaksiyon gösterdi, “Bir tane kaza yaşadık ‘Kader’ dedik. Lakin 3-5 tane art geriye gelen kazaya ‘Kader’ diyemeyiz. Soma’da 301 personelimizi kaybettikten daha sonra yeniden bunu yaşamak baht olabilir mi?” diye sordu.

Kamera: Ali Selim YAMANLI/SÖZCÜ

Bartın Amasra’da Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Kurum Müdürlüğü’nde 14 Ekim’de saat 18.15 sularında meydana gelen maden faciasında ömrünü kaybeden 41 maden çalışanının akabinde, maden ocağına ait geçmiş senelerda yayınlanan raporlar ortaya çıktı.

Sayıştay TTK 2019 Yılı Kontrol Raporu’nda, Amasra Kuruluş Müdürlüğü’ne bağlı madende patlamanın yaşandığı derinlikte ani gaz degajı ve grizu patlama riskinin arttığı konusunda ikaz yapıldığı tespit edildi. Lakin tüm bunlara karşın yaşanan acı olayı Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan ‘kader’ olarak kıymetlendirdi.

Patlamanın yaşandığı maden ocağının önünde açıklamada bulunan Erdoğan, “Birileri bununla dalgasını geçebilir ancak kıymetli değil, biz baht planına inanmış insanlarız. Yazgı planına inandığımız için bunun ne dünü bugünü ne de yarını olmayacaktır bunlar her vakit olacaktır bunu da bilmemiz lazım” dedi.

Erdoğan, Soma’da 301 emekçinin hayatını yitirdiği maden faciası için de “fıtrat” demişti.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 2019-2021 periyodunda maden kazalarında hayatını yitiren personel sayısı raporuna nazaran ise Türkiye 189 personel vefatıyla tepede yer alıyor.

Biz de Bakırköy’de halka mikrofon uzattık, “Bunu ‘kader’, ‘fıtrat’ olarak açıklamak hakikat mu, mantıklı mı?” diye sorduk.

Verilen cevaplar şöyleki oldu:

“BÖYLE BİR ANLAYIŞ OLAMAZ”

Gürsel İhtilal Yim
: “hiç bir biçimde gerçek değil. Bunu din alımları açıklıyor, bu biçimde bir anlayış yoktur, bu biçimde bir mantalite olamaz. Biz sorumluluklarımızı yerine getirmeden işi Allah’a havale etmek, bir bakıma sorumluluğu Allah’a yüklemek herbiçimde en büyük günahlardan birisi olsa gerek.

Ben size en büyük berbatlığı yapayım, nazaranvlerimi yerine getirmeyeyim daha sonra da ‘Ne yapalım? Allah’ın takdiri bu, yazgı.’ diyeyim. bu biçimde birisi cinayet işlediğinde, birisini öldürdüğünde, bir genç kıza tecavüz ettiğinde ‘Kader bu’ anlayışı ile mi hareket edelim? Gençlerimizi bu sakat anlayışla mutlaka yetiştirmememiz gerekir. Lakin devlet idaresinde bu biçimde bir anlayış olursa bu biçimde fazlaca makûs olur, toplum olarak bunun cezasını çekeriz.”

“ARKA GERİYE GELEN KAZAYA YAZGI DİYEMEYİZ”

Hüseyin Boztepe:
“Bence mantığı yok, yanlışsız değil. Mukadderata doğal ki inanacağız fakat önlem almak zorundayız. Örneğin; evimden çıktım Bakırköy’e geleceğim. Bakırköy’e gelene kadar biroldukca şey yaşayabilirim. Aracımla geldim lakin bir daha de önlem almak zorundayım.

Kendi hatamla kaza yaptım ve ömrümü kaybettim, bunu nasıl yazgıya bağlayacağız? Bunun siyasi ve bürokratik olarak tahlil yollarına bakmak lazım. Bir tane kaza yaşadık ‘Kader’ dedik. Lakin 3-5 tane art geriye gelen kazaya ‘Kader’ diyemeyiz. Soma’da 301 personelimizi kaybettikten daha sonra yine bunu yaşamak yazgı olabilir mi? Olamaz.”

“BEN FİNLANDİYA’DA YAŞIYORUM, ORADA BU TİP KAZALAR İKİNCİYE YAŞANMIYOR”

Elif Alben:
“Bana göre değil, gerekli tedbirlerin epeyce kısıtlı olduğunu görüyoruz. Ben Finlandiya’da yaşıyorum. Orada bu tip kazalar bir kere oluyor, ikince sefer olmuyor müsaade vermiyorlar.”

“BU KAZALARIN ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR”

Dilek Kalafat:
“Hayır bence değil. Bu kazada maden ocağında hayatını kaybedenler birçok genç. Gençler taban fiyat ile geçinemedikleri maden ocaklarında çalışmak durumunda kalıyorlar. Benim ailemde de maden ocağında çalışan var, fakat emekli oldu. Bu tip kazaların, ölümlerin önüne geçilebilir. Göçüklerde tedbir alınabilir, bence burada ihmal var.”

“AKLINI KULLANMAYANLAR YAZGI İLE İNSANLARIN VEFATINI ÖZDEŞLEŞTİRİYOR”

Talat Yılmaz
: “Allah akıl vermiş onu kullanmamız gerekiyor. Onu kullanamayan beşerler mukadderatı, insanların mevti ile özdeşleştiriyor… Yazgı: İnsanın aklı, beyni, fikridir. Tedbirini almıyorsun daha sonrasında ‘Kader’ diyorsun. Ben bunu kabul etmiyorum.”

“YOLA ATLAYIP OTOMOBİLİN ALTINDA KALSAM BUNA MUKADDERAT DİYEMEM”

Nahit Sayar:
“Tedbir alındığı vakit kaza büyük bir ihtimalle bertaraf edilir lakin alınmazsa kaza meydana gelir. Dinimizde yazgıya inanmak vardır lakin tedbirinizi alacaksınız. Tedbir, önlem almadan buna yazgı diyemeyiz. Ben yola atlayıp otomobilin altında kalsam buna mukadderat diyemem.”

“BUNU FITRAT İLE AÇIKLAYABİLECEK TEK KİŞİ CUMHURBAŞKANI…”

Ömer Baştaş:
“Bunu yazgıyla, fıtratla açıklayacak bir kişi var o da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan… Bilmiyorum vicdanı el veriyor mu? Tedbir alınsa bu biçimde olmazdı. Her olayın sonunda da ‘En gerekli önlemleri alacağız.’ diyor. Lakin kazalar olmaya devam ediyor…”

“TEKNOLOJİYİ YENİLEMEDEN BU KAZALARIN ÖNÜNE GEÇEMEZSİNİZ”

Arslan Atalı:
“İşçi vefatlarını yazgı ile açıklayamazsınız. niye Almanya’da olmuyor? Almanya’da bizden daha fazla kömür ocakları var. Belçika’da bizden daha fazlaca kömür ocakları var. Belçika’da 63 sene evvel bir iş kazası olmuş. 63 yıldır bir iş kazası meydana gelmiyor.

Türkiye’de niye bu tip kazalar oluyor? Ben maden yüksek mühendisiyim. Türkiye’de kömür madeni ocakları epey eski teknoloji ile donatılmış ve teknoloji yenilenmemiş. Teknolojiyi yenilemedikten daha sonra ocaklardaki sistemi yenilemedikten daha sonra iş kazalarının önüne geçemezsiniz. Bunun için yatırım gerekli, bu yatırımı da Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun yapması gerekir. Şayet bu yatırımları yapmazsanız kazaların önüne geçemezsiniz.”