İstanbul’da kazaya davetiye çıkartıyor… Uzmanı uyardı!

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
İstanbul’da kazaya davetiye çıkartıyor… Uzmanı uyardı! Elektrikli scooterler İstanbul’da ağır bir biçimde kullanılıyor. Son periyotta kentin birtakım bölgelerinde kullanılan scooterların yoğunluğu dikkat çekerken, kurallara uymayarak tek kişilik araca iki kişinin binmesiyle tehlikeye davetiye çıkarıyor.

Resmi Gazete’de yer alan yönetmelikteki kurallar vakit zaman göz gerisi ediliyor. Tek kişilik scootera binen iki kişinin düşme tehlikesi yaşadığı anlar kameralara yansıdı.

“KURALLARA HARFİYEN UYARSAK TRAFİK KAZASI RİSKİMİZ AZALIR”

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, scooter kazalarının önlenmesi için ihtarlarda bulundu.

Elektrikli scooter yönetmeliğinin kıymetinden kelam eden Ilıcalı, söyle konuştu:

* Bilhassa büyük kentlerdeki ulaşım için fazlaca kıymetli. Hele bu pandemi sürecinde toplumsal uzaklık tasasıyla, toplu ulaşımdan sıradan bir kaçış yolu oldu.

* Scooter üzere ulaşım araçlarıyla ferdi seyahatler epey pratik bir biçimde yapıyor. Elektrikli, havaya, kirliliğe karşı emisyon açısından son derece avantajlı. Lakin bunun da inançlı olması için kurallarına ve yönetmeliğine uymamız lazım.

* Geçen yılın sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde epey düzgün bir şeye imza attık. Elektrikli scooterların da içerisinde bulunduğu bir yasa 2020 yılının son ayında çıktı.

* Ulaştırma Bakanlığı bunun yönetmeliğini hazırladı. 14 Nisan’da da Resmi Gazete’de yayınlanarak bu scooterların ne biçimde kullanılacağına dair 30 husustan oluşan bir yönetmelik yürürlüğe girdi.

* Bu yönetmelikte scooterların hangi yolda kullanılacağı, kullanan bireylere, bu işletmeyi yapan bireylere, kamu kuruluşlarına burada sorumluluk veriyor.

* Bunun için özel yollar yapılması, bu ulaşım aracının 50 kilometre saatin üstünde olan yollarda kullanılmaması, ikinci bir yolcuyu almaması, iki eliyle tutması, eşya taşımaması lakin sırt çantası hariç.

* Bu işin işletmesini yapanlarda aranan kurallar bunları hayli hoş bir biçimde tanım etmiş.

* Burada belirlenen bütün kurallara harfiyen uyarsak trafik kazası riskimiz azalır. Trafik güvenliğimiz artar. Lakin uymadığımız anda bu türlü kazalar oluyor.

“SCOOTER ŞOFÖRLERİNE EĞİTİM VERİLMESİ LAZIM”

Scooter şoförlerine eğitim verilmesi gerektiğini belirten Ilıcalı, “Scooterdaki kazaların en büyük dezavantajı araçta kaporta, insan bedeni. Direkt temas halinde. ötürüsıyla şiddetli kazaların olumsuz tesiri çok yüksek. Bu açıdan hem scooter kullanıcılarının hem araç şoförlerinin birbirine karşı saygılı olması lazım. Elektrikli scooter kullananlara kesinlikle bir eğitim verilmesi lazım. Hem sürüş tekniği açısından hem kurallara harfiyen uymalarında bir farkındalık oluşturması açısından eğitim kıymetli.” biçiminde konuştu.

“İKİ KİŞİ BİNMEK RİSKLİ”

Birebir scooterı kullanan iki kişi, “Biz kullanıyorduk haberimiz yok, bilgilenmiş olduk. Scooter bulamadık etrafta bulmak sıkıntı oluyor kimi vakit rezerve ediliyor ya da kimi bölgelerde gereğince olmuyor. Rezerve edip almıyorlar. Bir scootera bakıyorum süreç yapılamıyor, başkasına bakıyorum şarjı yok o yüzden birtakım problemler oluyor. Artık hakikat konuşmak lazım iki kişi binmek riskli bir şey. Lakin arkadaşıma güvendiğim için, düzgün süreceğini düşündüğüm için bunu yapıyorum. Lakin etrafta hayli dikkatsizce sürenler var. Ben de otomobil sürüyücüsüyüm bu türlü yoldan gidip yolu tıkayanlara hayli sinirleniyorum yeri geldiği vakit. Lakin hoş sürüldüğünde, kimse tehlikeye atılmadığı sürece bana dokunmayan yılan bin yaşasın derler ya o biçimde” diye konuştu.

“İSTANBUL ŞU AN DA SCOOTERA ALIŞIK DEĞİL”

Yaya geçidinde scooter kullanmanın yasak olduğunu bilmediğini tabir eden Tibet Abacı (21) ise şunları söylemiş oldu:

* Elektrikli scooter kazaları artmış olabilir. Zira İstanbul şu anda scootera alışık değil ve otomobiller dikkat etmiyor olabilir.

* örneğin ben daima scooter kullanıyorum lakin yaya geçidinden geçmemem gerektiğini bilmiyordum. Bu ve bunun üzere şeyler kazaları artırmış olabilir fakat seviyoruz. (DHA)