Formula 1’de zaferi kaçıran Norris ıslak tabana öfkeli!

tesbih

New member
Formula 1’de zaferi kaçıran Norris ıslak tabana öfkeli! Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 15. ayağı Rusya Grand Prix’sinde yağmur kararı belirledi.

Yarışa pole konumunda başlayan McLaren pilotu Lando Norris, son cinslerde yaptığı kusurla mesleğinin birinci zaferini kaçırdı. Yarış içerinde genel olarak denetim altında götürmesine karşın son çeşitlerinde gelen yağmur, yarışın tüm gidişatını değiştirdi ve Norris’in galibiyet umutlarını çöpe attı.

Yarışın son cinslerinde yağmurun şiddetti arttığı için pilotlar tarafınca peş peşe pitler gelmeye başladı. Son kısımda ortalık büsbütün karışırken; Mercedes, Hamilton’ı pite aldı lakin McLaren pilotu Norris, kadrosunu dinlemeyerek pistte kalmaya devam etti.

İlerleyen kısımda yağmur tesirini artırırken, Norris kuru taban lastikleriyle hayli fazla vakit kaybetti ve bitime iki çeşit kala zorlandığından dolayı pite girdi lakin liderliği Hamilton’a kaptırdı.

Hamilton yarışın kalan kısmında yanılgı yapmadı ve damalı bayrağı birinci sırada bakılırsarek 100. zaferini aldı. Tüm bu sürecin sonunda Norris ise, yarışı yedinci sırada tamamladı.

Birinci galibiyetini kaçırmanın yarattığı acı hakkında Sky’a konuşan Norris “Mutsuzum. Bir noktada fazlaca yıkıldım. Sanırım pistte kalma sonucu aldık. Bence natürel ki de bu sonucun da ardındayız. Günün sonunda bu, yanlış karardı fakat kadro kadar ben de bir karar aldım. Hatta onlar daha epey pite girmemizi düşündü ve ben pistte kalmak istedim. Yani bu benim sonucumdı. Olması gerekenin bu olduğunu düşünüyordum.” sözlerini kullandı.

Norris, yağmurun şiddetini artırmasıyla planlarının tutmadığını da lisana getirerek, şöyleki konuştu:

“Elimdeki her şeyi yapabildiğimi düşündüm, sonda her şey karma karışık olsa bile. Bir ekip yanlışlar yaptım lakin buna karşın Lewis’i gerimde tuttum ve onunla aramı açmayı başardım. Bu biraz baht ile alakalıydı, Lewis pite girmedilk evvel atılan cinslerde gerçek lastikte olduğumu düşünüyordum ve bana da yağmurun stabil olarak ilerleyeceğini söylemiş olduler. Şayet tıpkı yağmur şiddeti devam etseydi hakikat sonucu almış olacaktık ve pistte kalmak hakikat karar olacaktı. Lakin yağmur, grup olarak beklediğimizden daha şiddetliydi ve bu da bizim kaybetmemize niye oldu.”

Ayrıyeten Norris, lastik değiştirme sonucunın alınmasının sıkıntı olduğunu, zira yarışın bitimine fazlaca az kaldığını da belirtti.

“DOĞRU OLANI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ ŞEYİ YAPTIK”

McLaren pilotu, “Özellikle bitişe iki cins kala olması her şeyi daha sıkıntı hâle getirdi. Şayet 20 çeşit olsaydı verilen kararda bu kadar agresif olunması gerekmezdi lakin yanlışsız olanı düşündüğümüz şeyi yaptık, ki tabi ki de mutsuz olduğum bir karardı. Günün sonunda yanlış karardı. O ana kadar kadro, inanılmaz bir iş yaptı ve hafta sonunda da epeyce güzellerdi. Bu niçinle bu karar haricinde yaptığımız her şeyden mutluyum, ki bu sonucu da gözden geçireceğiz ve tekrar yapmamaya çalışacağız.” dedi.