İş arayan tiyatrocuya cinsel taarruz davasında 19 yıl mahpus

HoVaRDa

New member
İş arayan tiyatrocuya cinsel taarruz davasında 19 yıl mahpus İstanbul Sancaktepe’de geçen nisan ayında iş görüşmesine giden tiyatro oyuncusu A.Ç.’ye cinsel taarruzda bulunduğu ve o anları telefonuna kaydederek “Yaşananları birine söylersen bu imajları paylaşırım” dediği savıyla tutuklu yargılanan sanık Erhan T. bugün hakim karşısına çıktı. Erhan T.’ye, 4 başka kabahatten 19 yıl mahpus cezası verildi. Tiyatrocu A.Ç. ise duruşma daha sonrası yaptığı açıklamada, “Kadınlar korkmasınlar” dedi.

SANIK SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

İstanbul Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki üçüncü duruşmaya tutuklu sanık Erhan T. getirildi. Duruşmada şikayetçi A.Ç.’nin avukatı Abdullah Bişaroğlu ve sanık avukatı da yer aldı. Son kelamı sorulan tutuklu sanık Erhan T. ise üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini belirterek “Suçsuzum, tahliyemi istiyorum” dedi.

19 YIL MAHPUSA MAHKUM EDİLDİ

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, Erhan T.’yi “Cinsel saldırı”, “Cinsel maksatla kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” ve “Özel hayatın kapalılığını ihlal etme” ve “Şantaj” hatalarından toplamda 19 yıl 5 gün mahpus cezasına çarptırdı. Sanığın tutukluluk halinin devamına da karar veren heyet, sanığın yargılama sürecindeki gözlemlenen davranışlarını da dikkate alarak cezada indirim yapmadı.

Ayrıyeten mahkeme, “Kasten yaralama” cürmünden ceza verilmesine yer olmadığına dair karar verdi.

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede A.Ç.’nin çalışmak için iş aradığı sırada sanık Erhan T. ile toplumsal medya üzerinden görüştüğü anlatılıyor. Sanık Erhan T.’nin A.Ç.’yi iş görüşmesi için 12 Nisan 2021’de Sancaktepe’ye çağırdığı anlatılan iddianamede, sanığın evvel cinsel tacizde bulunduğu, A.Ç.’nin olay yerinden uzaklaşmak istemesi üzerine sanığın ‘Seni öldürürüm, buradan çıkamazsın, bağırsan da seni duyan olmaz’ diyerek cinsel akında bulunduğu belirtiliyor.

İddianamede sanık Erhan T.’nin A.Ç.’ye cinsel atakta bulunduğu anları da şantaj yaparak telefonuna kaydettiği tabir ediliyor. İsimli Tıp Kurumu’ndan gelen raporda ise A.Ç.’nin çamaşırlarında yer alan spermin sanık Erhan T.’nin DNA’sıyla uyumlu olduğunun tespit edildiği vurgulanıyor. İddianamede Erhan T.’nin “Nitelikli cinsel saldırı”, “Kasten yaralama”, “Özel ömrün kapalılığını ihlal etme”, “Cinsel akın gayesiyle kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” ve “Şantaj” cürümlerinden toplamda 16 yıl 10 aydan 31 yıl 6 aya kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

‘TİYATROMUN KİRASINI ÖDEYEBİLMEK İÇİN GİTTİĞİM BİR İŞ GÖRÜŞMESİYDİ’

Olay tarihinde tiyatrosu olduğunu, pandemi niçiniyle tiyatronun kapalı olduğunu ve o devir işsiz kaldığını belirten A.Ç. “Tiyatromun kirasını ödeyebilmek için gittiğim bir iş görüşmesiydi lakin bu biçimde bahtsız bir olay yaşadım. Direkt polislere gittim çabucak hukuksal süreç başlatıldı” dedi.

Sürecin kendisi için fazlaca kuvvetli geçtiğini vurgulayan A.Ç. “O dönemki erkek arkadaşımdan ‘Onun yanında gülmekle’ suçlandım. Arkadaşım anlattığım şeylerin palavra olabileceği üzere şeyler konuşmaya başladılar. Yanımda şu an kimse yok, ailem haricinde ve birkaç dostum haricinde bütün süreci tek başıma anlatmak zorunda kaldım” tabirlerini kullandı. Sanığın toplamda 19 yıl ceza aldığını kaydeden A.Ç. verilen cezanın artırımı konusunda karara itiraz edeceklerini belirterek “Bizim beklentimiz epeyce daha yüksekti” dedi.

‘KADINLAR KORKMASINLAR’

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın da davaya kendi yanında katıldığını vurgulayan A.Ç. “Bütün bunları anlatma niçinim aslında tüm süreci tek başıma atlamam fakat buna karşın bir kazanım elde etmem. Bayanların da ülkede, dünyada oldukcaça palavra söylemekle, umut vermekle ve gülmekle suçlanması benim de başıma geldi. Ancak bütün bunlara karşın dik durdum ve gereği gerçekleşti. Bayanlar da korkmasınlar, türel sürece başvursunlar. Nitekim kazanım elde ediliyor, bu fazlaca kıymetli. Yalnızca tek başlarına bile epey kuvvetliler” sözünü kullandı