Hollanda’nın umudu Türk Bakanda: Kovid-19 krizinden etkilenen kültür sanat dalını o kurtaracak

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Hollanda’nın umudu Türk Bakanda: Kovid-19 krizinden etkilenen kültür sanat dalını o kurtaracak Hollanda‘da önümüzdeki hafta bakılırsave başlayacak 4’üncü Mark Rutte hükümetinde Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı olarak bakılırsav yapacak olan Günay Uslu‘nun evvelarinden biri, dalın Koronavirüs (Kovid-19) niçiniyle yaşadığı krizden kurtarılması olacak.

Hollanda medyasına nazaran siyasi tecrübesi az olsa da akademik, kültürel ve ticari altyapısı, önümüzdeki süreçte Bakan Uslu’nun işini kolaylaştıracak.

EN BÜYÜK HAYALİ HOLLANDA’NIN BİRİNCİ BAYAN BAŞBAKANI OLMAKTI

BBC’de yer alan habere göre,
Uslu’nun gençliğindeki en büyük hayali, Hollanda’nın birinci bayan başbakanı olmaktı.

“Hala bir bayan başbakan olmaması 12 yaşımdan beri beni epeyce etkiledi” diyen Uslu, artık bu hayalinden vazgeçmiş. Fakat hükümette bayanların kâfi oranda temsili, mensubu olduğu Demokratlar 66 Partisi (D66) üzere Uslu açısından da epeyce değerli.

GÜNAY USLU KİMDİR?

Afyonkarahisar’a bağlı Emirdağ ilçesi kökenli bir göçmen ailenin çocuğu olan Uslu, 1972 yılında Hollanda’nın Haarlem kentinde doğdu. Amsterdam Üniversitesi’nde Avrupa kültür tarihi konusunda doktora yapan Uslu, hem de müze ve kültür sanat kurumlarında da çeşitli misyonlarda bulundu.

Uslu, kültürel çalışmalarını ticaretle de birleştirdi. Kardeşleriyle bir arada yönettikleri turizm firmasında geliştirme sorumluluğunu üstlendi. Eski ofis binalarını otellere dönüştürürken tarihi miras, sanat ve kültür içindeki ilişkiyi ön plana çıkardı. Hollanda medyasına göre bu çalışmaları, kültür sanat dalının ortasında bulunduğu krizden çıkarılması konusunda yol gösterici olacak.

ÇOK KÜLTÜRLÜ ÖMÜR

Uslu, toplumda farklı seslerin yer bulmasının değerli olduğunu vurgulayarak şunları söylüyor:

“İnsanlar bana ‘Hollandalı mısın’ diye sorduklarında ‘hayır’ diyorum. Şayet ‘Türkiye’den mi geldin’ diye sorarlarsa ona da ‘hayır’ diyorum. Amsterdamlıyım. Kendimi gerçek bir Amsterdamlı hissediyorum. Kızım 19, oğlum 16 yaşında. Çocuklarımın jenerasyonu cilt rengi görmüyor. Çocuklarımın arkadaşları, onların hayal ettiği üzere tüm kültürlerden, ‘Ben yarı Endonezyalıyım, yarı Rus ya da çeyrek Kolombiyalıyım’ diyorlar.”