İzmirli bayanlar: Sıkıntım Doğan’ı yine sizden alacağız

HoVaRDa

New member
İzmirli bayanlar: Sıkıntım Doğan’ı yine sizden alacağız İzmir Alsancak’taki Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde toplanan Mor Dayanışma ve Yerleşke Cadıları üyesi bayanlar, Zahmetim Doğan’a verilen 15 yıllık mahpus cezasının onanmasına reaksiyon gösterdi.

‘ÇİLEM ASLA YALNIZ DEĞİL’

Kendisine sistematik şiddet uygulayan eşi Hasan Karabulut’u öldüren ve lokal mahkeme tarafınca 15 yıl mahpus cezası verilen Zahmetim Doğan’ın belgesini karara bağlayan Yargıtay 1’inci Ceza Mahkemesi Doğan’ın cezasını onadı. İzmirli bayanlar, Sıkıntım Doğan’a verilen cezanın onanmasını, “Yaşadığımız şiddete hiç bir tahlil sunmayan erkek devlet ve kurumları, hayatını savunan, yaşamak için öz savunma uygulayan bayanlara ceza veremez” diyerek protesto etti.

Hususla ilgili yapılan açıklamada, “Bunları kabul etmiyoruz. Yaşadığımız şiddete hiç bir tahlil sunmayan erkek devlet ve kurumları, hayatını savunan, yaşamak için öz savunma uygulayan bayanlara ceza veremez. Çilem’in bu süreçte tekraren fail Hasan Karabulut ve yakınları tarafınca tehdit edildiğini, sistematik bir şiddet gördüğünü, onlarca şikayete karşın şiddet faili Hasan Karabulut’a bir şey yapılmadığını biliyoruz. Bayanları şiddetten korumayan, fail erkekleri cezalandırmayan erkek yargı ve devlet, Sıkıntım öldürülmediği için, hayatta kaldığı için Çilem’i adeta cezalandırıyor. Bayan uğraşı kararı erkek adalete bırakmadığımız Çilem’i yine sizden alacağız. Zahmetim, asla yalnız değildir. hiç bir bayan, şiddetinize karşı yalnız değil” denildi.

‘ÖZ SAVUNMA HAKTIR’

Bayanların ‘babaları, sevgilileri, evli olduğu erkekler, polis, devlet’ tarafınca her gün türlü şiddete uğradığı belirtilen açıklamada, öz savunmanın hak olduğu söz edildi. Açıklamada şu tabirler kullanıldı: “Patriyarka, biz bayanları bir şiddet sarmalına hapsetmek ve buna karşı çaresiz olduğumuzu hissettirmek istiyor. Erkek şiddetine karşı yalnız değiliz, bir arada kuvvetliyüz. Her gün katilleri, tecavüzcüleri aklayan lakin bayanları ölmedikleri için cezalandırmaya çalışan erkek yargının karşısındayız. Bayanlar her gün bir bir katledilirken bayan düşmanı siyasetler üretmeye devam eden devletin, erkek egemenliğinin karşısındayız. Şiddete karşı öz savunma hakkımızdır. Sıkıntım için ve öz savunma uygulamak zorunda kalan, ölmemek için öldüren tüm bayanların yanındayız. Gücümüz örgütlülüğümüzden, gücümüz bayan dayanışmamızdan geliyor. Öz savunma uygulayan Çilem’e verilen 15 yıl mahpus cezasının bozulmasını istiyoruz. Çilem’i erkek adalete teslim etmeyeceğiz. Öz savunma haktır.” (HABER MERKEZİ)