İklim Sütunu: Tehlikeli Bir Beceri

Burcin

New member
Bir yılda dört sel felaketi yaşanmasına rağmen iklimin korunması şu anda pek sorun teşkil etmiyor. Veya: tam da bu yüzden mi? Bir kişinin beyninin onu sorunlardan nasıl koruduğu ve aynı zamanda onları daha da kötü hale getirdiği ve yine de nasıl zekayla alt edilebildiği.

Bu hafta Almanya bu yıl dördüncü selini yaşadı ve benim de uyuşmaya başladığımı fark ediyorum. Detaylı haber başlıkları yerine çoğunlukla manşetleri okuyorum. Ancak Almanya bu sefer doğudaki komşularımız kadar kötü bir darbe almamış olsa bile bu normal değil.

Ben de her gün iklim krizi ve çözümleri ile ilgileniyorum ama bu konulara ulaşmanın daha zor olduğunu fark ediyorum. Kapımızın eşiğindeki aşırı hava şartlarına rağmen neredeyse hiç kimse iklimin korunmasıyla ilgilenmiyor gibi görünüyor.

Thüringen, Saksonya ve Brandenburg'daki eyalet seçimleri için yapılan seçim kampanyalarında da iklim krizi pek gündeme gelmedi. Federal Çevre Ajansı'nın yaptığı bir araştırmaya göre belediyelerin neredeyse yüzde 80'i son 10 yılda aşırı hava koşullarından etkilendi.

Şehirlerin ve belediyelerin yalnızca yüzde on ikisinde değişen iklim koşullarına uyum sağlama konsepti var. Hasar da buna bağlı olarak yüksektir. Aynı zamanda trafik ışıkları hükümetinin bütçe anlaşmazlığı nedeniyle federal hükümette 4 milyar avroluk iklim ve dönüşüm fonunda ciddi kesintiler yapılması planlanıyor. Bu Cuma başka bir iklim grevi daha olacak, ancak protestolar artık neredeyse hiç fark edilmiyor.

Bu nasıl olabilir? Bunun açıklaması hayal kırıklığı yaratacak kadar sıradan: Biz insanlar baskı konusunda çok iyiyiz. Bir şeyleri bastırmak normaldir ve hatta temelde sağlıklıdır. Hayat çoğu zaman o kadar dolu, günlük yaşam o kadar hızlı ilerliyor, krizler o kadar çeşitli ki çoğu zaman her bilgiyi sorgulamaya ve sınıflandırmaya zaman kalmıyor.

Bu nedenle beyin, çoğu insan farkında olmadan neyin önemli, neyin ilgisiz olduğunu tartar. Sürekli karşı karşıya kalmadıkları, çok karmaşık görünen ve kendi faaliyet alanlarının dışında kalan şeyler göz ardı ediliyor. Eğer insan böyle olmasaydı muhtemelen delirirdi.

Ancak iklim krizi söz konusu olduğunda toplumsal ve bireysel baskı, insanlığı ve geçim kaynaklarını tehlikeye atacak büyüklüktedir. İklim krizinde beynin bizi nasıl kandırdığını burada daha önce anlatmıştım. Ancak başka birçok neden var.

Bu kolektif algı değişimi olgusuna “temel çizgilerin değişmesi” adı verilir ve şu şekilde tercüme edilir: temel çizgi veya ölçüm çizgisinin değişmesi. Terim çevresel araştırmalardan geliyor. Örneğin “normal” bir balık popülasyonunun tanımı bir nesilden diğerine değişmektedir. Çünkü sonraki kuşaklar, en azından kendi deneyimlerine dayanarak, on yıllar, yüzyıllar önce durumun nasıl olduğunu bilmiyorlar. Çoğu zaman kayıtlar vardır, ancak bunlarla bile araştırmacılar sürekli olarak yeni standartlar ve referans değerleri belirlemektedir.

Sara Schurman

(Kaynak: Reinaldo Coddou H.)

Durum son derece ciddi ama umutsuz değil. Serbest gazeteci bu slogana göre açıklıyor Sara Schurman Herkesin anlayabilmesi için iklim krizinin büyük resmi ve küçük detayları.
Kitabındaki gibi “Temiz dil iklimi!” – ve şimdi t-online'daki köşesinde. Çalışmalarından dolayı 2022 yılında Medium Magazine tarafından onurlandırıldı. Yılın Bilim Gazetecisi seçilmiş.

Değişimin ve normalliğin nasıl algılandığına gelince, insanlar her şeyden önce kendi deneyimlerine güveniyor ve bu nedenle farklı bir gerçeklik yaşadıkları için uyarıları dikkate almama eğiliminde oluyorlar.

Yıllarca büyükannemin dünyada artan orman yangınları ve sellerden endişe ederken abarttığını düşünmüştüm. Çünkü küçüklüğümden beri manşetleri bilirim. O ve ben farklı deneyimler yaşadık ve dolayısıyla neyin normal olduğuna dair farklı bir algıya sahiptik. ETH Zürih'teki araştırmacılar, 2012 baharından sonra doğan çocukların hayatlarında havanın insan yapımı iklim değişikliğinden etkilenmediği bir gün yaşamadıklarını tespit etti. Onlar için ebeveynlerinden veya büyükanne ve büyükbabalarından tamamen farklı bir şey normaldir.

Sık sık birisinin bir konuşma sırasında iklim krizinden bahsettiğini gördüm ve birdenbire garip bir sessizlik oluştu. Çelişkilerin farkına vardığımızda olan budur. Örneğin, iklim krizinin tehdit edici olduğunu biliyoruz ancak sürekli olarak iklim dostu bir şekilde davranmıyoruz.