Irak’tan OPEC+’nın petrol üretim sonucuna ait açıklama

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Irak’tan OPEC+’nın petrol üretim sonucuna ait açıklama El-Irakiyye televizyon kanalına açıklamalarda bulunan SOMO Genel Müdür Yardımcısı ve OPEC’in Irak temsilcisi Saadun Muhsin, OPEC+ kümesinin günlük petrol üretimini 2 milyon varil azaltma sonucundan duyduğu memnuniyeti söz etti.

Bu sonucun global piyasaların dengelenmesinde değerli rol oynadığını aktaran Muhsin, petrol üretiminde azaltma sonucunın tüm ülkeleri üretim ölçülerine bakılırsa değişen oranlarda kapsadığını söylemiş oldu.

sonucun Irak’ın petrol ihracatını etkilemediğini, bunun yerine yerli üretimde azalmaya niye olduğunu aktaran Muhsin, “OPEC+ kümesi günde 43 milyon varil üretiyor ve bu üretimin yüzde 11’i Irak’a ilişkin. ötürüsıyla üretimi iki milyon varil azaltma sonucuyla Irak’ın üretimi de tıpkı oranda düşecek.” tabirlerini kullandı.

OPEC+ kümesinin 3 ve 4 Aralık’ta yapacağı toplantıya işaret eden Muhsin, “Mevcut sonucun sürdürülmesine, yeni bir azaltma yapılmasına yahut üretilen ölçülerin artırılmasına ait gelecekte verilecek karar, piyasa durumunu dikkate alacak ve bir istikrar yaratmayı amaçlayacaktır.” diye konuştu.

Kovid-19 salgının yansımaları, global iktisattaki yavaşlama ve Rusya-Ukrayna savaşı niçiniyle önemli dalgalanmalar yaşandığına dikkati çeken Muhsin, fiyatların gelecek yıl varil başına en az 85-95 dolar içinde değişebileceği öngörüsünde bulundu.

Ne olmuştu?

OPEC+ kümesinin güç ve petrol bakanları, Avusturya’nın başşehri Viyana’da 5 Ekim’de düzenlenen görüşmede, günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma sonucu almıştı.

Bu karar üzerine Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Yöneticisi John Kirby, 11 Ekim’de ABD Lideri Joe Biden’ın, Suudi Arabistan ile ilgileri bir daha gözden geçirdiğine dair açıklamalarda bulunmuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan ise ülkesinin ABD ile stratejik münasebetlere sahip olduğunu ve ham petrol üretiminde azaltmaya giden OPEC+ kararlarının ekonomik niçinlerle alındığını tabir etmişti.

OPEC+ sonucunın siyasi olduğu ve Ukrayna-Rusya Savaşı’nda Rusya’ya takviye manasına geldiğine ait yorumlar yapılmış ve tenkitlerden en büyük hissesi örgütün önde gelen ortağı durumundaki Suudi Arabistan almıştı.