Hatay’da bayana hücuma 15 yıl mahpus cezası

HoVaRDa

New member
Hatay’da bayana hücuma 15 yıl mahpus cezası Hatay’da M.İ., 5 ve 2,5 yaşındaki iki çocuğunu alt katta oturan kayınpederinin konutuna gönderdi. Ailesiyle bir arada yaşayan Recep İlgar, teze göre çocuklardan elini öpmelerini istedi fakat çocuklar reddetti. Bunun üzerine Recep İlgar, çocuklara şiddet uyguladı. Çocukların seslerini duyan M.İ. alt katta indi. Recep İlgar, kesici aletle M.İ.’ye saldırarak ağır yaraladı. Polis takımlarınca gözaltına alınan İlgar, sevk edildiği nöbetçi hakimlikçe tutuklandı. Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde bir hafta boyunca tedavi bakılırsan M.İ. hayat savaşını kazandı, fakat sol gözü görme yetisini kaybetti.

Kırıkhan Ağır Ceza Mahkemesinde ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ kabahatinden yargılanan Recep İlgar’ın karar duruşması gerçekleştirildi. Mahkeme İlgar’a taammüden öldürmeye teşebbüs hatasından 15 yıl mahpus cezasına çarptırılmasına karar verdi.

‘BENİ ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS ETMEDİ, ÖLDÜM DİYE BIRAKTI’

DHA’nın haberine bakılırsa, duruşmaya, tutuklu sanık Recep İlgar, M.İ. ve tarafların avukatları katıldı. Duruşma savcısı, temel hakkındaki mütalaasında sanığın taammüden öldürmeye teşebbüs cürmünden cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti, sanığın taammüden öldürmeye teşebbüs cürmünden 15 yıl mahpus cezasına çarptırılmasına karar verdi. M.İ.’nin avukatı Veysel Açay, duruşma daha sonrası basın mensuplarına açıklama yaptı. Cezayı yetersiz bulduklarını söyleyen Açay, Recep İlgar’ın bu hareketi canavarca hisle gerçekleştirdiğini kaydetti. Açay, “Biz sanığın taammüden adam öldürmeye teşebbüsten değil de nitelikli olarak, canavarca hisle taammüden öldürmeye teşebbüsten ceza alması için kelam konusu karara karşı istinaf kanun yoluna başvuracağız ve kelam konusu sonucun artması için gerekli itirazlarda bulunacağız. Belgeyi üst mahkeme kıymetlendirecek. Sanık yasal hadler açısından en yüksek cezayı almıştır lakin nitelikli olarak adam öldürme hatasından ceza almasını temenni ederdik. Bu temennimiz ortasında gerekli itirazları bir üst mahkemeye yapacağız” dedi.

M.İ. ise adalet aradığını vurguladı: “Vahşice bir hücumdan daha sonra beni öldüm diye bırakan birinin bu cezayla cezalandırılması ne kadar caydırıcı olabilir? Beni öldürmeye teşebbüs etmedi, yalnızca beni öldüm diye bıraktı, beni nefesim kesildi diye bıraktı. Bu cezaların caydırıcı olacağı yerde bu kadar az bir ceza ile suça teşvik özelliği var bunun.” (HABER MERKEZİ)