İzmir’de İstanbul Kontratı nöbeti

HoVaRDa

New member
İzmir’de İstanbul Kontratı nöbeti Cihan Başakçıoğlu

İZMİR –
“İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz İzmir Kampanya Grubu”nun davetiyle bir ortaya gelen bayanların başlattıkları “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz nöbeti” aksiyonu sürüyor.

Nöbet aksiyonu için Alsancak’ta bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir ortaya gelen bayanlar, “İstanbul Mukavelesi bizim vazgeçmeyiz” yazılı pankart açtı.

Sık sık “Kararnameniz batsın, bayanlar yaşasın” ve “İstanbul Kontratı yaşatır” sloganları atan bayanlar, nöbet aksiyonunda erkek şiddeti kararı katledilen Dilek Odabaş ve Edibe Göçer’in kıssalarını kamuoyuyla paylaştı.

‘BEN İSTEK ODABAŞ, KISIKLI’DA SOKAK ORTASINDA KATLEDİLDİM’

Dilek Odabaş’ın boşanmak istediği eşi Mustafa Odabaş tarafınca 25 Şubat 2011 katledildiğini hatırlatan bayanlar, yaşananları katledilen Odabaş’ın ağzından şu satırlarla anlattı:

“Ben Dilek Odabaş, boşanmak istediğim Mustafa Odabaş tarafınca 25 Şubat 2011’de Kısıklı’da, sokak ortasında katledildim. Hava 8 dereceydi o gün, Emirhan’ın üstü biraz ince üzereydi, onu okuldan kim aldı bilmiyorum. Yaşasaydım ben alırdım. Yaşasaydım, ‘senelerın birikimi vardı içimde. Karşıma çıktı. Küfür etti. aslına bakarsanız çocuklarımı da nazaranmiyordum. O hudutla vurdum’ diyen Mustafa’ya gözlerimden muhakkak olan bir mide bulantısıyla bakar, yalancı derdim yaşasaydım, lakin İstanbul’da lakin burada, artık sizin aranızda olurdum, erkek adalet değil gerçek adalet diye bağırırdım kız kardeşlerim, dostlarım. Yaşasaydım, hayatım Mustafalardan ve Mustafaların devletinden kıymetlidir derdim. Ben Dilek Odabaş, bir erkek tarafınca katledildim, unutmayın beni.”

‘BEN EDİBE GÖÇER, UNUTMAYIN BENİ’

Odabaş’ın öyküsünün akabinde bayanlar Mersin’in Tarsus ilçesinde Mustafa Göçer isimli erkek tarafınca katledilen Edibe Göçer’in ve annesini korumak için ortaya giren oğlu Remzi Göçer’in kıssasını kamuoyu ile paylaştı. Yaşanan olayı hayatını yitiren Göçer’in ağzından anlatan bayanlar, şunları söylemiş oldu:

“Ben Edibe Göçer, beni Mustafa Göçer öldürdü. Beni erkekliği her şeyden üstte nazarann bu sistem öldürdü. Beni bayana kelam hakkı tanımayan bu devlet, çalışmasına müsaade vermeyen bu erkeklik öldürdü. Karşı çıkınca öfkeli, kurşunlarken hamasetli, iş hesabını vermeye gelince korkak, bu kırılgan erkeklik öldürdü beni. ‘Mersin’in Tarsus İlçesi’nde 47 yaşındaki Mustafa Göçer, tarlada çalışıp aile bütçesine katkıda bulunmak isteyen eşi Edibe Göçer’i ve annesini korumak için ortaya giren oğlu Remzi Göçer’i tabancayla vurarak öldürdü.’ Bizi bu biçimde yazdı gazeteler iç sayfalarına, 14 Mayıs’tı. Dünya Çiftçiler günü kutlu olsun diye tarla fotoğrafları koydular birinci sayfalarına. Ben Edibe Göçer, unutmayın beni.”