Kasımpaşalıyım demekle olmuyor mertçe gayret et!

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Kasımpaşalıyım demekle olmuyor mertçe gayret et! Hakkında 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus ve siyasi yasak sonucu çıkan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, SÖZCÜ’ye özel açıklamalarda bulundu. İktidara, Cumhurbaşkanı ve AKP başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen İmamoğlu şunları söylemiş oldu:

‘CÜMLESİNE BAKARIM’

“Korkmuyorsa iktidar, mertçe bir çaba istiyorsa sayın Erdoğan bu işlere tenezzül etmesin. O denli Kasımpaşalıyım demek kolay değil. Biz hala mertçe uğraşın peşindeyiz. Yargı konusunda da netim. Çıkacak ve diyecekler ki ‘evet bu hukuksuz bir karardır’ diyecekler. Ben sayın Erdoğan’ın cümlesine bakarım artık. hiç bir açıklama yok. Var lakin hala mertçe bir açıklama bekliyoruz. Sahanın o denli olması lazım. Herkes çıksın, çabasını versin. Muhalefet tarafınca adam eksiltmekle seçim kazanmayı planlıyorsa bu mertçe bir çaba değil. Orada siyasi bir karar verildi. Siyasi sonucun düzeltilmesi gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nın halini millet de izliyor, biz de izliyoruz. Hala makul bir tutum yok. Çıkıp ‘mağdur edebiyatı yapmak kolay’ üzere kavramları kullanıyorlar. Bu parti mağduriyet edebiyatı hiç yapmadı. Bu kadar ıstırap yaşamasına, bu kadar bedel ödemesine karşın. Bu partinin genel lideri suikast teşebbüsüne uğradı. Linç teşebbüsüne uğradı. hiç bir vakit mağduriyet edebiyatı yapmadı. Dimdik ayakta gayretini devam ettirdi. Biz de şu anda o pozisyondayız lakin o denli sağa sola meydan okumakla mertlik olmuyor. Mertlik bu sonucun düzeltilmesiyle olur. ‘Evet kardeşim hepinizle çaba edeceğim’ desin. Biz de çıkalım alana uğraş edelim. Bugün Ekrem’i eksiltmek, yarın bir diğerini eksiltmek üzerinden siyasi hareketlerini hukuka alet ederek gerçekleştirmelerini utanç verici olarak görüyorum, Türkiye demokrasisi açısından. Bu saatten daha sonra problemim bu. Mertçe çabayı 2019’da gördük. çok mertçe çaba yaptık ikinci seçimde. Önlerinde son atakları vardı. Onu da yaptılar. daha sonra da kararı gördük. bir daha tıpkı biçimde bilek kuvvetine hazırız. Millete kendini anlatırsın, millet de ona bakılırsa oyunu verir. Ortadaki pürüzleri kaldırırsın… Lakin bizi rahat bıraksın. Ki daha yeni atılımlarını de bekliyoruz biz bu ortada. Daha neler çıkartırlar.”

İmamoğlu YSK Lideri Muharrem Akkaya’nın “Adayken cezası katılaşırsa seçilse bile mazbata alamaz” açıklamasına da reaksiyon gösterdi. Şöyle konuştu: “Bu neyi gösteriyor biliyor musunuz? YSK liderinin başında Ekrem İmamoğlu istinafta da cezayı yedi, Yargıtay’da da cezayı yedi. YSK liderinin bilinçaltındaki fikrinin tezahürü yani. Diğer hiç bir şey değil. YSK diğer bu biçimde karşılık verir mi? Olursalar ortasında hiç Ekrem İmamoğlu’nun beraatı yok örneğin.”

SÖZCÜ’YE TEŞEKKÜR ZiYARETi
Gazetemizi ziyaret eden İmamoğlu’nu, Genel Yayın Direktörümüz Metin Yılmaz ağırladı. İmamoğlu haber dayanağı için teşekkür etti.

‘BİZE DUA EDECEKLER’

İmamoğlu, hakkındaki kararla ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı: “Her şeye karşın hoş ülkemizin aziz yargısı buna müsaade etmesin diye dua ediyoruz. İnsan adalete güvenmek istiyor her şartta. İnanın ki bu adaletsiz sonucun altına imza atan, mesleğinden utanması gereken o mahkemenin yargıcı da savcısı da yarın öbür gün bütün bu yaptıklarına karşın doğal ki hukuken hesabını verirler lakin çocuklarına vereceğimiz hoş hizmetten dolayı bize dua etmek zorunda kalacaklar. Konuttaki evlatlarına ve eşlerine sesleniyorum. Onlar bize dua edecekler. ‘Allah razı olsun bize ne hoş hizmetler yapıyorlar’ diye. Ve bu vakitten kurtuldukları için de dua edecekler.”

‘İKTİDARIN KUMPASIDIR’

sonucun çıktığı gün Saraçhane’de GÜZEL Parti başkanı Meral Akşener ile buluşmasına ait yapılan “Kılıçdaroğlu’na kumpas kuruldu” yorumlarıyla ilgili de İmamoğlu şunları söylemiş oldu: “Bizim muhalefet bloğu olarak her birleşme anımızı, hem buluşma anımızı, her kaynaşma anımızı, her kucaklaşma anımızı, hatta partinin ortasında bile hoş anlarımızı kirletme gayreti bugünün iktidarında var. Yani bu kumpas iktidarın kumpasıdır. Biz ona alet olmayız.”

SÖZCÜ DÜZEYLİ BASIN LİSANIYLA TAKVİYE VERDİ, TEŞEKKÜRE GELDİM

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ve Lider Danışmanı Murat Ongun’u gazetemiz Genel Yayın Direktörü Metin Yılmaz, gazetemiz Genel Müdürü Asım Akgül ve Reklam Küme Lideri Funda Tuncer Sıdalı ağırladı. İmamoğlu, SÖZCÜ Yayın Direktörü Serdal Saraç, müellifimiz Aytunç Erkin, gazetemiz Avukatı İsmail Yılmaz, Sözcü TV Genel Yayın Direktör Yardımcısı Alişer Delek’in katıldığı sohbet sırasında gündeme ait değerli açıklamalar yaptı. İmamoğlu, “Geçmişte SÖZCÜ’nün yaşadığı hukuksuzlukta da kapınıza gelip size geçmiş olsun diyen birisiyim. Bugün de aslında ziyaretimin temel hedefi bu hukuksuzluk sürecinde gösterdiğiniz ağır dayanağı ve hukukun işlemesi konusundaki o epey düzeyli basın lisanı konusunda teşekkür etmek için geldim” dedi…

MANŞETiMiZ iÇiNi SIZLATTI
İmamoğlu, Genel Yayın Direktörümüz Metin Yılmaz’la dünkü manşetimizi inceledi. Vural Paşa’nın mahpusta vefatına epeyce üzüldü.

Ailemizin önderiyle problemleri çözeriz

İmamoğlu, partinin ortasında yaşanan meselelerle ilgili net konuştu:

“Partinin içerisinde yüzlerce sorun da çıksa o meselelerin içerisinden dışa dönük Ekrem İmamoğlu’nun ağzından ne bir hengame, ne bir olumsuzluk duyamazlar. O sorunun tahlili bizim ailemizin içidir. Bizim ailemizin başkanı var. Genel liderimiz var. Biz otururuz, ailemizin başkanıyla süreçleri birlikte çözeriz. Orası benim konutum. Kurumsallık ve kurumuna yüksek sadakatten kastım bu. Bizi izlemeye devam etsinler.”

YASİN OKUYUP HIRSIZLIK YAPANLARA BAKSINLAR

İmamoğlu, toplumsal medyada paylaşılan gizlice çekilmiş imajlarıyla ilgili yapılan “Camide Yasin okuyordu, alkol alıyormuş” yorumlarına da şu cevabı verdi: “Yasin okuyup hırsızlık yapanlara baksınlar, benle uğraşmasınlar. Bu da MOBESE’nin diğer bir yordamı. MOBESE’yi unuttuğumu kimse zannetmesin. Unutmadım yani. ‘Bu kararla bakılırsavden almam’ diye açıklama yaptı ya bakan. Tekil konuştu. Kim oluyorsun derler o lafı edene. Hukuku açıklayabilirsin, kuralı açıklayabilirsin. Ancak ‘gorevden almam…’ Lisana bakar mısınız? Ne kadar yakışıksız bir lisan. Bu kibirin üstenciliğin devlet insanlığına yakışmayan üslubun aslında tezahürü. Birebir akıl işte o gün devletin kameralarıyla Ekrem İmamoğlu’nu takip eden akıl… Bunların hepsinden kurtulacağız. Ve savla söylüyorum. Yani doğal hukuk tarafında hesap verirler o farklı bir şey. Fakat gönül rahatlığıyla bir taburede oturup rastgele bir mahallede çay içecekleri kahvehane bulamayacak bu adamlar. Ben bakılırsavim bittiğinden her kahvehanede çay içeceğim. Bunlar gidip lakin Gaziosmanpaşa’da ancak Trabzon’un Of İlçesi’nde fakat bilmem nerede fark etmez gidip oturup taburede çay içecek kahvehane bulamayacaklar. Millet yüzünü görmek istemeyecek bu insanların. Biz Allah’a şükür girdik çayımızı kahvemizi içeceğiz bir daha…”

Hukuksuzlukla çabada hiç kimseden endişemiz yok

İmamoğlu, Seyahat tutukluları ve Selahattin Demirtaş’la ilgili kıymetlendirme yaparken şu çarpıcı açıklamayı yaptı: “Ben adaletsizliği yalnızca yaşadıkları üzerinden yorumlayan birisi değilim. Diyarbakır’da kayyum atandığında koşup oraya gidip geçmiş olsun diyen bir beşerim. Kendisine yapıldığında ciyak ciyak bağıran biri değilim. HDP’li belediyelere geçmiş olsun ziyareti yapmış, bunun karşısında olduğumuzu, ‘halkın verdiği sonucun bir tane hukukla, adaletle bağlantısı olmayan bir bakanın iki dudağı içinden ya da bir imzasından bakılırsavden almasına şiddetle karşıyım’ diyen de bir belediye lideriyim. Hukuksuzluğa karşı uğraşta hiç kimseden kaygımız yok. Milletimiz de korkmaz. Hala hukuksuz yere içeride yatan bir sürü insan var. Benim çalışma arkadaşım Tayfun Kahraman var. Onunla birlikte yatan öteki arkadaşlarımız var. Bunlar için de çaba eden birisiyim. İçeride yatıp başka kalan ve ıstıraplarını yaşayan Demirtaş’ın ailesi için de üzülen birisiyim. Gazeteci arkadaşlarım yattığında da onların da ıstırabını paylaşan birisiyim. Toplumun hukuksuzlukla mücadelesi noktasında hiç bir bireye ayrım yapmaksızın tıpkı hisle bakıyorum. Tıpkı şeyi Ergenekon, Balyoz’da yaşadık. İnsanların hayatları heba oluyor.”

Gezi Parkı Davası’nda 18 yıl mahpus cezası verilen İBB çalışanı Tayfun Kahraman, kızı Vera ile bu biçimde vedalaşmıştı.

BU ZULMÜ HİÇBİR PERİYOT GÖRMEDİ!

“İstanbul’u niye bu kadar hayli istiyorlar” sorusuna İmamoğlu şu karşılığı verdi: “İstanbul’u alan Türkiye alır demişti esasen. İstanbul’dan Türkiye’ye giden bildiriler İstanbul’da üretilen işler, bütün bunlar onların aklını başından aldı. 3.5 senede büyük işler yaptık. Onun için akşamdan sabaha ‘yarın ne yaparız Ekrem İmamoğlu ile ilgili’ diye düşünüyorlar. Mahallî yönetim-hükümet alakası açısından bu zulmü Türkiye Cumhuriyeti’nin hiç bir periyodu görmedi. Biz onların periyodundan kalan müteahhitlerle, yüklenicilerle de iş yapıyoruz. Ve her şantiyede karşıladıklarında gözlerinde memnunluk var. Zira biz onlarla yalnızca iş konuşuyoruz.”

Google yanıtı: O lisandan anlıyorlar

İmamoğlu, Google’da ismi arandığında “Eski İBB Başkanı” kararı çıkması daha sonrasında Cumhurbaşkanı ve AKP başkanı Erdoğan’ın bir konuşmasına atıf yaparak attığı “I speech kürsü” paylaşımı ile ilgili de açıklama yaptı. “O lisandan anlıyorlar ne yapalım? Komik bir durum yaşattılar. Türkiye’de dünya çapında prestijli kurumların bile işleyişini, kurumsallığını bozma teşebbüsleri var. Komik bir durumda ancak sonunda çözdüler” karşılığını verdi.

Karara reaksiyon veren AKP’lilere teşekkür

İmamoğlu karar daha sonrası takviye veren AKP ortasından 3 isme de teşekkür etti. İmamoğlu “Gerçekten yürekten teşekkür ediyorum. bu biçimde değişik anlarda enteresan yorumları oldu. Bülent Arınç, Cemil Çiçek, Hüseyin Çelik, o partinin ortasından çıkıp cesurca, mertçe bu cevapları vermeleri… Bu 3 kimlik benim için epeyce değerli. Bilhassa evvelki Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’e de bilhassa teşekkür ediyorum. Fikir ayrılığı olabilir, beşerler öbür bir yolda yürüyebilir. Yani bu biçimde bir yargı sopası olabilir mi? Diyecek bir laf yok” dedi.