Galatasaray Teknik Yöneticisi FatihTerim’den Muslera açıklaması

tesbih

New member
Galatasaray Teknik Yöneticisi FatihTerim’den Muslera açıklaması UEFA Avrupa Ligi 3. eleme tipi birinci maçında konuk ettiği İskoçya grubu St. Johnstone ile 1-1 birliktee kalan Galatasaray’da teknik yönetici Fatih Terim, girdikleri durumları gole çeviremediklerini lakin deplasmanda da tipi geçecek güce sahip olduklarını söylemiş oldu.

Maçın akabinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Fatih Terim, “Geçen seniçin beri yediğimiz çeşitten gol yiyoruz. 10 kişi kaldık. 1-0 geriye düştük, bence kalan 10 kişi yeterli bir tepki verdi. 1-1’i bulduk, bir daha kaçırdık. Oraya 1-1 gideceğiz, Galatasaray orada da yenecek güçtedir, rastgele bir averaj badiresi da olmadığına nazaran büyük bir sorun yok. 10 kişi ile buna razı olmadık temelinde, alanda tepkisi gördük, o sevindirici. Daha âlâ olacağız. Değişeceğiz, değiştireceğiz lakin daha düzgün olacağız.” sözlerini kullandı.

Rakibin temaslı futbol oynayan bir grup olduğunu aktaran Terim, “Bu tip grupların direncini kırmak için erken golün değerli tahlil olduğu bir gerçek. Maalesef hayli yakından, ikinci üçüncü dakikada yakından atamadığımız, gerisinden direkten dönen konumlar oldu. Erken gol bulmak bizim için vazgeçilmez bir öge olmalı. Biz atamadıkça, dakikalar geçtikçe dirençleri artıyor. Muslera’ya epeyce uzun mühlet top gelmedi. Birinci yarı oyunun iki tarafını da epey uygun oynadık. Bu tip maçların ehemmiyeti goldür. Meslektaşım ‘Şanslıydık.’ demiş, ben talihe pek inanmıyorum, iki metreden, beş metreden atacaksın. ötürüsıyla elendiğin vakit ‘Ya kusura bakma şanssızdık’ demek sıcak baktığım bir şey değil.” biçiminde konuştu.

Tecrübeli teknik adam, yapılan ferdi yanılgılarla ilgili şunları kaydetti:

“Yeteneğe nasıl tedbir alamazsanız, ferdî yanılgıya da deva bulamazsınız. Kişisel kusur benim ne yapacağımı bilmiyorsunuz demek. Bir blok yanılgı yaparsa buna tahlil ararsınız, ferdi yanılgıya, bir yeteneğe önlem alamazsınız, ferdî yanılgıya da alamazsınız. En aza indirmeye çalışacağız, olmaması için uğraşacağız. Bu sık sık yeniden ederse yapacak tek bir şey var, oyunu değiştirmekten fazla oyuncu değiştirmek. Tehlikeli bölgelerde kişisel yanılgıyı önlemeye çalışacağız. Muslera bizim güvendiğimiz, en kıymetli oyuncularımızdan biri. Olacak bu kusurlar. Âlâ oyunlar oynadığını da hepimiz biliyoruz. Kolay değil, tatil yapmadan rica ettik diye buraya geldi, oynadı. kimi vakit bu biçimde şeyler olur. Güveniyoruz kendisine. Düzelecektir. Kredisi mevcut, toparlayacaktır.”

Fatih Terim, birinci sefer sarı-kırmızılı formayı giyen Patrick van Aanholt, Berkan Kutlu ve Sacha Boey’in performanslarıyla ilgili ise şunları söylemiş oldu:

“Patrick, daha az idman yaptı, onun vakte gereksinimi var. Onun ikinci yarı başında çıkmasının niçini büsbütün fizikî, Ömer’in daha fazlaca gitmesini istediğim için onu oyuna aldım. Üçünden de mutluyum, güzel profesyonel Van Aanholt, fizik durumu ötürüsıyla çıkardım. Berkan Galatasaray’a inşallah epeyce uzun yıllar hizmet edecek. Berkan daha da gelişecek, hayli müspet, hem yeterli futbolcu hem yeterli bir karakter. Çok mutluyum. Sacha (Boey) daha 20 yaşında, öğreneceği hayli şey var. Gol atmasına hayli sevindim, birinci maçı kolay değil. Daha da güzel olacağını düşünüyorum.”

Mustafa Muhammed’in birinci yarı sonunda oyundan çıkmasının sebebinin performansı olduğunu kaydeden Terim, “Mustafa epey şey beklediğimiz oyuncu, Türkiye’ye de fevkalade bir giriş yaptı. Ben de o girişini hasretle anıyorum. ‘Ocak ayında opsiyonu kullanacak mısınız, kullanmayacak mısınız?’ diyorsunuz. Buna Mustafa’nın performansı karar verecek. Daha epey çalışmasını, daha faal olmasını sağlayacağız. Düzgün bir oyuncu ancak daha konsantre olmalı, aramalı, daha fazlaca oyunda bize katkıda bulunmalı. Tipik yalnızca kenardan gelen ortalarla değil, bizim bilhassa üçüncü bölgede set oyunumuzda katkıda bulunmalı. Bunu yapacak kapasitesi var. İnşallah daha âlâ olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Fatih Terim, “Milli ekipten oyuncunuz Caner Erkin, Fenerbahçe’den ayrıldı. Caner’le ilgili bir niyetiniz var mı?” sorusuna ise “Milli ekipten oyuncum lakin şu an Galatasaray grubunun Patrick, Ömer ve Emre Taşdemir olmak üzere üç beki var, şu an bu biçimde bir tasarrufumuz yok.” karşılığını verdi.

“Oyunu güzel oynadığımız kısımların tek düşüncesi goldü, konuma girmek değildi.” diyen Terim, şöyleki konuştu:

“Golü bulsak tahminen de bugün tipi buradan almış, oraya epeyce rahat gidiyor olabilirdik. Fakat orada da bunu yapabilecek güçteyiz. Gerektiği vakit oyuncular değişebilir, gerekirse değiştireceğiz. Başımızda bir plan var. Yanılgı yapan oyuncuyu yuhalayarak çıkarırsak bu bize yarar getirmez, Aytaç da bizim, Muslera da bizim. Hepsi bizim oyuncularımız, yanılgı yapacaklar, bizim en büyük özelliğimiz Galatasaray olarak onları her vakit toleransla karşılamak olmalıdır. Rica ediyorum. Futbolda yanılgı şayet olmazsa olmaz. Bu baskıda oyundaki performansı epey da yükseltmeyiz. Ayrıyeten, bize üst üste iki maç alanlarını veren Başakşehir Kulübüne ve Sayın Lider Göksel Gümüşdağ’a teşekkür etmek istiyorum. Sahanın bozulmasını bile göz önüne alarak bize bu ikinci maçta da sahayı vermiştir. Kulübümüz ismine fazlaca teşekkür ediyorum. Kolay değildi, bir oynadık, tekrar oynadık, daha Başakşehir burada oynamadı.”