Hazırgiyimcilerin kaygısı kapasite ve hammadde

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Hazırgiyimcilerin kaygısı kapasite ve hammadde Pandemi daha sonrası ihracatta öne çıkan hazır giysi ve dokumacılık üreticileri, kapasitelerin yeni siparişlere yetmeyeceğini, yüksek hammadde meblağlarının kesimin suratını kestiğini belirtti.

Pandemide değişen tedarik ağı ile bir arada Çin’e alternatif olarak öne çıkan ve büyük siparişler alan hazır giysi bölümü yılı 20 milyar dolarlık ihracatla kapatmaya hazırlanırken, artan siparişler kapasite sorunu yarattı.

Dal oyuncuları başta ABD üzere gelişmiş ülkeler haricinde gelişmekte olan ülkelerden de yeni siparişler geldiğini fakat kesimin mevcut kapasitesinin bunu karşılamaya yetmediğini ve yeni yatırımlara muhtaçlık duyduğuna dikkat çekti.

Bu yıl 3.3 milyon tonluk üretim kapasitesine ulaşan kesim orta vadede 4 milyon tonluk artış hedeflerken, kapasite artışı durumunda 65 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşmayı planlıyor. Türkiye Giysi Sanayicileri Derneği (TGSD) Lideri Ramazan Kaya, “Talep kalıcı olacaksa süratle ek kapasite yaratmalıyız. İşlerimiz epey düzgün, siparişler geliyor lakin üretim ve kapasite sorunumuz var. Büyük ölçekli kapasite yatırımlarını yapmamız gerekiyor” dedi.

ÖNÜMÜZDE FIRSAT VAR

Dalın değişen kaidelere ahenk göstermesi gerektiğini aktaran TGSD Eş Lideri Sanem Dikmen de, “100 milyar dolarlık ABD pazarı hedefliyoruz. Özgür ticaret muahedesini yapabilirsek ihracat kapasitesini değiştirecek bir fırsat var önümüzde. Üretim kapasitemizi artırmamız lazım. Orta vadede 4 milyon tonluk kapasite artırımı kelam konusu. Orta vadede 65 milyar dolarlık büyüklüğe ve 25 milyar dolarlık ihracata ulaşabiliriz” değerlendirmesini yaptı.

FİYAT DEĞİL KALİTE KIYMETLİ

Thinkers 50 Küresel Yöneticisi Peter Fisk, moda sanayisinin pandemi ile bir kavşaktan geçtiğine dikkat çekerek, dalın büyüklüğünün 5 yılda 1.3 trilyon dolardan 2.2 trilyon dolara çıkabileceğini söylemiş oldu. Bunun Türk hazır giysi dalına yansıtılabileceğini aktaran Fisk, Portekiz modelindeki üzere fiyattansa kalitenin ön plana alınabileceğini lisana getirdi.

İHRACAT İVMESİ HIZLANDIKÇA İTHALAT MUHTAÇLIĞI DA ARTIYOR

Öbür taraftan ihracata çalışan hazır giysi üreticilerinin kapasite kullanım oranları yüzde 85’in üzerine çıkarken, bilhassa pamukta yaşanan dolar bazlı yükselişler, kesimin üretim sürecinde hammadde zahmeti yaratıyor.

14. İstanbul Hazır Giysi Konferansı’nda konuşan İstanbul Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Lideri Ahmet Öksüz ihracatta daima artan bir ivme yakaladıklarını lakin hammadde muhtaçlığı olduğunu söylemiş oldu. Dünyada en çok hammadde ithal eden ülkelerden birinin Türkiye olduğunu ve meblağların bilhassa pamukta tepeyi gördüğünü söyleyen Öksüz, birinci 5 üretici ortasında olduklarını lakin burada bir tahlil muhtaçlığı olduğunu lisana getirdi.