İstanbul’da kar niçiniyle mescide sığınan Haham İsrael Elbom o anları anlattı

KesikÇayır

New member
İstanbul’da kar niçiniyle mescide sığınan Haham İsrael Elbom o anları anlattı İstanbul’da hayatı durma noktasına getiren kar yağışı niçiniyle binlerce insan mağdur oldu.

O isimlerden biri de 62 yaşındaki İsrailli Haham İsrael Elbom oldu.

Elbom Museviler için helal sertifikası olarak kabul edilen koşer sertifikasyonu için denetleyici olarak İstanbul’a geldi.

İşlerini bitirdikten daha sonra uçağına yetişmek için yola çıkan Elbom, kar yağış ve tipi yüzünden İstanbul Havalimanı’na varamadan yolda mahsur kaldı.

MESCİDE SIĞINDI

Saat 15.00’ten gece saat 02.00’ye kadar araçta beklemek zorunda kalan Elbom, jandarmanın sayesinde yakındaki bir polis merkezine, akabinde beklemek üzere İstanbul Havalimanı yakınındaki Ali Kuşçu Mescidi’ne gdolayıldü.

İSRAİL MEDYASINDA GÜNDEM OLDU

Cemaat mescitte namaz kılarken birebir safta sabah duası yapan Elbom, yaşadığı farklı tecrübeyi İsrail medyasıyla paylaşarak, ülkesinde gündem oldu.

Yolların açılmasıyla Esenyurt’taki bir otele yerleştirilen Elbom, uçakla İsrail’e dönecek.

Yaşadıklarını AA muhabirine de anlatan İsrailli Haham İsrael Elbom, Türkiye’nin birfazlaca kentine tekraren iş maksatlı seyahatler yaptığını ve sık sık geldiğini söylemiş oldu.

Seyahatleri sırasında kendini her vakit düzgün hissettiğini lisana getiren Elbom, “Ankara, İzmir ve Adana üzere biroldukca kente yıllardır seyahat ediyorum. Her gittiğimde kendimi rahat hissediyorum. Çok nazik beşerler, genelde gülümsüyorlar. Ben Koşher besin için sertifikasyonunda danışman olarak çalışıyorum, o yüzden sık geliyorum.” dedi.

“POLİS MERKEZİNDE BİRKAÇ SAAT KALDIK”

Elbom, iki gün evvel de bir fabrikadaki işlerini bitirdikten daha sonra uçağına yetişmek için yola çıktığını, ağır kar yağışı ve kazalar yüzünden yolda kaldıklarını anlattı.

Araçla geri dönmenin de mümkün olmadığını aktaran Elbom, “Gece saat 01.00’e kadar otomobilde kaldık. Sürücüm uyuyordu lakin ben uyuyamadım. Polisler insanları araçlarından alarak bir yere götürmeye başladılar. Ben sürücüsü uyandırdım, neler olup bittiğini öğrenmek için. Polis araçlarının olduğu yere kadar yarım saat yürüdük ve daha sonra kamyonete geçtik. Çok kalabalıktı. Polis merkezine gittik ve orada birkaç saat kaldık. Sıcaktı. Yiyecek getirdiler lakin koşher onaylı olmadığı için yiyemedim. Ordu nazaranvlileri bizi aldı ve otele, yani aslında mescide götürdüler.” diye konuştu.

MÜSLÜMANLARLA YAN YANA İBADET ETTİ

Sabah 04.00 üzere mescide vardıklarını söyleyen Elbom, orada yaşadıklarını ise şu biçimde aktardı:

“Cami olduğu için ayakkabılarımı çıkardım. Halılar biraz sıcaktı, ısındım. Caminin bir köşesine geçtim, beşerler bana bakıyordu. Zira olağan ki biraz farklı görünüyordum. Hiç kimse bir şey söylemiyordu, yalnızca gülümsüyorlardı. Çok hoştu. Saat 05.00-06.00 civarıydı. Çok yorgun ve üşümüştüm. Mescitte halının üzerinde biraz uyudum. Elimi yüzümü yıkayıp, tekrar sabah duasını yapmak için mescide geldiğimde namaz kılan beşerler vardı. Ben de beraberinde yan yana duamı ettim. Birebir Allah’a dua ediyoruz. Hoş vakit içinderdı.”

Mescitte yaşadıklarının kendisi için fazlaca kıymetli olduğunu lisana getiren Elbom, buradaki öyküsünün İsrail medyasında da yer aldığını, İsrail’de bir mescitte bunu yapmanın sıkıntı olduğunu söylemiş oldu.

“AYNI RABBE İBADET EDİYORUZ”

Elbom, meselelere karşı her vakit gülümsemekten ve barıştan yana olduğunu anlatarak, kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“Gülümseme bu beşerler içinde barış getirecek. O yüzden bunu yapıyorum. Yahudi ve Müslüman toplumları içinde da barış getirebilir, tüm insanlık için de. bir arada yaşayabiliriz. Savaşa niçin gereksinimimiz var. 14-15 saat mahsur kaldım. Cami de sahiden hoştu. Benim için uygun vakit içinderdı. İstanbul Aşkenaz Hahamı Mendy Chitrik de bu süreçte bana epey yardım etti, daima bir şeye gereksinimim olup olmadığını sordu. birlikte daha hoş bir dünya olabilir. O gece hissettiğim üzere Yahudi ve Müslümanlar ve öbür tüm topluluklar hepimiz tıpkı çocuklarız ve tıpkı Allah’a ibadet ediyoruz. birlikte dua edip, gülüp, bir arada yaşayıp, bir arada dans edebiliriz. İnanıyorum ki dünya daha konforlu ve biz de daha keyifli olacağız. Bu otelde de hayli rahat ettim, benimle ilgilendiler.”