Fransa’da AB bayrağı krizi: Çok sağcılar reaksiyonlu

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Fransa’da AB bayrağı krizi: Çok sağcılar reaksiyonlu Fransa 1 Ocak’ta Avrupa Birliği (AB) periyot başkanlığını devraldı. Periyot başkanlığının Fransa’ya geçmesi niçiniyle Paris’in simgelerinden Zafer Takı ve Eyfel Kulesi üzere yapılar AB bayrağı renkleriyle ışıklandırıldı. Hükümet 27 üye ülkeyi temsilen tarihi yapıları mavi renklerle ışıklandırırken, savaşta hayatını yitirenler anısına dikilen Zafer Takı’na da AB bayrağı astı. Lakin tarihi yapılardaki bayraklar bilhassa çok sağcıların yansısını çekti.

Euronews’te yer alan habere göre, AB zıddı çok sağcı cumhurbaşkanı adayları Marine Le Pen ve Eric Zemmour ile sağ kanadın cumhurbaşkanı adayı Valérie Pécresse Fransa’nın egemenliğini simgeleyen yapıya AB bayrağı asılmasına reaksiyon gösterdi.

Toplumsal medyada bir mesaj paylaşan Marine Le Pen, Zafer Takı’nda yer alan Fransız bayrağının AB bayrağı ile değiştirilmesine ‘öfkelendiğini’ yazarak, “Bu provokasyon, Fransa için savaşanları rahatsız ediyor” dedi.

Başka cumhurbaşkanı adaylarından Eric Zemmour, AB bayrağının yerleştirilmesini ‘aşağılama’ olarak nitelerken, muhafazakar aday Valérie Pécresse, hükümeti ‘Fransız kimliğini silmeye çalışmakla’ suçladı.

“GERİ ADIM” TARTIŞMASI

Ülkede siyasi arenada tartışma sürerken pazar sabahı Zafer Takı’ndaki AB bayrağı kaldırıldı. Çok sağcı aday Le Pen, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un baskıyla geri adım attığını belirterek, “Büyük bir zafer” dedi.

Paris idaresi ise ‘geri adım’ argümanlarını reddederek, bayrağın planlanan program çerçevesinde 2 gün daha sonra kaldırıldığını deklare etti.

Daha evvel AB bayrağının bir kaç gün boyunca Zafer Takı’nda kalacağını açıklayan AB Bakanı Clément Beaune da ‘geri adım yok’ dedi.

Bir radyo programına konuşan Bakan Beaune, “Avrupa’yı benimsiyoruz, lakin bu Fransız kimliğimizden hiç bir şey götürmüyor” diye konuştu. Bakan Beaune ayrıyeten muhalif adayları, ‘aşırı sağ kısır tartışmaların peşinden koşmakla’ suçladı.