Girne Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi bilimsel iş birliği protokolü imzaladı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Girne Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi bilimsel iş birliği protokolü imzaladı
Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu ile Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, iki üniversite içinde kurumsal iş birliği için hazırlanan protokole merasimle imza attı

Girne Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi eğitim, öğretim ve bilimsel çalışmalarda iş birliği yapmak üzere protokol imzaladı. Protokolü, Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu ile Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Girne Üniversitesi Rektörlük binasında gerçekleştirilen merasimle imzaladı.

Merasimde, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Serdar Öztürk, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kaan Orhan, Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seçkin Yarsan, Rektör Danışmanı Ümmet Artuç, ve Protokol Müdürü Neriman Kantarcı eşlik ederken Girne Üniversitesi ismine Rektör Prof. Dr. İlkay Salihoğlu’nun yanı sıra Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüveyde Bundak, Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökmen Dağlı, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serap Çetiner ve Genel Sekreter Fehmi Tokay hazır bulundu.

İmzalanan protokol, iki üniversite içindeki işbirliğini özendirmek, bağlantıları desteklemek, geliştirmek ve bu kapsamda gerektiğinde öğretim üyesi bakılırsavlendirilmesine ait yöntem ve asılları belirlemeyi amaçlıyor. Protokol, araştırmacı ve bilimsel yayın değişiminden ortak araştırmaların yapılmasına kadar geniş bir çerçeveyi kapsıyor.

İş birliği protokolünü üniversiteleri ismine imzalayan Prof. Dr. Salihoğlu ve Prof. Dr. Ünüvar, merasimde birer konuşma da yaptı.

Prof. Dr. İlkay Salihoğlu : “Ankara Üniversitesi’ne bugüne kadar verdikleri dayanak için teşekkürlerimizi sunuyoruz. ”

Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu kelamlarına Türkiye Cumhuriyeti’nin esaslı üniversitelerinden Ankara Üniversitesi’nin rektörünü ve yetkililerini ağırlamaktan memnunluk duyduklarını tabir ederek başladı. Ankara Üniversitesi’nin, Girne Üniversitesi’ne kuruluşundan bu yana diş hekimliği, hukuk ve fen edebiyat üzere farklı alanlarda katkıda bulunduğunu söz eden Prof. Dr. Salihoğlu, bu katkıların süreceğine olan inancını lisana getirdi.

Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, Girne Üniversitesi’nin 2016’da kardeş kurum Yakın Doğu Üniversitesi’nin Denizcilik Fakültesi’ni devralması ile çıktığı yola, bugün toplam 14 fakülte, 7 yüksekokul ve 3 enstitü ile devam ettiğini belirtti.

Kuzey Kıbrıs’ta bünyesinde Denizcilik ve Havacılık ve Uzay Bilimleri fakülteleri bulunan tek üniversite olduklarını tabir eden Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, her iki alanda simülatörle de desteklenen bir eğitim verdiklerini vurguladı.

Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği fakültelerinin bu sene birinci mezunlarını vereceğini de lisana getiren Prof. Dr. Salihoğlu, üniversite olarak bilimsel yayın ve araştırma yapılmasına da ehemmiyet verdiklerini ve bunu teşvik ettiklerini söylemiş oldu.

Girne Üniversitesi’nin bugün yüzde 35’i milletlerarası olmak üzere toplam 3900 öğrenci ve 300 öğretim vazifelisi ile eğitim ve öğretime devam ettiğini kaydeden Rektör Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, faaliyetlerini yürütürken diğer üniversitelerle de işbirliğine kıymet verdiklerini hatırlatarak Ankara Üniversitesi’ne, imzalanan protokol için teşekkürlerini sundu.

Prof. Dr. Necdet Ünüvar: “Biri genç ve ufku açık oburu kıdemli iki üniversitenin işbirliğini son derece kıymetli buluyoruz.”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvarsa öncelikli olarak kendilerini davet ettikleri ve ağırladıkları için Girne Üniversitesi yetkililerine teşekkür etti. Girne Üniversitesi’nin kısa müddette büyüdüğünü, sunduğu gelişime açık alanlarda eğitim imkanı ile ufku açık bir kurum olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ünüvar, bu yıl 76’ıncı yaşını kutlayan, 72 bin öğrenci ve 3 bin beş yüz akademik işçiye sahip Ankara Üniversitesi’nin ise esaslı bir geçmişe sahip olduğunu hatırlattı.

Prof. Dr. Ünüvar, Girne Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi’nin örtüşen ortak alanları olduğunun altını çizdi.

Bağımsız ve giderek güçlenen bir devlet olduğu kadar kendilerinin bir modülü üzere de gördükleri KKTC’yi epeyce önemsediklerini vurgulayan Prof. Dr. Ünüvar, adadaki üniversitelerin hem Türkiye tıpkı vakitte dünyadaki farklı eğitim kurumları ile kurduğu münasebetlerden, giderek büyümesinden ve gelişmesinden epey büyük memnuniyet duyduklarını söz etti.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, KKTC’deki eğitim kurumlarıyla işbirliği yapmayı kendilerine yönelik bir yatırım olarak gördüklerini söyleyerek, başlangıç yapmak kadar bu iş birliğini sürdürmenin kıymetine vurgu yaparak de daima gayret isteyen bir müddetç olduğunu hatırlatarak kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı