Isı kayıtları kalıcı bir durum olmamalıdır

Burcin

New member
İklim krizi tırmanıyor ve kimse dikkat etmiyor. Ayrıca birçok medya raporu bağlantıları görmezden geliyor. Ve hepimiz duyarsızlaşıyoruz. Bunun olmasına izin verilemez.

Pazar günü kaydedilen en sıcak gündü – Pazartesi günü bu maksimum sıcaklık aşıldı. Bu tür manşetler artık pek çok insanı etkilemiyor; bunları çok sık duyuyoruz. Bunları hatırlayabildiğim kadarıyla biliyorum. Çocukken ve ailemle haberleri izlerken, iyi saç kesimli “Tagesschau” sunucuları bu cümleleri sanki bunlarla hiçbir ilgisi yokmuş gibi tekrarlardı. Bunların benimle bir ilgisi olduğunu gerçekten anlamam birkaç yıl önceydi.

İklim krizinin hayatlarımız üzerindeki etkileri artık göz ardı edilemez hale geldi, ancak birçok insan günlük hayatlarında bunları görmezden gelebiliyor gibi görünüyor. Medyada yeterince yer almaması da bunun bir nedeni. Yeni rekor seviyelerle ilgili haberler bu hafta Almanya'nın en önemli haber programı olan “Tagesschau”nun akşam haberlerine girmedi.

Bu yeni bir şey değil, birçok gazetecinin rutin teşhisi. Ve bu nedenle büyük bir haber değil. Son yıllarda ve on yıllarda bu tür sayısız rekor rapor yayınlandı ve daha fazlasının geleceği açık. Sera gazı emisyonları durdurulmadığı sürece küresel ısınma artmaya devam edecek.

Sara Schurmann

(Kaynak: Reinaldo Coddou H.)

Durum son derece ciddi, ancak umutsuz değil. Bu slogana göre serbest gazeteci Sara Schurmann İklim krizinin büyük resmini ve küçük ayrıntılarını herkesin anlayabileceği şekilde anlatmak.
Örneğin, kitabında “İklim hakkında açık sözlü konuşma!” – ve şimdi t-online'daki köşesinde. Çalışmaları nedeniyle, kendisine şu isim verildi: Yılın Bilim Gazetecisi Seçilmiş.

Rakamları yayınlayan Avrupa dünya gözlem programı Copernicus'un yöneticisi Carlo Buontempo da buna işaret ediyor. Aynı zamanda, yeni rakamların rutin olmaktan çok uzak olduğunu açıkça belirtiyor. Buontempo, “Son 13 ayın sıcaklıkları ile önceki sıcaklık kayıtları arasındaki farkın ne kadar büyük olduğunu görmek gerçekten şaşırtıcı,” diyor. “Artık gerçekten keşfedilmemiş bir bölgedeyiz.”

2023 ve 2024'teki yıllık maksimum sıcaklıklar önceki yıllardan önemli ölçüde daha yüksekti. En yüksek yıllık günlük maksimum sıcaklıkların olduğu on yıl, 2015'ten 2024'e kadar olan son on yıldır.

Normalden başka her şey

Bütün bunlar genel olarak bilinse bile, güncel gelişmeleri görmezden gelmenin tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Bunları küçümsemek ve normalleştirmek yardımcı olur. Çünkü medyada odak programları, siyasette kriz toplantıları ve ekonomide acil durum programları olmasa bile, şu anda deneyimlediğimiz şey normalden çok uzak.

Spor otomobil üreticisi Porsche bu hafta kâr ve satış tahminlerini aşağı yönlü revize etmek zorunda kaldığını duyurdu. Sebep: İsviçre'deki önemli bir alüminyum parça tedarikçisinin üretim tesisi şiddetli yağmur sırasında sular altında kaldı. Üretim geçici olarak durduruldu ve bu durum şu anda önemli teslimat darboğazlarına yol açıyor gibi görünüyor.

Bir yandan otomobil üreticisinin kârları, diğer yandan da yoğun yağışların iklim kriziyle nasıl bağlantılı olduğu medya haberlerinde neredeyse hiç göz ardı ediliyor.

Patates fiyatları bu yıl patladı. Haber portalları da bunu bildiriyor ve nedenlerini arıyor. Verilen bir neden, İspanya'daki kuraklık ve Almanya'daki yoğun yağmur nedeniyle toprağın ıslak olması gibi “öngörülemeyen hava koşulları” ve “kötü hava koşulları”.

Bunun iklim kriziyle ne ilgisi olduğu neredeyse hiçbir yerde açıklanmıyor.

Geçtiğimiz ay, uçuş operasyonlarının arttığına ve Almanya da dahil olmak üzere havalimanlarının yoğun yağış nedeniyle kapatıldığına dair tekrarlanan raporlar vardı. Haftanın ortasında, iklim protesto grubu “Last Generation” üyelerinin önce Köln Havalimanı'ndaki ve ardından Frankfurt am Main'daki operasyonları aksattığına dair çok sayıda rapor vardı.

Çok sayıda uçuşun emisyonlar üzerinde nasıl bir etkisi olduğu ve emisyonların şiddetli hava olayları üzerinde nasıl bir etkisi olduğu – raporlarda genellikle bağlam eksiktir.

Medyanın burada ikili bir rolü var: Bir yandan gerçeği tasvir ediyorlar, diğer yandan da onu şekillendirmede belirleyici bir rol oynuyorlar. Ve eğer kaliteli medya iklim krizinin aciliyetini ve bağlantılarını bu kadar sık görmezden geliyorsa, siyaset, iş dünyası ve toplumdaki birçok karar vericinin de aynısını yapması beni şaşırtmıyor. İklim krizini araştırmak ve sınıflandırmak için ücret alan gazeteciler bunu iklim kriziyle ilgili olarak tutarlı bir şekilde yapmıyorsa, günlük işlerinde kasa başında, otobüsün direksiyonunda veya bir yığın dosyayla oturan birçok insanın bunu işten sonra kendi başlarına yapmaması beni şaşırtmıyor.