İnsani Yardım | BM, ihtiyacın ‘şaşırtıcı derecede büyük’ olduğu konusunda uyardı

Burcin

New member
Önümüzdeki yıl muhtemelen tarihsel olarak yüksek miktarda yardıma ihtiyaç duyulacak: BM’ye göre 339 milyondan fazla insanın ihtiyacı var.

Savaşlar, krizler ve iklim değişikliği, önümüzdeki yıl insani yardıma rekor düzeyde ihtiyaç duyulmasını sağlayacak. İlk tahmine göre, Cenevre’deki BM Acil Yardım Ofisi (OCHA) tarafından bildirildiği üzere, Birleşmiş Milletler ve ortaklarının en büyük ihtiyacı gidermek için gelecek yıl 51,5 milyar dolara (yaklaşık 49,6 milyar avro) ihtiyacı olacak.

Bu, ofisin 2021’in sonunda bu yıl için ihtiyaç olarak tahmin ettiğinden yüzde 25 daha fazla. Büro, bir yıl öncesine göre 65 milyon daha fazla, 68 ülkede 339 milyon insanı muhtaç durumda görüyor.

Almanya en büyük bağışçılar arasında

BM Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, “İnsani ihtiyaçlar şok edici” dedi. Bunun nedeni, bu yılın aşırı olaylarının 2023’te de etkisi oldu. Diğer şeylerin yanı sıra, Pakistan’dan Afrika Boynuzu’na kadar yıkıcı kuraklıklar ve selleri ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını, tüm dünyada fiyatların fırlaması da dahil olmak üzere sonuçlarıyla birlikte adlandırdı. dünya.

Gömülü içerik simge resmi

Göm

Griffiths, ekonomik kaygılar ve enerji krizine rağmen insani yardımı genişlettiği için Almanya’ya övgüde bulundu. OCHA verilerine göre Almanya, ABD’nin ardından Avrupa Komisyonu’nun önünde en büyük bağışçı oldu. Griffiths, parayı daha fakir ülkelerde iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmek için kullanmak amacıyla petrol ve gaz şirketlerinin kârları üzerinden bir kâr vergisi alınmasını savundu.

OCHA, 53 ülkede en az 222 milyon insanın bu yılın sonuna kadar gıdadan mahrum kalmasını bekliyor. 45 milyon kişi muhtemelen açlıktan ölecek. Mali ihtiyaç özellikle Suriye, Afganistan, Yemen ve Etiyopya’da büyük. Sayı olarak, Etiyopya, Afganistan ve Yemen, her ülkede 25 milyondan fazla yardıma muhtaç insanın en fazla olduğu ülkelerdir. Yardıma ihtiyaç Somali için de çok büyük: İhtiyaç sahibi yaklaşık 7,8 milyon insan için 2,27 milyar dolara ihtiyaç var.

nakit para en etkili

Griffiths, ihtiyacı olanlara nakit vermenin en etkili önlem olduğunu kanıtlıyor dedi. Dağıtmak, yardım malzemelerini kamyonla getirmekten daha kolaydır, alıcılara öncelikleri belirleme fırsatı verir ve para yerel ekonomide kalır. Hiçbir zaman büyük bir sorun veya dolandırıcılık olmadı.

Griffiths, acil insani yardımın yanı sıra kalkınma yardımına daha fazla para ayırmaları için hükümetlere çağrıda bulundu. İnsanların geçimlerini iyileştirmelerine yardımcı olmak ve olası felaketler için hazırlık yapmak, daha sonra bir felaket durumunda acil yardım sağlamaktan her zaman daha ucuzdur.

OCHA, 2022 için başlangıçta ihtiyacı 41 milyar dolar olarak tahmin etmişti. Sayı yıl içinde yaklaşık 52 milyara yükseldi. Kasım ayı sonunda neredeyse yüzde 47’si bir araya geldi.