Hayırseverlerin yaptırdığı yurtları gizlice yıkmışlar!

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Hayırseverlerin yaptırdığı yurtları gizlice yıkmışlar! “Bir tuğla da sen koy” üzere kampanyalarla ÇYDD’nin merhum lideri Türkan Saylan’ın hayırsever bağışları ile yaptırıp, devlete devrettiği okul ve yurt binalarını ‘gizlice’ yıkıp, yerine imam hatip yapıldığı ortaya çıktı.

Atatürkçü,
laik kanıyı desteklemek ve kız çocuklarının eğitimine katkı için 32 yıl evvel kurulan Çağdaş hayatı Destekleme Derneği (ÇYDD), bağışçıların katkısıyla 221 derslikli 24 ilkokul, 64 derslikli 30 köy okulu, sarsıntı bölgesinde 54 derslikli 11 okul, 17 derslikli 5 anaokulu, 750 anasınıfı, 19 rehabilitasyon merkezi, liseler ve 3 bin 665 öğrenci kapasiteli 33 öğrenci yurdu yaptırıp, devlete devretti.

TÜRKAN HOCAMIZ YAPTIRDI

Van’da hayırseverlere yaptırdıkları birinci yurt binasının yıkıldığını tesadüfen nazarann ÇYDD Genel Lideri Prof. Dr. Ayşe Yüksel şunları söylemiş oldu: “21 yıl evvel 23 Nisan’da bir televizyon STK’lara dayanak için program yaptı. Türkan Saylan hocamız programa katılıp, Van’ın Çaldıran ilçesinde 80 kişilik kız öğrenci yurdu yaptırma kelamı verdi. Hilton Otel çalışanları ve merhum Oğuz Eren’in ismine yapılan bağışlarla 1 yılda Çaldıran’a yemekhanesi, mutfağı, yatakhanesi olan şahane bir yurt yaptırıldı.”

İKİNCİ YURT YAPTIRILDI

“Bu yurt hayli talep görür görmez Çaldıran Kaymakamlığı da oraya 60 kişilik ikinci bir yurt yaptırdı. Kaymakamlık, ‘şık görünsün’ diye ÇYDD’nin yurdunun mutfağını söktürüp, kendi yurduna götürdü. Bu birinci yanlıştı. daha sonra 2011’de Van zelzelesi oldu. ÇYDD’nin yurdunun zelzelede hasar aldığına dair bir rapor yoktu. Buna karşın bizden habersiz yurt binası gizlice yıkılıp, yerine Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı ilçe müdürlüğü binası yapılmış.”

TESADÜFEN GÖRDÜM

“Van’a gitmiştim. Çaldıran’dan geçerken tesadüfen gördüm. Çok şaşırıp, üzüldüm. Açılış merasimi gözümün önüne geldi. Babalar bizi arayıp, ‘benim kızımı da alın, okusun’ diyordu. Biz yaptırıp, Ulusal Eğitim’e bıraktık. Bir tek öğrenci bile yerleştirmeyi talep etmedik. Yaptırıp, devlete devrettik. Son durum üzerine dava açıp, tıpkı ölçekte yurt talep ettik, reddedildi. İstinaf mahkemesine itiraz ettik. Hukukî haklarımızın takipçisi olacağız. Tüm bağışlarımızı araştırma sonucu aldık.”

ÇYDD Genel Lideri Prof. Dr. Ayşe Yüksel

DEVLETİMİZE GÜVENDİK

“Hayırseverler bize, biz de devletimize güvendik. ‘Kız çocukları bir aile yuvası üzere inançta olup, okusunlar’ istedik. Aile Bakanlığı ve Ulusal Eğitim Bakanlığı bize ve hayırseverlere hiç sormadan, yurtları, okulları gizlice yıktı. Bağışçılarımıza karşı epeyce mahcup durumdayız. Yıkıp, fonksiyonunu değiştirip, isimlerini sildiler. her neyse ki; Türkan hocamızın Dr. Gülen Kıray ismine yaptırıp da MEB’e devrettiği 120 kişilik yurt hala bir liseye yurt hizmeti veriyor da kızlarımız okuyor.”

TUĞLAYI ÇYDD KOYDU

ÇYDD’nin birinci göz ağrısı olan ve 1997’de ‘Bir tuğla da sen koy’ kampanyasıyla yaptırılan İstanbul Fatih Atatürk Çağdaş Hayat Çok Programlı Lisesi hala duruyor. Armasında ÇYDD ismi ve logosu olsa da okulun sitesinde, “Okulumuz devlet tarafınca yaptırıldı” diye tanıtılıyor.

Av. Kemal Ağar: “Karara itiraz ettik”

ÇYDD’nin Avukatı Kemal Ağar, “Çaldıran’daki kız yurdunun yıkılması ile ilgili Van 3. Yönetim Mahkemesi’nde dava açtık. Yurdun yıkılması niçiniyle derneğin uğradığı zararın 72 bin 590 lira olduğunu belirtip, tazminat talep ettik. Mahkeme, bu davanın isimli yargı yerinde görülmesi için misyonsuzluk sonucu verip, reddetti. Bunun üzerine sonucu istinaf mahkemesine götürdük. Bu defa istinaf mahkemesi talebimizi reddederek, Van 3. Yönetim Mahkemesi’nin sonucunı onadı. Bu karara da itiraz ettik. Dava sürüyor” dedi.

Bağışçıların ismini sildiler”

“Bingöl’de, 2003’teki zelzele daha sonrası Eczacılık Fakültesi’nden Prof. Dr. Nazan Bergişadi’nin bağışlarıyla ÇYDD’nin ve hocamızın da ismini verdiğimiz, 56 kişilik bir kız öğrenci yurdu yaptık. Çarşafından, yatağına her gereksinimini şahsen hocamız karşıladı. Orayı da hiç haber vermeden yıktılar. Hayırsever hocamız fazlaca üzüldü ve hala de hayli üzülüyor.”

ÇYDD’nin okulunu yıkıp İHL yaptılar

“YİBO’ları Uygunlaştırma Projesi’ başlatan ÇYDD, Hakkari Merkez Kız YİBO’yu yaptırmıştı. ÇYDD Ömür Kız Yatılı Bölge Okulu olarak açılıp, 2015’e kadar hizmet verdi. daha sonra bu okul da ne ÇYDD’ye ne de bağışçılara sorulmadan yıkıldı. Yerine 3 yıl evvel 24 derslikli Hakkari Kız İHL yapıldı. Okulda 300 öğrencilik bir yatakhane, Arapça lisan atölyesi, tilavet odası üzere kısımlar de var.”

Yalova’da yaptığımız 3 yurttan 2’si ortada yok

“Yalova’da 3 YİBO okuluna yurt, yatakhane yapmıştık. YİBO’lar kapanınca Termal Belediyesi, Yalova Termal Yurdu’nu spor merkezi yapmış. Yalova Süs Bitkileri Lisesi için yaptırdığımız yurt, engelliler için yemekhane ve atölye olmuş. Yalova Çiftlikköy’ deki kız öğrenci yurdu hala var.”

‘ÇYDD üniversitelilere yeni yurtlar yapacak’

“5’i üniversite öğrencileri için olan 36 yurt yapıp devrettik. Artık yalnızca üniversiteliler için Konaklama ve Ulaşım Takviyesi Projesi geliştiriyoruz. Kısa bir süre daha sonra hayırsever dayanağıyla üniversite öğrencilerinin yersiz yurtsuz kalmaması, inançlı bir ortamda olması için yola çıkıyoruz.”

“TARİKAT YURTLARI DEVLETE GEÇMELİ”

Tarikatların yurtları en kısa vakitte devlet yurduna dönüştürülmeli. Biz de yurt yaptık ancak tamamını devlet denetimine devrettik. Bundan da hiç pişman değiliz. Zira devletimize güvendik. İnancımızın sürmesini istiyoruz. Bunun için de kusurlu uygulamaların son bulmasını bekliyoruz. Toplumsal devlet anlayışı ile yurt yapmak devletin nazaranvi ve sorumluluğu. Tarikat ve cemaatlere asla müsaade verilmemeli.”