Galatasaray Teknik Yöneticisi Fatih Terim: “Tam bir güldürü, savunulacak bir tarafı yok”

tesbih

New member
Galatasaray Teknik Yöneticisi Fatih Terim: “Tam bir güldürü, savunulacak bir tarafı yok” Galatasaray Teknik Yöneticisi Fatih Terim, “Bana denk geldi, ‘tamam’ dedim hiç itiraz etmedim. Çok kişi de oldu test. Fakat kimseyi denetim etmeden çıkartıyorsunuz. Girmesi için damga vurduğunuz, insanları yeniden geri çağırıyorsunuz. Tam bir güldürü. Savunulacak bir tarafı yok. Herkes yaptığı ayıbı biliyor. Bu ayıp bir şey” dedi.

Olympiakos ile oynayacağı hazırlık maçı için Yunanistan’a giden Galatasaray, PCR testlerinin kabul edilmemesi ve Yunan yetkililerin gösterdiği tavır daha sonrasında Türkiye’ye geri döndü. Galatasaray Teknik Yöneticisi Fatih Terim, İstanbul Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Yunanistan’a gitmeden gerekli testleri olduklarını lisana getiren Fatih Terim, “Galatasaray memleketler arası kuralları epey âlâ bilen bir kulüptür. Bilhassa Avrupa ve dünyadaki tüm maçlarda bu tecrübeyi en çok edinen kulüplerin başındadır. 24 saat evvel hepimiz aslına bakarsan test olduk. Hepimiz hem PCR birebir vakitte tüm testlerin evraklarıyla birlikte gittik. İndiğimizde süratli bir testin olacağını söylemiş olduler. Evvel şunu bilmeleri lazım; İki ülke içinde son vakitte yapılan mutabakata nazaran taraftar yapılan PCR test sonuçlarını kabul ediyor. Öbür bir şey istemiyor. Lakin bize süratli bir test yapılacağını söylemiş olduler. sebebini sorduysak da son iki gündür bunu uygulamaya başladık dediler. Biz de itiraz etmedik. Bunun herkes için değil rastgele olduğunu söylemiş olduler. Elimizdeki sertifikanın da fotoğrafını çekiyorlar. Bu ortada bir kısmına da muhtaçlık yok dediler. Onlar da dışarı çıktı. daha sonra biz oradan çıktık, çıkan geliyor. Kimi memurlar ‘hayır olmaz’ dedi. Yarısına yakın insan çıktı. Bunların ortasında Selçuk hoca, Necati hoca, malzemeciler, masörler, materyaller var. Ülkeye giriş damgalarını yediler ve dışarı çıktılar. bu biçimde deyince biz de ‘çıkan var, öteki tarafta gelen turistlerden hiç teste girmeden giden var’ dedik. ‘Herkesi çağırın, herkes test olacak’ deyince gidip, çağırdılar. Bizimkiler de geri geldi. Buradan daha sonra bize yapılacak tek şey var; Geri dönmek. Zira, dostluk maçları dostlarladır. O davranış, dost bir davranış değil. Ali beyefendi ile birlikte biz de dönüyoruz dedik. Dönme sonucumızı aldığımızdan, bu olaylar olduktan birkaç dakika içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Dışişleri Bakanımız, Spor Bakanımız, THY’den İlker Beyefendi, büyükelçimiz ve başkonsolosumuz şahsen orada bulunmak kaydıyla ki birkaç kez sayın dışişleri bakanı aradı. Cumhurbaşkanımız ilgisini eksik etmedi. Onlara sonsuz teşekkür ediyorum. Anında insan kendisini epeyce kuvvetli hissediyor onların sesini duyar duymaz” sözlerini kullandı.

“BUNUN NEREYE YAPILDIĞI ÇOK AÇIK”

Yetkililerin dönüş sonucu almalarının akabinde ‘deport’ etmek için birkaç sefer gelip pasaportlarını istediklerini lakin kendilerinin bu isteğe olumsuz yanıt verdiğini belirten Terim, “Biz Ali beyefendi ile birlikte nasıl dönerizi düşünürken, vakit geçti. Futbolarımız hem sıkıldılar hem yoruldular tıpkı vakitte açlar. Rastgele bir servis olmadı. Orada ‘lounge’a gitmemiz doğruydu, ona da müsaade etmediler. Ayrıyeten epey da çarpıcı olan, pasaportlarımızı istediler. Ne için diye sorduğumuzda, ‘deport’ edeceklerini söylemiş olduler. Biz de pasaportlarımızı vermeyeceğimizi söylemiş olduk. Birkaç kere gelip istediler. Biz de ısrarlar vermeyeceğimizi belirttik. Bu ortada 4 saat de bir vakit geçti. O ortada kaptanlarımız ve hosteslerimiz hazır biçimde beklediler lakin maalesef bu müsaadesi vermediler. ötürüsıyla mecburen orada kaldık. Öncesinde su da yoktu, daha sonra onu verdiler. Burada doğal Olympiakos’tan arkadaşlarımız, yetkililer bir çok çırpındılar. Lakin olmadı. Zira, o kadarı verdikten daha sonra hala bize söylenen daima birlikte gelin, test olun. Bu bizim aldığımız karardan daha sonra döneceğimiz bir şey değildi. Orada kalmamak en gerçek olanıydı. Olympiakos Kulübü’nün sahibi ve lideri Marinakis de beni aradı. Kendisine teşekkür ediyorum. Olympiakos Kulübü ile bir alakası yoktur. Hepsi olması için uğraştı. Fakat şu bir gerçek ki gerek biz gerek buraya gelen Türkiye’deki her kulüp, bize konuk gelenleri havaalanından nasıl aldığımız, nasıl geçirdiğimiz, nasıl alaka gösterdiğimiz aşikar. Herkes biliyor. Sahiden biz öbür türlü davranıyoruz. Ancak ben bunu Galatasaray’a yapılmış bir şey olarak görmüyorum. Bunun nereye yapıldığı epey açık. Yoksa ekibimize ve şahsımıza özgün bir şey değil. Son yılların hassas istikrarı içerisinde davranış biçimi, güzel bir davranış form değil. Ne şekil ne hal ne hareketler beğenilen değildi. Biz bunları ne kaldıracak ne de boyun eğecek ne insanlarız ne de kulübüz. ötürüsıyla yapılması gerekene karar verdik ve kadromuzu alıp döndük” formunda konuştu.

“TAM BİR KOMEDİ”

Kafilede rastgele isimlerin teste girdiğini, bunlardan birinin de kendisi olduğunu lisana getiren Terim, “Hangi Türk’e sorsanız birçok vakit birtakım düşünceler hayatıştır oralarda. Rastlamadık lakin hayat deneyimlerle dolu. Bugün de buna rastlamış olduk. Olsun, biz gereği her neyse onu yaptık. Yarın olsa birebirini yaparız. Bizim için kurallara uymak en değerli vazife. Biz de burada hangi kural var ise uyarak gittik. Rastgele bir eksiğimiz yahut bize yapın deyip de yapmadığımız bir şey yok. Ben artık okudum. Biz istedik de olmadılar da diye. Evet fakat nasıl? Ben oldum diyorum. İmajı de kaydı da vardır. Bana denk geldi, tamam dedim hiç itiraz etmedim. Çok kişi de oldu. Fakat kimseyi denetim etmeden çıkartıyorsunuz. Girmesi için damga vurduğunuz insanları yeniden geri çağırıyorsunuz. Tam bir güldürü, savunulacak bir tarafı yok. Herkes yaptığı ayıbı biliyor. Bu ayıp bir şey, beğenilen bir şey değil” diye konuştu.

“İSTANBUL’DA BİR HAZIRLIK MAÇI ALMAK İÇİN UĞRAŞIYORUZ”

Son olarak programlarında bir değişiklik olmadığını söyleyen Terim, kelamlarını şu biçimde noktaladı:
“İstanbul’da bir hazırlık maçı almak için uğraşıyoruz. Programımızda rastgele bir değişiklik yok. Maç oynamak istedik, olmadı. Onun yerine öbür bir maç oynayacağız. Oynamasak ne olur? Olağan antrenmanlarımızla, çalışmalarımıza biz hazırlanırız. aslına bakarsanız bir maç daha oynayıp gidecektik. O maçı telafi edip, gideriz. Rastgele bir sorun yok. Biz her sene Yunanistan’a gidiyoruz. PAOK ile oynuyoruz, Olympiakos ile oynuyoruz. Bundan daha sonra da gideceğiz. Ben bir daha söylüyorum. Türk’ün misafirperverliği kimsede yok. Diğer hususların, futbolun içerisinde olması beğenilen değil. Hiç kimse bize hiç bir yerde bu biçimde bir halla davranamaz. Buradan tekrar, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkese teşekkür ederim. Bilhassa 3 defa arayan Dışişleri Bakanımıza, Spor Bakanımıza. Dediğim üzere orada bizi koruyan, kollayan büyükelçimiz ve başkonsolosumuza teşekkür ederim.”