Formula 1’deki birinci sprint yarışta galibiyet Max Verstappen’in

tesbih

New member
Formula 1’deki birinci sprint yarışta galibiyet Max Verstappen’in Formula 1’de yarın yapılacak yarış öncesinde sıralama turlanın yerine yapılan sprint yarışta galibiyet Max Verstappen’in oldu. Sprint yarışa ikinci bayağı başlayan Max Verstappen, startta Lewis Hamilton’ı birinci viraja gelmeden geçmeyi başardı. Son beş yarışın dördünde galibiyete ulaşan Hollandalı pilot yarınki yarışa birinci çizgeden başlayacak.

HAMILTON YERİNİ ALAMADI

Start anında daha uygun bir çekiş yakalayan Max Verstappen’e geçilen Lewis Hamilton, birinci cinste iki sefer atak yapması karşın Verstappen’i geçemedi. Yarışın kalan kısmında de rakibini yakalayamayan İngiliz pilot, sprint yarışı ikinci sırada tamamladı. Grup arkadaşı Valtteri Bottas ise yarınki yarışa üçüncü kolay başlayacak.

SAINZ VE PEREZ SIRA KAYBETTİ

Sprint yarışa dokuzuncu kolay başlayan Ferrari pilotu Carlos Sainz, start anında yaşanan olaylar sebebiyle 11. sıraya geriledi. 6. cinste viraj çıkışında denetimi kaybeden ve spin atan Red Bull pilotu Sergio Perez ise 19. sıraya kadar gerilerken ekipten yapılan açıklamayla Meksikalı pilot yarıştan çekildi. Perez yarınki yarışa son kolay başlayacak.

Sprint yarış sonunda birinci üçe giren pilotların açıklamaları şöyleki:

Max Verstappen:
“Aslında burada geçiş yapmak fazlaca sıkıntı. Daima zorluyoruz ve yarışın sonunda lastiklerde kabarcıklanma vardı. Yarın heyecanlı bir yarış olacak. Âlâ bir yarış çıkartabileceğimiz düşünüyorum. Taraftarları yeniden burada görmek olağanüstü.”

Lewis Hamilton: “Elimden gelen her şeyi ortaya koydum. Öncelikle taraftarlara sevgimi gönderiyorum. Aldığım güç mükemmel. Yarın savaşacağız. Birinci sırayı kaybetmek hakikaten makûs. Her puanın kıymeti var. Red Bull nitekim epeyce süratli. Bir biçimde yarın onları yenmeye çalışacağız. Çok tuhaf bir gündü. Bunun üzere farklı versiyonları gelecekte deneyebiliriz. Hafta sonunu daha eğlenceli hale getirebilir.”

Valtteri Bottas: “Farklı bir şey yapmaya çalıştık. Lakin işe yaramadı. Birinci virajda biraz sorun yaşadım. En azından denedik. Lastiklerde kabarcıklanma yaşadık. Bugün, yarının kolay olmayacağını gösterdi. Daha fazla sorun yaşayabiliriz. Her şey olabilir.”

Yarınki yarışta oluşan sıralama şöyleki:

1.Max Verstappen – Red Bull

2.Lewis Hamilton – Mercedes

3.Valtteri Bottas – Mercedes

4.Charles Leclerc – Ferrari

5.Lando Norris – McLaren

6.Daniel Ricciardo – McLaren

7.Fernando Alonso – Alphine

8.Sebastian Vettel – Aston Martin

9.George Russell – Williams

10.Esteban Ocon – Alpine

PİLOTLAR KLASMANI