Güçlü Enerji/ Ak: Her sene 70-80 milyon dolar karşılığı TL yatırım planlıyoruz

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Güçlü Enerji/ Ak: Her sene 70-80 milyon dolar karşılığı TL yatırım planlıyoruz Kuvvetli Güç CEO’su Sinan Ak, Güç Tedariği Zirvesi’nde Bloomberg HT’ye konuştu.

Ak, TL kredi kullandıklarını bunun birinci çeyrekte kârlılığa ve kur risklerine karşı kollayıcı olduğunu söylemiş oldu.

Ak, “Enerji meblağları arttı ötürüsıyla yenilenebilir güç yatırımlarımız olduğu için hür piyasada satmış olduğumuz elektriğin fiyatında bir ölçü artış oldu. Oradan aşikâr bir ölçü kârlılık kelam konusu. Dağıtım kredi şirketlerinde de TL kredi kullanıyoruz. Varlık tabanlarımız enflasyonla pahalanıyor. Bunların da önemli manada bilançoya yararını olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Yatırımları hakkında da konuşan Ak, “Dağıtım şirketlerinde beşer yıllık planlamalar yapılıyor. 2021-2025 yılı için yaklaşık 350 milyon dolarlık bir yatırım yapmayı planladık. Bunun finansmanı içinse EBRD, Denizbank üzere bankalarla muahede imzaladık. Bunlardan gelen dolar krediyi aslında TL’ye swap edip uzun vadeli TL finansmanla bu işleri yapacağız. Bu bizi kur risklerine karşı koruyacak hem de karlılıklarımızı denetim etme avantajı sağlayacak. Bu yıl sonuna kadar 1,8 milyar liralık toplam yatırım yapıp, her sene yaklaşık 70-80 milyon dolar karşılığı TL yatırım yapmayı planlıyoruz” dedi.