Gaziantep’teki görme engelli genç, gazetecilik hayalini gerçekleştiriyor

KesikÇayır

New member
Gaziantep’teki görme engelli genç, gazetecilik hayalini gerçekleştiriyor Gaziantep’te yaşayan 25 yaşındaki doğuştan görme engelli olan Okan Oruç, 11 yaşından beri kurduğu gazeteci olma hayaline kavuşabilmek için gecesini gündüzüne katarak çalışıyor.

Bu yıl Gaziantep Üniversitesi Gazetecilik Kısmı’nı kazanarak hayaline giden yolda birinci adımı atan Oruç, görme pürüzünü azmiyle aşıyor.

Derslerini aksatmadan takip eden ve eğitim ömründe başarılı bir grafik çizen fakültenin tek görme engelli öğrencisi olan Oruç, okuldan mezun olup başarılı gazeteciler içinde yer almak için gün sayıyor.

“İMKANSIZ DİYE BİR ŞEY OLMADIĞINI KANITLADIM”

Görme mahzuru niçiniyle defter, kitap, kalem kullanmadan eğitim ömrünü sürdüren Oruç, ders esnasında aldığı ses kayıtlarıyla imtihanlarına çalışıyor. İmtihanları da kelamlı olarak yapılan Oruç, hocalarının dayanağıyla dezavantajını hissetmeden eğitimini sürdürdüğünü anlattı.

Görme engelli kaderdaşları için farkındalık oluşturmak istediğini belirten Oruç, “Ben aslında bu hayatta imkansız diye bir şeyin olmadığını kanıtladığımı düşünüyorum” diyerek görme engellilere de davet yaptı.

“BİR MİLADIN BAŞLANGICINA İMZA ATMAK İSTİYORUM”

Görme yetisini halk içinde tavuk karası olarak bilinen hastalığa yakalandığı için kaybettiğini söyleyen Oruç, görme oranının her geçen gün düştüğünü ve sonunda büsbütün yitirdiğini belirtti. Öyküsünün 15 yıl evvel kurduğu bir hayalle başladığını tabir eden Oruç, “11 yaşındayken ben gazeteci olacağım fikri bende hakim oldu. Bu fikir üzerine inat edip peşinden koştum. Kimi imkansızlıklara ve sıhhat şartlarına karşın biraz geçte olsa hayal ettiğim kısmı kazandım. Artık üniversitedeyim ve epeyce memnunum. Fakültenin tek görme engelli öğrencisi olmak beni ayrıcalıklı kılıyor. Bu minvalde de Türkiye’de bir farkındalık oluşturduğuma inanıyorum. Bu farkındalığın yardımıyla önümüzdeki senelerda öteki kaderdaşlarımın bu kısmı tercih edebileceğini düşünüyorum. Bir miladın başlangıcına imza atmak istiyorum.” tabirlerini kullandı.

“BEN HAYALİME İNANDIM”

Fakülte Dekanı Emre Köksalan ve Gazetecilik Kısmı Lideri Gökhan Gökgöz ile öteki hocaların kendisine önemli manada dayanak olduklarını kelamlarına ekleyen Oruç, “Buradaki eğitim ömrümü inanılmaz rahatlattılar. Ben hayalime inandım. İnandıktan daha sonra da buraya geldim ve hiç pişman değilim. Daldaki başarılı gazeteciler içinde yerimi almak istiyorum. Spor muhabiri olmak istiyorum. Ben görme engelli arkadaşlarımızın buradan ailelerine seslenmek istiyorum. Sonuç prestijiyle bir öğrenci için ailenin artta durması fazlaca değerli. Benim ailem bana daima itimatlarını hissettirdi. Çocuklarınızı toplumsal hayattan soyutlamayın. Okumak istiyorlarsa mümkün olan imkanların tamamını fırsata çevirin” diye konuştu.

“AMACIMIZ DEZAVANTAJLARI ORTADAN KALDIRMAK”

İrtibat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emre Köksalan ise Okan’ın devir başındaki kayıt sürecinde kendisiyle bağlantıya geçtiğini belirterek, “Çok okuma heveslisi olduğunu aslına bakarsanız bana attığı iletiden birinci etapta anlamıştım. Eğitim ve öğretim hayatını kolaylaştırmayla ilgili kimi talepleri olmuştu. Halihazırda esasen bizim yerleşkemiz engellilere yönelik fazlaca fazla imkan sunmakta. Okan’a da gerekli imkanları sağlıyoruz. Bunlar yalnızca Okan’a özel imkanlar değil. Kayıt yaptıran tüm öğrencilerimizin taleplerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Yalnızca görme ve fizikî manilerde değil imkansızlıklar içerisinde olan öğrencilerimiz için de geçerli. Burada maksadımız dezavantajlı olarak burada tahsil hayatlarına başlayan öğrencilerimizin dezavantajlarını bir halde ortadan kaldırabilmek” diye konuştu.