Futbol ekonomisti Tuğrul Akşar, kulüplerin kripto para ile olan münasebetini kıymetlendirdi

tesbih

New member
Futbol ekonomisti Tuğrul Akşar, kulüplerin kripto para ile olan münasebetini kıymetlendirdi Futbol ekonomisti Tuğrul Akşar, son vakit içinderda futbol kulüpleri içinde yaygınlaşan kripto para konusuna dair görüşlerini Cumhuriyet.com.tr ile paylaştı.

Bilhassa son vakit içinderda Muhteşem Lig takımları içinde “taraftar token” ve “coin” mevzularından çoğunlukla bahsedilmekte.

Avrupa’da da Barcelona, Paris Saint-Germain üzere devlerin kullandığı bu uygulama, Türkiye’de Galatasaray ve Trabzonspor ile birlikte gündeme gelmişti.

Fenerbahçe de geçtiğimiz günlerde kripto para platformu Paribu ile “Fenerbahçe Token” muahedesi sağlandığını duyurdu. Fenerbahçe Lideri Ali Koç da, 10 gün ortasında kripto para projesine başlayacaklarını müjdeledi.

Tuğrul Akşar da kripto para konusuna dair görüşlerini, bu uygulamaların spor ile alakasını ve futbol iktisadına katkısını kıymetlendirdi.

Akşar’ın açıklamaları şu biçimde:

“Kripto para arzı yapabilmek için, sürdürülebilir bir mali yapınızın olması lazım. Bugün futbol kulüplerinin ortasında bulunduğu ekonomik ve finansal durum, kulüplerin bu çeşit bir eser çıkarmasına epeyce müsaade vermez. ötürüsıyla çıkarsalar bile, buradan ne kadar kripto para satışı yaparlar ve ne kadar gelir elde ederler, emin değilim. Bunu kimi kulüpler denedi lakin gayelerine epeyce fazla ulaşamadılar, istendiği kadar gelir elde edemediler. Kripto paranın talep görmesi gerekiyor. Talebin de görülebilmesi için birinci vakit içinderda bu paranın denetimini kimin yapacağı, akabinde bu paranın ardında garanti olarak kimin olduğunu görmek lazım. Zira, mali yapınız sağlıklı ve sürdürülebilir değilse, bu eser muvaffakiyete ulaşmaz. Yani, genel kabul görmez, fazlaca fazla talep yaratmaz. Kulüpler bu biçimde bir kripto para çıkarmak istiyor ancak, kripto paranın arz edildiği vakit genel talep nazaranbilmesi için, sürdürülebilir ve sağlam bir mali yapının olması lazım. Bugün Türk futbol kulüplerinin ortasında bulunduğu ekonomik, finansal aksilikler artarak devam ediyor. Borçluluk son derece yüksek, kulüpler ziyan ediyor, kaynakları aslına bakarsan erimiş. bu biçimde bir ortamda, siz coin değil ne çıkarırsanız çıkarın, fazlaca fazla talep görmez. O yüzden, ben beklenen maksatlara ulaşabileceklerini iddia etmiyorum. Alışılmış ki taraftarın belirli bir kısmı coin alabilir lakin onlar da kulübü epey fazla tatmin eder mi, hayli emin değilim.”

Akşar, uygulamaların güvenilirliğine ait, “Buralarda balon olabilir. Yani, olağanda bir pay senedi çıkarsanız, en azından kulübün payına ortak olursunuz. Burada ortak olacağınız hiç bir şey yok. Bitcoin, epey inip çıkan, fazlaca spekülasyon olan bir coin’dir. ötürüsıyla, ne kadar muteberdir bilemiyorum. Sonuçta Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı burada kıymetli bir kaide getirdiler, bir düzenleme yoluna gittiler. O niçinle, o düzenlemeye nazaran bu kulüpler minimum kaideleri sağlıyor mu ona bakmak gerekiyor. Ben, kulüplerin o kaideleri sağlamadığını düşünüyorum. Genel olarak bu biçimde bir proje var lakin fazlaca başarılı olduğunu düşünmüyorum.” sözlerini kullandı.