İklim tutkalı Christian Bläul 2024'te AB Parlamentosu'nda yer almak istiyor

Burcin

New member

“Son Nesil” Dresden'in en tanınmış iklim aktivistiyle birlikte AB Parlamentosu'na gitmek istiyor. Oy pusulasında Christian Bläul mesleğini “iklim yapıştırıcısı” olarak sıraladı. Stratejik yeniden düzenleme hakkında bir röportaj.

t-çevrimiçi: Tam zamanlı bir aktivist olmak için işinizi bıraktınız. Artık AB Parlamentosu'ndaki çalışmalar da eklenmeli. Bu gelişmeyi hangi olay tetikledi?

Christian Blaul:
2006 yılında kızım doğduğunda pek çok şeyi değiştirdim: Isıtmayı, araba kullanmayı ve uçmayı bıraktım. İlk başta sadece dilekçe imzaladım, daha sonra kendim başlattım ve sonunda demoların düzenlenmesine yardımcı oldum.

Bu yasal protestoyla bitmedi: “Son Nesil”le olan protestolarınız nedeniyle birçok kez mahkum edildiniz. Sizi bu sınırları zorlamaya iten şey neydi?

“Gelecek İçin Cumalar” hareketi toplumun büyük bir bölümünün çevreyi korumak için acele etmenin önemi konusunda bilinçlenmesini sağladı. Yine de iklim politikası temelden değişmedi çünkü çoğu politikacı büyük projeler üstlenmeye cesaret edemiyor. Benim için 'normal yoldan' ayrılmamdaki belirleyici nokta buydu. İyi olmaya devam edemezdim; özellikle de bu kadar acil bir krizde, bazı kuralları çiğnemek benim için meşruydu.

Bu yıldan bu yana “Son Nesil”de yapışkan protestolardan uzaklaşarak bir strateji değişikliği oldu: AB Parlamentosu'na aday olmak bu tür protestoların yanlış olduğunun kabulü mü?

Hayır. Yapışkan protestoyla Almanya'da mümkün olan her şeyi başardığımız sonucuna vardık: kantinlerde veya ortak apartman dairelerinde insanlar birdenbire iklimin korunması hakkında tamamen farklı bir şekilde konuşmaya başladı. Aniden kendinizi konumlandırmak zorunda kaldınız. Ne yazık ki bazı insanlar çevre korumanın zaten çok hızlı ilerlediğine de karar verdi. Kararsız olanların ise artık net bir fikri var.
Taleplerimiz henüz karşılanmadı ama örneğin Jürgen Trittin'e göre protestomuz yenilenebilir enerji kaynaklarının daha da yaygınlaşmasına yol açtı. Ayrıca somut bir önlem alamamış olsak da insanları dışlanma durumundan çıkarmayı başardık ve bu, AB Parlamentosu açısından da hedefimiz olmaya devam edecek.

AB seçimlerine katılma kararını ne zaman aldınız?

Karar ancak bu ay geldi ve bir sonraki olası seçime yani AB Parlamentosu'na karar verdik.

Yani AB Parlamentosu seçimlerine dört ay kala. Karşılaştırma için: Volt partisinin AB seçimlerine katılması iki yıl sürdü. Neden senin için bu kadar çabuk oluyor?

Bu fikir bir süredir ortalıkta dolaşıyordu ama ilk önce diğer parlamentolarda neler olduğunu gözlemledik. Mesela İsveç'te 2021 sonbaharında iklim protestoları sonucunda kurulan ve aynı zamanda AB Parlamentosu'na aday olan İklim İttifakı'nın ne durumda olduğuna baktım. Aldığım en önemli dürtü, denemek oldu: Siyasi atılımlar alışılmadık adımlar atma cesaretini gerektirir.

2019 Avrupa seçimlerinde halihazırda 41 parti vardı ve bu yıl daha da fazlası olabilir: Parti ortamını daha da parçalamak mı istiyorsunuz?

Özellikle seçmen katılımının Avrupa seçimlerindeki kadar düşük olduğu bir dönemde, oy pusulasındaki çeşitliliğin önemli olduğunu düşünüyorum. Çok sayıda temsilcinin olması önemli bir yaklaşımdır. Oy pusulasını uzatsak bile Meclis'te mevcut bir gruba katılacağız. O yüzden Meclis'teki çalışmaları aksatmamız gibi bir tehlike görmüyorum.

Ancak aktivistlerin Yeşillere katıldığı iklim hareketinden başka örnekler de var: Programatik tutarsızlıklara rağmen. Aday olmayı hayal edebileceğiniz mevcut bir parti yok muydu?