Karaman’da 20 yıl daha sonra bulduğu aracını modifiye ederek yarışlara katıldı

KesikÇayır

New member
Karaman’da 20 yıl daha sonra bulduğu aracını modifiye ederek yarışlara katıldı Karaman’da oto tamircisi olan Mehmet Aykan, bölgede modifiyeli araç tutkunu olarak tanınıyor.

1991 yılında babasının aldığı arabaya 11 yıl bindikten daha sonra satan Aykan, 20 yılın akabinde ilanda gördüğü serçe arabasını çabucak alarak aracı modifiye etti.

DİKİZ AYNALARI VE KOLTUKLARINI SÖKTÜ

Modifiye ettiği araçla yarışlara da girmeye başlayan genç adam, 6 saniyede 100 kilometre sürate çıkarak katıldığı son yarışta 2’ncilik elde etti.

Aykan’ın, yarışlarda yük yapmaması için dikiz aynaları ile koltuklarını söktüğü arabası, modifiye araç meraklıları gördüklerinde ilgiyle izliyor.

“120 BİN LİRA PARA HARCADIK”

Yarış tutkusunun hiç bir vakit bitmediğini söyleyen Aykan, “Elimizden geldiği kadar düzenlenen yarışlara katılmaya çalışıyoruz. Şu an kullandığım arabası babam 1991 yılında sıfır olarak aldı ve yaklaşık 11 yıl bindikten daha sonra da sattı. Benim de çocukluğum bu araçta geçti. 20 yıl ortadan daha sonra arabayı satış ilanlarında gördüm ve çabucak satın aldım. Arabayı yarışlara katmak için 2 arkadaşımla birlikte baştan aşağı yenileyerek 120 bin lira para harcadık. Gece gündüz demeden çok uğraştık. Birden fazla modülü burada olmadığı için hepsini dışarıdan getirttik” dedi.

“MOTORU BÜSBÜTÜN MODİFİYE EDİLDİ

Yeni model araçlar üzere bilgisayara bağlanabildiğini kaydeden Aykan, “Bu sayede aracın beynini denetim edebiliyoruz. Yüksek sürate çıkabilmesi için nitrojen gazıyla yakıt desteği yapıyoruz. Antalya’da düzenlenen son yarışta 400 metreyi 13.5 saniyede tamamladık. Araç, 6 saniyede 100 kilometre sürate ulaşıyor. Motoru büsbütün modifiye edildi ve turbosu da var. özetlemek gerekirsesı motoru büsbütün çelikten yapılmadır” diye konuştu.

“ÇEKİCİYLE ARACI KONYA’YA GÖTÜRDÜM”

Trafiğe çıkamadığı için aracı yarışlara çekiciyle gdolayıp getirdiğini anlatan Aykan, “Karaman’da pist ıstırabımız var. Bir biz değiliz yarışlara katılmak isteyen birfazlaca arkadaşımız var. Bu vakte kadar öbür vilayetlerde yapılan yarışlara imkanlarımız doğrultusunda yalnızca biz katılabildik. Ancak yarışlara katılmak isteyen epeyce arkadaşımız var. Karaman’da pist olmamasından dolayı yarışlara hazırlanabilmek için hafta boyunca ben 3 gün çekiciyle aracı Konya’ya gdolayıp orada hazırlanmak zorunda kaldım. Onun için Karaman’a pist yapılmasını istiyoruz” dedi.