Güneşte dağıtım bedeline revizyon daveti

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Güneşte dağıtım bedeline revizyon daveti Güneş gücü bölümü temsilcileri temsil eden lisanssız elektrik üretim tesislerinin dağıtım bedellerine getirilen, 2021 tarifelerine bakılırsa TL bazında yüzde 500’lük, dolar bazında ise yüzde 300’lük artışla ilgili ortak bir açıklama yayınladı.

Dalı temsil eden üç dernek olan GENSED, GÜNDER ve GÜYAD tarafınca yayınlanan ortak açıklamada 2018 öncesi devreye giren lisanssız elektrik üretim tesislerinin 1 Ocak 2022 tarihi prestiji ile dağıtım bedellerinin yüzde 500’den çok artırılmasının kesimde büyük meşakkatlere niye olduğu açıklandı.

Açıklamada lisanssız üretim tesislerinin dağıtım bedellerinin YEKDEM mühletince kelam konusu tarife üzerinden yüzde 75 indirimli uygulamasına imkan tanıdığı hatırlatıldı.

Açıklamada, bu sonucun 2018 öncesi devreye alınan toplamda 3,4 GW gücündeki lisanssız güneş gücü tesislerinin dağıtım bedellerinin – lisanslı üreticilerden çok dağıtım bedeli ödedikleri biçimde – yüzde 500 artış ile 5,6882 kuruş/kWh’den 28,2765 kuruş/kWh’ye yükseltilmesine niye olduğunun altı çizildi.

“Temaslara karşın bölüme geri dönüş yapılmadı”

EPDK sonucunın Resmi Gazete’de yayınlanmasının akabinde bölüm derneklerinin acilen T.C. Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Alışılmış Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komitesi Lideri Ziya Altunyaldız ve T.C. Güç Piyasası Düzenleme Kurumu Tarifeler Dairesi Lideri Mehmet Ali Kölmek’ten randevu alıp bir ay süren yüz yüze görüşmeler ve toplantılar gerçekleştirerek bölümde yaşanan kasvetleri kapsamlı bir biçimde aktardıkları, fakat her türlü teşebbüse karşın derneklere hali hazırda çabucak hemen bir dönüş yapılmadığı da söz edildi.

Bu durumun kesimde belirsizlik yarattığı ve mevcut santrallerin finansmanında büyük sorunlara yol açtığının altı çizilirken EPDK tarafınca alınan 6838 sayılı Konsey sonucuyla güç santrallerinin amortisman mühletleri dolmadan rasyonel olmayan bir oranda artırılmasının ‘yeni yatırım planlamaları yapılırken bu biçimde bir düzenlemeyle yeniden karşı karşıya gelme’ riski sebebi ile yatırımcıda tedirginlik yaratabileceği açıklandı.

“Güneşte şurası gücün yüzde 90’ına yakını lisanssız yatırım”

Türkiye’nin güneş gücündeki mevcut heyeti gücünün yüzde 90’ına yakınının lisanssız yatırımlardan oluştuğunun altı çizilen ortak açıklamada, lisanssız güneş yatırımcılarının Türkiye’nin güneş gücünde kısa müddette gerek konseyi güç gerekse de sanayi altyapısı ve nitelikli işgücü oluşması manasında gösterdiği muvaffakiyete epey kıymetli katkı sağladığı hatırlatıldı.

Güneş yatırımcılarının kıymetli finansal riskler alarak sağladıkları bu katkıda yasal düzenlemelerin kalıcılığına olan inançlarının epeyce değerli rol oynadığı belirtilen açıklamada, ‘geriye dönük bir kural değişikliği’ olarak kabul edilmesi gereken dağıtım bedellerinde artışı getiren bu sonucun gerek finans kuruluşlarının gerekse yerli ve yabancı yatırımcının kamuya duydukları itimadı de zedelediği lisana getirildi.