İklim aktivistleri toplu taşıma yüzünden başarısız oluyor – Haber Blogu

Burcin

New member

Polis oturma eyleminde tehdit etti: “Silah bulundurun”

17:15: Aktivistlere göre Perşembe günü Münih’teki yetkililer her yerde “sessiz ve dostane” davrandılar, görünüşe göre Würzburg’da bir olay yaşandı. Bir polis memurunun “son kuşak”tan bir kişiyi doğrudan tehdit ettiği söyleniyor. Burada bunun hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz.

18 yaşındaki aktivist: “Gelecekten korkuyorum”

saat 16.30: Perşembe günü Münih’teki protestolara katılan aktivistlerden biri de Jonas Ertle. Freiburg’da doğdu, henüz reşit oldu ve 17 yaşında “son kuşak” arasına katıldı.

Ailesi onun aktivizmi hakkında ne söylüyor? Fizik öğrencisi adayı, “Nedenlerimi anlıyorsunuz ama elbette endişelisiniz. Protestomun hukuki sonuçlarının onun geleceğini nasıl etkileyeceğinden korkuyorsunuz” diyor.

Kendisi de eylemlerinin sonuçlarından korkuyor: “Gelecekten korkuyorum.” Özellikle Bavyera’da Ertle, geçici hapis cezasıyla bile tehdit edilebileceğinin farkında. Yine de 18 yaşındaki oyuncu kararlı: “On yıl sonra olmayacak bir dünyada yaşamaktansa bir ay hapse girmeyi tercih ederim.”

Kıdemli kadın meyve ve sebzeleri iklim yapıştırıcısına dağıtıyor

15.45: Yoldan geçen bir kişi “Son Nesil” üyelerine biraz serinlik verdi. 74 yaşındaki Gunhild Preuss-Bayer, Donnersberger Köprüsü’nde polis tarafından asfalttan kaldırılan iklim aktivistlerine üzüm ve salatalık dağıttı.

Ayrıca “autofrei-leben” derneğinin yönetim kurulu üyesi de aktivistlerle dayanışma içinde olduğunu ifade etti. Yanında getirdiği tabelada ise “Arabasız yaşayın! Çevreyi korumanın en uygun yolu” yazıyor. Yerel bir muhabirle yaptığı röportajda şunları söylüyor: “‘Son kuşağın’ yaptıkları da taleplerimizi karşılıyor. Biz çevreyi korumaya ve daha yavaş bir yaşam temposuna kararlıyız. Arabasız.”