Fenerbahçe’de bayan futbol ekibinin lansmanı yapıldı

tesbih

New member
Fenerbahçe’de bayan futbol ekibinin lansmanı yapıldı Fenerbahçe Spor Kulübü’nün bayan futbol kadrosu kuruldu. Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi 1907 Tribünü’nde bayan futbol ekibinin kuruluşuna ait düzenlenen basın toplantısına sarı-lacivertli ekibin idare şurası üyesi Mustafa Kemal Danabaş, Fenerbahçe Bayan Futbol Kadrosu Menajeri Jessica Lynne Çarmıklı, Fenerbahçe Bayan Futbol Grubu Teknik Yöneticisi Nihan Su ve idare heyeti üyeleri katıldı.

Fenerbahçe Spor Kulübü’ne yeni bir branş kazandırdıkları için büyük bir memnunluk duyduklarını belirten Kemal Danabaş, şunları söylemiş oldu:

“Fenerbahçe Bayan Futbol Kadrosu ile yeni bir seyahate başlıyoruz. Bunun temelleri bizim için yeni değil, 2 yıl evvel atıldı. 2019 yılında kız çocuklarının futbol eğitimi alabilmeleri için Dünya Kız Çocukları Günü’nde kız futbol okulunu hayata geçirmiştik. O atletlerde bugün buradalar. Fenerbahçe’nin futbola buluşan kız futbolcuların yolu açık olsun. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak nasıl ki ülkemizin dört bir yanındaki gençlerin formamızı giyme hayalleri var ise artık tüm kız çocukları ve bayanlarının da bu kutsal çubuklu forma hayalleri olacaktır. Hayallerinde Fenerbahçe olan kız çocuklarının elinden tutmak, desteklemek bu yola çıktığımız andan beri en büyük gücümüz oldu.”

Fenerbahçe Bayan Futbol Kadrosu ile Türkiye’de bayan futbolunun büyük bir ivme kazanacaklarına inandıklarının altını çizen Danabaş, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“28 şampiyonlukla en çok şampiyon olan futbol kadromuzla birlikte kulübümüz bu alanda da lokomotif olacak, kıymetli muvaffakiyetleri kucaklayacak ve değerli yerlere gelecektir. Bayan futbol grubumuzun hayata geçişinde epeyce değerli isimlerle çalıştık. Jessica Çarmıklı, ABD, İspanya, Rusya’da ayrıyeten ulusal forma giymiş, bayan futbol alanında UEFA ve FIFA’nın takibinde olan bir epeyce kıymetli eğitimler almış değerli bir isim. Teknik Yönetici olarak ailemize katılan Nihan Su hocamızda bir epeyce kadroda futbol oynamış, ulusal kadro forması giymiş, kaptanlık yapmış, hocalık yapmış, ömrü sporla ve bayan futbolcularla geçmiş fazlaca meslekli bir isim. Bayan futbol ekibimiz uyumlu çalışma süreci kararında oluşturuldu ve potansiyelli bir ekip. A ekip yaptığımız işleri altyapıda da geliştireceğiz. Ülkemizde bayan futbolunun ne noktaya geleceğini daima bir arada yaşayacağız.”

“Fenerbahçe olarak rakiplerimizle birlikte Türkiye Futbol Federasyonuna müsabakaya, 1. Lig’den başlamak ismine bir müracaatımız oldu.” açıklamasında da bulunan sarı-lacivertli yönetici, şunları kaydetti:

“Kadın futbolunun bir noktaya gelinmesi için sonucun verilmesini bekliyoruz. Ligin statüsü sponsorluk konusunda belirleyici olması için, ilgili sonucun açıklanmasını bekliyoruz. Fenerbahçe Bayan Futbol Ekibi idmanlarını Dereağzı Tesisleri’nde yapacaktır. Maçları ise oynayacağımız stadı belirlemek üzere çalışmaları yapıyoruz, son noktaya gelmek üzereyiz. Çok yakın vakitte muhakkak olacak. Mabedimize en yakın yerde oynayacağız elimizden geldiğince. Bayan kadrosu formaları Fenerium’da satılacaktır. Maksadımız tüm şubelerde olduğu üzere bütçenin sponsorlar tarafınca karşılanması olacak. Önemli bir ilgi var bayan futboluna. Grup sayısı ve oyuncu sayısı artıyor. UEFA’nın ve FIFA’nın önemli bir eğilimi var. Geliştikçe sponsorların eğilimi artıyor. Biz de bu sponsorlarla yola devam edeceğiz.”

JESSİCA LYNNE ÇARMIKLI: “BU ÜLKEDE BAYAN FUTBOLU İÇİN BÜYÜK BİR POTANSİYEL VAR”

Fenerbahçe Bayan Futbol Ekibi Menajeri Jessica Lynne Çarmıklı, sarı-lacivertli kulüpte bu biçimde bir nazaranve geldiği için onur duyduğunu belirterek, şöyleki konuştu:

“Bu ülkede bayan futbolu için büyük bir potansiyel var, yalnızca ülke değil, Avrupa çapında da potansiyel var. Futbol her vakit kalbime fazlaca yakın oldu. Futbol yardımıyla epeyce fazla fırsat elde ettim. Türkiye’deki bayanlarında bu fırsatı elde etme hakkı var. 114 yıllık bu kulüpte bayan futbolunu kurduğumuz için hayli memnunum. Liderimiz Ali Koç’a ve Kemal Danabaş’a teşekkür etmek istiyorum. Bu vizyona sahip oldukları için. Bu branş UEFA tarafınca değer gösterilen bir branş. Burada olduğum için fazlaca şanslıyım. Fenerbahçe’nin nitekim büyük potansiyeli var. Yalnızca buradaki kızlar için değil genel için. Önümüzdeki senelerda bayan ekibi UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yarışacak.”

NİHAN SU: “FENERBAHÇE’NİN BAYAN FUTBOLU ŞUBESİ AÇMASI DEV BİR ADIM”

Fenerbahçe Bayan Futbol Grubu Teknik Yöneticisi Nihan Su, bayan futbolu ismine, bayan antrenörler ismine heyecanlı olduğunu söyleyerek, şu tabirleri kullandı:

“Doğru bir yerde olduğumu görüyorum. Birinci 11 yılı futbolculuk olmak üzere 1995’ten bu yana bayan futbolunun şahsen içerisinde bulundum. Bu süreçte kız çocuklarımızın kendini geliştirmesi manileri aşabilmesi başarılı olması için önemli bir emek ortaya koydum. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin en büyük spor ve sivil toplum örgütü olan Fenerbahçe’nin bayan futbolu şubesi açması dev bir adım. Fenerbahçe üzere bilhassa son 3 yıldır Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğiyle bayan ve kız çocuklarının korunması çalışmaları yapan bir devin bayan futboluna adım atması gelişmeleri taçlandıran bayan futbolunu markalaştıran en değerli öge. Bayan futbol işçisi olan 26 yılın sonunda bu noktaya varabildiğimiz için fazlaca memnunuz. Bende Fenerbahçe Bayan Futbol Takımı’nın Teknik Yöneticisi olmanın tarifsiz gururunu yaşıyorum. Takımımızla ve futbolcularımızla bir arada bu forma altında öncü başarılara adım atacağımızın kelamını veriyorum.”

Merasim konuşmaların akabinde fotoğraf çekimiyle bitmiş oldu.