İngiltere’de dev ‘deniz ejderhası’ fosili bulundu

Barcali

Active member
İngiltere’de dev ‘deniz ejderhası’ fosili bulundu İngiltere’de Leicester bölgesindeki Rutland Tabiat Muhafaza Parkı’nda çalışan Joe Davis, “Belediyeyi arayıp ‘Galiba bir dinozor buldum’ dedim” diye anlatıyor.

Davis geçen yılın Şubat ayında tabiat müdafaa parkının etraf düzenlemesi çalışmaları sırasında çamurların ortasından sıradışı bir şeyin göründüğünü farketmiş.

Bulduğu şey bir dinokolay olsa gerek, 10 metre uzunluğunda İktiyozor isminde üst seviye avcı, karada da gezebilen bir deniz hayvanının fosiliydi.

Üstelik de Birleşik Krallık topraklarında şimdiye kadar bulunan en büyük İktiyozor fosili bu.

Davis BBC’ye “Çamurun ortasından taş ve kayalık üzere görünen bu çıkıntıya baktım ve biraz farklı, organik bir şey üzere görünüyor diye düşündüm. Biraz daha sonra neredeyse çene kemiği üzere bir şey gördüm” diye anlatıyor.

Belediye Davis’e cevaben “Rutland Belediyesi’nde bir dinozor ünitesi yok. Onun için birini bulup sizi aramasını sağlayacağız” dedi ve bir süre daha sonra keşfe yakından bakmak üzere paleantoglardan oluşan bir heyet Rutland Parkı’na gitti.

Uzmanlar bunun bir İktiyozor olduğuna karar verdi. İktiyozorlar sıcak kanlı, yunuslar üzere havayla teneffüs yapan ve 25 metreye kadar büyüyebilen hayvanlar ve bundan 250 milyon yıl ile 90 milyon yıl öncesi içinde hayatışlar.

“EŞİ GÖRÜLMEMİŞ BİR KEŞİF”

Hafriyat çalışmasına başkanlık eden Manchester Üniversitesi’nden paleantolog Dr Dean Lomax bunun “gerçekten eşi görülmemiş” bir keşif olduğunu söylüyor.

Fosilin boyutları ve bozulmamış olması bakımından Britanya’nın paleantoloji tarihinin en büyük keşiflerinden biri olduğunu düşünüyor.

“Genellikle İktiyozorlar ve başka deniz sürüngenlerinin jura çağının (jurasik dönem) kıyı çizgisinde yani erozyona uğrayan kayalık kıyı şeridinde hayli sayıda fosilin göründüğü Dorset yahut Yorkshire kıyılarında bulunacağı düşünülür. Bu fosilin bu biçimde iç kesimde bulunmuş olması fazlaca sıradışı” diye ekliyor.

Rutland kıyıdan yaklaşık 50 km içerde lakin 200 milyon yıl evvel deniz düzeyi daha yüksek olduğu için buralar o periyotta okyanusun sığ kıyı şeridini oluşturuyordu.

MUHAFAZA VE HALKA AÇMA PLANLARI

Rutland Tabiat Parkı rezervuarındaki su düzeyi 2021 yaz aylarında bir daha düşük düzeye indiğinde paleantologlardan oluşan bir grup gelip fosili çıkarmak için çalışmaya başladı. Bilhassa de dev kafatasının zedelenmeden çıkarılması için büyük ihtimam gösterildi.

İktiyozor’un başının fosilinin bulunduğu kil bloku evvel dikkatle kazılarak ortaya çıkarıldı daha sonra alçıyla kaplanıp tahta ayaklar üzerine yerleştirildi.

Yaklaşık bir ton tartısındaki bu kil bloku çamurdan çıkartıldı ve ileride üzerinde daha detaylı inceleme yapılacak.

Reading Üniversitesi’nde ziyaretçi-araştırmacı paleantolojik muhafaza uzmanı Nigel Larkin “Bu kadar ağır ve bu kadar kıymetli bir keşfin çıkarılmasının sorumluluğu beşere fazlaca sık nasip olmaz. Büyük sorumluluk lakin zorlukla baş etmeyi severim” diyor.

Rutland rezervuarından sorumlu olan Anglia Su İşleri Kurumu artık İktiyozorun bölgede kalabilmesi ve halk tarafınca ziyaret edilebilmesini sağlayabilecek fon bulmaya çalışıyor.

İktiyozor’u keşfeden park çalışanı Joe Davis, “Dev bir deniz sürüngeni bulduğumu söylemiş olduğimde pek epey kişi dalga geçiyorum sandı. Sanırım birden fazla kişi bir televizyon programında çıkana kadar da inanmayacak” diyor.