Kanunların çıkarılmasında baroların da rolü olmalı

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Kanunların çıkarılmasında baroların da rolü olmalı Baroların bakılırsavlerinden birinin de insan haklarına işlerlik kazandırmak olduğunu söyleyen Filiz Saraç, “Avukatların daha aktif bir rol oynamasına yönelik yasal kanallar açılmalı” dedi.

140 yıllık İstanbul Barosu’nun tarihinde geçtiğimiz Pazar bir birinci yaşandı. “Atatürk ve Cumhuriyetin kazanımları yardımıyla bugün bu onuru yaşıyorum” diyen Filiz Saraç baronun birinci bayan lideri seçildi. SÖZCÜ’ye konuşan Saraç, maddelerin hazırlanış etabında baroların daha faal bir role sahip olması gerektiğini kaydetti. Saraç’ın açıklamaları şöyleki:

■ İstanbul Barosu’nun 144 yıllık tarihli birinci bayan lideri oldunuz. Ne hissediyorsunuz?

Bu onuru bana yaşattıkları için tüm meslektaşlarıma buradan teşekkür etmek istiyorum. İstanbul Barosu’na kayıtlı bayan avukat sayısı şu anda erkek avukat sayısını geçmiş durumda. Eşitliği şiar edinmiş bir baroda artık liderin da oldukçatan bayan olması gerekirdi. Cumhuriyetin 100’üncü yılına girerken İstanbul Barosu hem ülkemizde birebir vakitte dünyada bayanların özgürlüğü, her mesleği eşit şartlarda yapabilmeleri konusunda manalı ve değerli bir bildiri vermiştir diye düşünüyorum.

■ Hayata geçirmeyi planladığınız projeleriniz ve çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

KOMİSYONLARA DAHİL OLMALIYIZ

Baroların bir vazifesi de insan haklarına işlerlik kazandırmaktır. Bayana şiddet konusunda, çocukların ihmal ve istismarlarında, avukatların meselelerinde olsun, avukatların direkt davalara müdahil olabilmelerini öngoren maddelerin derhal çıkmasına gereksinim bulunmaktadır. 57 bin üyesiyle, her türlü davalarla karşılaşan uygulamacıları olan baromuzun maddelerin hazırlanmasında, sunulmasında, mevcut tasarıların eleştirilmesinde, mecliste kurullara dahil olmasında daha aktif bir rol oynamasına yönelik yasal kanalların da açılması gerektiğini düşünüyorum.

■ Bilhassa genç avukatlar sosyoekonomik ve mesleğin saygınlığına ait biroldukca sorun yaşadıklarını belirtiyor. Bu hususta hangi adımlar atılacak?

Mesleğimiz savunma mesleği, maalesef bilhassa demokrasiden gitgide uzaklaşıldığı için göz arkası edilmeye çalışılan bir meslek. Avukatsız bir yargı sistemi isteniyor. Bu niçinle de avukatlar önemli meseleler yaşıyorlar. Saygınlıklarının artırılması ve avukatın ekonomik ve toplumsal taraftan güçlendirilmesi için proje çalışmalarımız var. Yargısı bağımsız olmayan, yargıya itimadın olmadığı bir yerde kimse kendini inançta hissetmez, kimse iş yapmaz, hiç bir yatırım bu ülkeye aktarılmaz. Şubattan beri kendileriyle onlarca toplantı yaparak, plan ve programları hazırladık. Bu plan ve programları hazırlarken, hayli açık söyleyeyim ben gençlere hayran oldum. Hepsi pırıl pırıl, kendini geliştirmiş beşerler. Onlara kâfi ki baro olarak gerekli kanalları açalım.

ADALETİN VERGİSİ OLMAZ

Bugün CMK bakılırsavi yapan arkadaşlarımız… Minimum fiyat tarifesi kabul edilemez bir sayı. CMK tarifesinde alınan fiyatın bir gelir olarak kabul edilmesi mümkün değil. Birtakım kalemlerinde KDV yüzde 8’e indirildi ancak büsbütün kalkması gerekiyor. Adaleti, KDV koyduğunuz biçimde vatandaşa değerli hale getiriyorsunuz. ötürüsıyla, derhal CMK’da verginin büsbütün kaldırılması gerekir. Akabinde tüm alanlarda, düşürülen kalemler olsa da KDV’nin olmaması gerekir. Adalet ekmek, su üzere bir olgudur. Halkın adalet arayabilmesi için adaletin paralı hale getirilmemesi gerekir. Adaletin vergisinin kaldırılması gerekiyor. Adaletin arandığı her yerde zarurî avukat gündeme gelir. Mecburî avukatlığı niye bu ülkeye getirmiyoruz? Vatandaş mı hakkını hakikat arasın istemiyoruz, yoksa avukatların iş alanları azalsın mı istiyoruz. Bunun altını bilhassa çizmek lazım.

İstanbul Barosu Lideri Filiz Saraç, “Ciddi problemler yaşıyoruz. Avukatsız bir yargı sistemi isteniyor” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmeyeceğiz

Baro Lideri Filiz Saraç, İstanbul Mukavelesine ait fikirlerini ise şu sözlerle paylaştı:

“İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeme noktasındaki İstanbul Barosu’nun ve baroların çizgisini sürdüreceğim. İstanbul Kontratı üzere bir yol haritasından bir Cumhurbaşkanı sonucuyla vazgeçilemeyeceğini hala savunuyorum. Gitgide bayan şiddeti artıyor. esasen İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmaktaki sebeplerden birini de bu husustaki memleketler arası kontrol düzeneğinin mukavele içerisinde öngörülmüş olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Afganistan üzere dünyadaki öbür örnekler karşımızdayken daha sıkı sıkıya sarılıp ülkemizin bayan haklarında geriye gitmemesi için elimden gelen çabayı yapmam benim görevim.”