İç Güvenlik Fakültesi nedir, kimler başvurabilecek?

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
İç Güvenlik Fakültesi nedir, kimler başvurabilecek? Polis Akademisi bünyesinde lisans eğitimi veren İç Güvenlik Fakültesi kurulması için AKP’li vekiller tarafınca TBMM’ye teklif sunuldu. İç Güvenlik Fakültesinde 4 yıl eğitim alınacak, eğitim müddetinin iki katı mühletle mecburi hizmetle yükümlü olunacak. 22 yaşından gün almamış olma kaidesinin aranacağı fakültede öğrenciler, komiser yardımcısı rütbesinde gereksinim duyulan takımlara atanacak.

AKP milletvekillerinin imzasını taşıyan Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu. Kanun teklifinde, Polis Akademisi bünyesinde lisans eğitiminin verileceği İç Güvenlik Fakültesi’nin kurulması da yer alıyor.

İÇ GÜVENLİK FAKÜLTESİ NEDİR?

AKP’li vekiller tarafınca TBMM’ye sunulan teklife nazaran, Polis Akademisi bünyesinde lisans eğitimi veren İç Güvenlik Fakültesi kurulacak.

Jandarma Teşkilatı işçisinin ödevleri, hak ve sorumlulukları ile nazaranvlerin icrası sırasında ve bakılırsav dışı vakit içinderda işçi tarafınca uyulması gereken kurallar, sahip olunması gereken vasıflar ve başka hususlar İçişleri Bakanlığınca yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenecek.

Polis Akademisi Başkanlığı bünyesinde lisans eğitimi veren İç Güvenlik Fakültesi kurulacak ve 3 ay ortasında yapılacak atamalarla takımları tamamlanacak.

Polis Amirleri Eğitimi Merkezi’nde, lisans mezunu polis memurları ile muhtaçlık duyulan uzmanlık alanlarındaki amir sınıfı çalışanın temini için örgün eğitim veren üniversitelerin Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenecek en az 4 yıl vadeli fakülte mezunlarından yapılacak imtihanda başarılı olanlara birinci derece amirlik eğitimi verilecek.

İÇ GÜVENLİK FAKÜLTESİ’NE KİMLER BAŞVURABİLİR?

İç Güvenlik Fakültesinde eğitim alanlar, eğitim müddetinin iki katı mühletle mecburi hizmetle yükümlü olacak.

Fakültenin temel öğrenci kaynağı, imtihanların yapıldığı yıl 1 Ocak tarihi prestijiyle 22 yaşından gün almamış lise ve dengi okulların mezunları olacak. Polis meslek yüksek okullarından dikey geçiş ile de fakülteye öğrenci alınabilecek.

İç Güvenlik Fakültesi ve birinci derece amirlik eğitimi öğrencileri, Polis Akademisi bünyesinde fiyatsız iaşe edilecek, yatırılacak, sıhhat sarfiyatları ve yönetmelikle tespit edilecek gereksinimleri devletçe karşılanacak. Polis memuru olarak eğitim bakılırsanlere ayrıyeten tayın bedeli ödenmeyecek.

Polis memuru olarak eğitim nazarannler hariç fakülte, polis meslek yüksekokulu ve birinci derece amirlik eğitimi öğrencilerine ayrıyeten harp okullarında bulunan askeri öğrencilere ödenen ölçüde harçlık ödenecek.

EĞİTİM MÜHLETİ KAÇ SENE?

İç Güvenlik Fakültesi yahut birinci derece amirlik eğitimini muvaffakiyet ile bitiren öğrenciler, komiser yardımcısı rütbesinde gereksinim duyulan takımlara atanacaklar.

İç Güvenlik Fakültesinde lisans eğitim müddeti, yabancı lisan hazırlık sınıfı hariç ders geçme temeli ile 8 yarıyıl, sınıf geçme aslı ile 4 öğretim yılı olacak. Öğrencilere yabancı lisan hazırlık sınıfı hariç eğitim mühletine ek olarak 2 yarıyıl yahut 1 öğretim yılı ek müddet tanınacak. Bu müddet sonunda da başarısız olanların eğitimlerine son verilecek. Hazırlık sınıfında başarısız olanlar ise Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafınca üniversite imtihanına girdikleri yıl aldıkları puanlarına uygun bir yükseköğretim kurumuna yerleştirilecekler.