Hem ağladım hem yazdım

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Hem ağladım hem yazdım Öztürk, Cumhuriyet terbiyesiyle yetişmiş bir bürokratın, ağabeyi Vali Refik Öztürk’ün hayatını kaleme aldı. “Ağabeyim kendi kitabını, uygulamalarıyla, örnek adımlarıyla yazmış. Bana kalan derlemek oldu. Okuyanlar da duygulanacak” dedi.

HÜRMET ÖZTÜRK, SON KİTABI “VALİ BEY”İ ANLATTI:

Eski Vali Refik Öztürk, Cumhuriyet terbiyesiyle yetişmiş ve aydınlanmış bir bürokrattı… nazaranv yaptığı Bilecik, Niğde, Erzincan ve Manisa’da gerek mütevazı ve beyefendi tutumu gerekse kamu malına sahip çıkmasıyla gönüllerde taht kurdu. Refik Öztürk, 14 Kasım 2020’de yaşama veda etti. Hürmet Öztürk’le, ağabeyi merhum Refik Öztürk’ü ve onu anlattığı son kitabı “Vali Bey”i konuştuk.

■ Bu kitabı niye kaleme aldınız?

Ağabeyimi son olarak hastane odasında gördüm. İsteğinin olup olmadığını sorduğumda, “Devletimiz sağ olsun. Yatak-yorgan vermiş. Doktor-hemşire vermiş. İlacımızı karşılıyor. Daha ben ne isteyebilirim ki? Herkese sıhhatler diliyorum” dedi. Elini öptüm. Bu onu son görüşüm, son vedam ve son koklayışım oldu. Vefatından daha sonra hislerimi yazdım. Türkiye’nin dört bir yanında ağabeyimle ilgili inanılmaz bilgiler gelmeye başladı. Natürel ki onlara kıyıp atamazdım. Kitap yazma fikri bu biçimde gelişti.

Refik Öztürk

■ Ağabeyinizin kitabını yazarken neler hissettiniz?

Aslında bakarsanız ağabeyim, kendi kitabını, uygulamalarıyla, yaptıklarıyla, örnek adımlarıyla yazmış. Beşerler da bunları bana aktardı. Bana kalan ise bunları derli-toplu biçimde kaleme almak oldu. Hem ağladım hem yazdım. Biliyordum ki, bu kitabı okuyanlar da, ağabeyimi hiç tanımıyor olsalar bile, duygulanacaklar ve hatta gözyaşı dökeceklerdi. Hakikaten gelen epeyce sayıda mesajda daima, “Siz, hem ağladım hem yazdım, diyorsunuz. Ben de hem ağladım hem okudum” diyenler o kadar oldukçatu ki… Eski Meclis Lideri Bülent Arınç da o his yoğunluğunu yaşayanlardan birisiydi. Yalnızca kitabını imzalattırmak için gazetemize gelmişti. Çok sayıda, hiç tanımadığım hatta Vali’yi de hiç tanımayanlar kitabı sahiplendi.

■ Kitabı kaleme alırken, ağabeyinizle ilgili sizi en çok etkileyen anılar ne oldu?

Toplumsal medyada daima, ağabeyimin yıllar evvel polisin bir minibüsü durdurup, kimlikleri sorması, onun Vali olduğunu öğrenince, bakılırsavlilerin hayreti gündeme gelmişti. Prestijden tasarruf olmaz, diyorlar ya, Vali beyefendi, hiç bir vakit tatiline devletin aracıyla gitmemiştir. Bunu yakından biliyorum. Ankara’daki resmi toplantılara bile kendi cebinden otobüs biletini alır, görüşmeden daha sonra bir daha biletini alır, vilayetine giderdi. Beni en çok etkileyen Erzincan’daki periyoduydu. Vilayetinden hiç ayrılmak istemiyordu. Erzincan’da sarsıntı olur, “Vali vilayetinde yoktu” denilmesinden korkardı. O yüzden müsaade bile kullanmadığının en yakın şahitleri, bir arada çalıştığı insanlardı.

Hürmet Öztürk, ağabeyi için şunları söylemiş oldu: “Vali konağının kaloriferini en düşük ayarda çalıştırdığını, 1 kuruşun ziyan olmaması için kendisinden de fedakarlık yaptığını en güzel özel yönetim müdürleri biliyordu. Mektuplarında daima, ‘Ekmeğim helal olmalı, namuslu ve faziletli kalmalıyım. İşine düşkün, aldığının karşılığını devlete vermeye çabalayan, ahlaklı, sevecen, şefkatli memur olarak ölmek muradımdır’ diye yazıyordu. Manisa’da kalp krizi geçirdiğinde tabipler, daha yeterli imkanlara sahip İzmir’e nakledebileceklerini söylemiş olduğinde ‘Bir valinin bulunduğu vilayette ameliyat edilmemesini utanç sayarım’ diyerek reddetmişti.”

Devletin malına sahip çıkardı, önceliği tasarruf ve yatırımdı

■ Merhum Refik Öztürk, bakılırsav yaparken nelere dikkat ederdi? Özelliklerini özetlemek gerekirse anlatır mısınız?

Koma halinde Erzincan’dan Erzurum’a helikopterle gdolayıldüğünü öğrenince, onun parasını vermek için uğraştı. nazaranv yaptığı her vilayette hekimlerle hem toplantı yapıyordu tıpkı vakitte onlara ıslak imzalı mektup yazıyordu; “Reçetenizi yazarken bilmediğiniz yerdeki okulun temeline, bir barajın suyuna, kurulan bir fabrikanın dişlisine ve bir yoksulun sofrasına katkı sağlamış olursunuz” diyordu. Halkla bu kadar bütünleştiğini, vatandaşlardan gelen telefonlardan daha âlâ anladım. Niğde’den ayrılırken fırıncı Yaşar Usta’ya “Yiyecek ekmeğimiz bu kadarmış Yaşar Ustam” dediğinde o ustanın içine köz düşmüş olacak ki onun gittiği her ile Niğde’nin ekmeğini gönderdi. Çekirdek satan Fatma Hanım’ın, “Gideceğiniz yer uzak Vali beyefendi. Yolda çekirdek çitlersiniz” deyip kendisine uzattığı çekirdeği de hiç unutmamıştı. Tarihi yapıtların ortaya çıkarılmasına büyük ehemmiyet veriyor, devletin 1 kuruşunu masraftan bunları, askerlerle, öğrencilerle bir arada çalışarak Atatürk büstleri, kentin kartpostallarını satarak karşılıyordu. Önceliği tasarruf ve yatırımdı. Geliştirdiği modelle bir kente 6 organize sanayi kurması ve işsizliği bitirmesi de unutulmayan bir uygulamaydı.

Hürmet Öztürk’ün, “Vali Bey” kitabını www.sozcukitabevi.com’dan ya da 0 212 948 22 78 numaralı telefondan temin edebilirsiniz…