Futbol ekonomisti Tuğrul Akşar, futbol kulüplerinin kripto para ilgisini kıymetlendirdi

tesbih

New member
Futbol ekonomisti Tuğrul Akşar, futbol kulüplerinin kripto para ilgisini kıymetlendirdi Futbol ekonomisti Tuğrul Akşar, son vakit içinderda futbol kulüpleri içinde yaygınlaşan kripto para konusuna dair görüşlerini Cumhuriyet.com.tr ile paylaştı.

Bilhassa son vakit içinderda Harika Lig grupları içinde “taraftar token” ve “coin” hususlarından çoğunlukla bahsedilmekte.

Avrupa’da da Barcelona, Paris Saint-Germain üzere devlerin kullandığı bu uygulama, Türkiye’de Galatasaray ve Trabzonspor ile birlikte gündeme gelmişti.

Fenerbahçe de geçtiğimiz günlerde kripto para platformu Paribu ile “Fenerbahçe Token” muahedesi sağlandığını duyurdu. Fenerbahçe Lideri Ali Koç da, 10 gün ortasında kripto para projesine başlayacaklarını müjdeledi.

Tuğrul Akşar da kripto para konusuna dair görüşlerini, bu uygulamaların spor ile alakasını ve futbol iktisadına katkısını kıymetlendirdi.

Akşar’ın açıklamaları şöyleki:

“Kripto para arzı yapabilmek için, sürdürülebilir bir mali yapınızın olması lazım. Bugün futbol kulüplerinin ortasında bulunduğu ekonomik ve finansal durum, kulüplerin bu tıp bir eser çıkarmasına fazlaca müsaade vermez. ötürüsıyla çıkarsalar bile, buradan ne kadar kripto para satışı yaparlar ve ne kadar gelir elde ederler, emin değilim. Bunu kimi kulüpler denedi lakin gayelerine hayli fazla ulaşamadılar, istendiği kadar gelir elde edemediler. Kripto paranın talep görmesi gerekiyor. Talebin de görülebilmesi için birinci vakit içinderda bu paranın denetimini kimin yapacağı, akabinde bu paranın ardında garanti olarak kimin olduğunu görmek lazım. Zira, mali yapınız sağlıklı ve sürdürülebilir değilse, bu eser muvaffakiyete ulaşmaz. Yani, genel kabul görmez, hayli fazla talep yaratmaz. Kulüpler bu biçimde bir kripto para çıkarmak istiyor lakin, kripto paranın arz edildiği vakit genel talep nazaranbilmesi için, sürdürülebilir ve muteber bir mali yapının olması lazım. Bugün Türk futbol kulüplerinin ortasında bulunduğu ekonomik, finansal aksilikler artarak devam ediyor. Borçluluk son derece yüksek, kulüpler ziyan ediyor, kaynakları aslına bakarsanız erimiş. bu biçimde bir ortamda, siz coin değil ne çıkarırsanız çıkarın, epeyce fazla talep görmez. O yüzden, ben beklenen gayelere ulaşabileceklerini iddia etmiyorum. Olağan ki taraftarın muhakkak bir kesiti coin alabilir ancak onlar da kulübü fazlaca fazla tatmin eder mi, fazlaca emin değilim.”

Akşar, uygulamaların güvenilirliğine ait olarak da, “Buralarda balon olabilir. Yani, olağanda bir pay senedi çıkarsanız, en azından kulübün payına ortak olursunuz. Burada ortak olacağınız hiç bir şey yok. Bitcoin, fazlaca inip çıkan, fazlaca spekülasyon olan bir coin’dir. ötürüsıyla, ne kadar sağlamdır bilemiyorum. Sonuçta Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı burada kıymetli bir kural getirdiler, bir düzenleme yoluna gittiler. O niçinle, o düzenlemeye göre bu kulüpler minimum kuralları sağlıyor mu ona bakmak gerekiyor. Ben, kulüplerin o koşulları sağlamadığını düşünüyorum. Genel olarak bu biçimde bir proje var ancak hayli başarılı olduğunu düşünmüyorum.” tabirlerini kullandı.