İnsanlar sürü hayvanlarıdır; bu yüzden mi harekete geçmiyoruz?

Burcin

New member

En son iklim haberlerini aciliyet açısından yenmek zor, ancak kamuoyunda neredeyse hiç tepki yok. Nedenmiş?

Birkaç hafta önce Berlin'de metroya bindim ve anında yanık, yanık bir şeyin keskin kokusunu duydum. Geç kaldım, bir randevuya gitmem gerekiyordu ve sadece birkaç durak gitmem gerekiyordu. Koku o kadar güçlüydü ki arabadaki herkes kokuyu duyabiliyordu. Nereden geldiğine dair hiçbir fikrim yoktu ama trenin frenlerinin aşırı ısınıp ısınmadığını veya kablo yangını mı olabileceğini kısaca düşündüm.

Vagon trenin nispeten gerisindeydi, dolayısıyla sürücü muhtemelen kokuyu alamıyordu. Herhangi bir şey yapmalı mıyım? Birinin bilmesine izin ver? Ama acelem vardı ve kimse kokuyu pek umursamıyor gibi görünüyordu, bu yüzden sorunu görmezden gelmeye karar verdim. Birlikte gideceğim birkaç dakika boyunca kötü bir şey olmayacaktı.

O anda yaptığım şey psikolojide iyi çalışıldı. Örneğin 1968'de duman araştırması adı verilen araştırmada yer alan araştırmacılar, insanların beklemek zorunda oldukları bir odaya tehlikeli görünen duman girdiğinde nasıl tepki verdiklerini keşfettiler. Yüzde 75'i yalnız olsalardı dumanı bildirdiler; başkalarıyla birlikte beklerlerse bu oran yalnızca yüzde 38'di. Dumanı kasıtlı olarak görmezden gelen test deneklerinin bulunduğu odada olsalardı, yalnızca yüzde 10'u tepki gösterdi.

İnsanlar sürü hayvanıdır

Araştırma şunu açıkça ortaya koydu: İnsanlar bir durumu değerlendirmek için diğerlerinin davranışlarına bakarlar ve eğer diğerlerinin çoğu sakin kalırsa biz de sakin kalırız. Çoğu zaman bunun mantıklı bir nedeni olmadığında bile.

Video | Devrilme noktasına çok geçmeden ulaşıldı mı? Sıcaklıkta büyük düşüş riski var

Kaynak: t-online

Mevcut iklim haberlerinin aciliyet açısından geçilmesi mümkün değil, ancak kamuoyunda neredeyse hiç tepki görmedi. Atlantik'teki okyanus akıntılarının önceden düşünülenden daha kısa sürede dengesiz hale gelebileceğini öne süren çalışmalar bir süredir yapılıyordu ve en sonuncusu bu hafta başında ortaya çıktı. Buna göre, diğer şeylerin yanı sıra Avrupa'da ılıman bir iklimin oluşmasını sağlayan Atlantik akıntısı, bu yüzyılın başlarında önemli ölçüde zayıflayabilir.

Bu, nispeten kısa bir süre içinde iklim sistemini temelden değiştirecek ve Almanya'da ciddi bir soğuma yaşanabilecektir. Bu, küresel ısınma zamanlarında ilk bakışta kulağa hoş gelebilir ancak tarımımız ve dolayısıyla gıda tedarikimiz açısından çok büyük sonuçlar doğuracaktır.

Gazetecilikte mekanizma kurumsallaşıyor

1,5 derece hedefi

2015 yılında Paris'te düzenlenen iklim konferansında küresel toplum, küresel ısınmanın mümkünse 1,5 derece, her durumda sanayi öncesi seviyelere göre 2 derece ile sınırlandırılması konusunda anlaşmıştı. İklim krizinin etkisiyle zaten kötüleşen kuraklık, sıcak hava dalgaları veya su baskını gibi doğal afetlerin insanlığın baş edebileceği bir çerçevede tutulabilmesi için 1,5 derece sınır olarak değerlendiriliyor.

Duman araştırmasında incelenen mekanizma sadece gazetecilikte gözlemlenebilir değil, az çok kurumsallaşmış durumda. Gazeteciler bir editoryal konferansa hazırlanırken bunu diğer medyalara da bakarak yapıyoruz. Mesela duşta radyodan haberleri dinliyoruz, trende yarışmanın hangi konuları kapsadığını okuyoruz ve yazı işleri ofisinde ilk baktığımız şey ajans raporları oluyor.

Atlantik devrilme akıntısının zayıflaması, iklimsel dönüm noktalarına ulaşma olasılığı veya artan deniz sıcaklığı ile ilgili çalışmalara hemen hemen hiçbir medya bu kadar ilgi göstermiyorsa, algıya göre bu o kadar da alakalı olamaz.