Kızlar futbol hakemi olmak için büyük efor sarf ediyor

tesbih

New member
Kızlar futbol hakemi olmak için büyük efor sarf ediyor Türkiye Futbol Federasyonu’na bağlı Bingöl Vilayet Hakem Şurası’nın 24-26 Aralık tarihleri içinde açtığı aday hakemlik kursuna 115 müracaat yapıldı. Başvuranlar içinde kız adayların geçen senelera göre fazla olması dikkatlerden kaçmazken, 24 kız bu kurstan muvaffakiyet ile ayrılarak çalışmalara başladı. Merkez Karşıyaka Stadyumu’nda belli günlerde Vilayet Hakem Şurası Lideri Mithat Ercan koordinesinde büyük emek sarf eden kızlar, gayelerinin Harika Lig’de nazaranv almak olduğunu iletti.

Kursa kızların bu yıl daha fazla müracaat yaptığını belirten Vilayet Hakem Şurası Lideri Mithat Ercan, bayanların futbolda yer alması gerektiğini söylemiş oldu.

Ercan, “Aday hakem kursu açtık ve hayli büyük bir iştirak oldu. Bilhassa bayan konusunda hayli büyük iştirak oldu. Şu an başarılı olan, imtihanı geçen 24 bayan hakemimiz var. Bunlarla tabi çalışmalara başlıyoruz her hafta rutin bir biçimde. Salı, perşembe atletik teste saha denemelerine alacağız. Hedefimiz bilhassa bu bölgedeki bayan hakemler olur mu olmaz mı, yapabilir mi yapamaz mı algısının önüne geçmek için bizler bayanlara müspet bir ayrımcılık tanıdık. Biz bayanlarımıza inanıyoruz. Tribünlerde o olumsuz imajların önüne geçmek için bayan hakemlerin alanda olması gerektiğini, o alandaki berbat imajın yıkılabileceğini, bayan hakemlere de inanılırsa, baht verilirse epeyce hoş şeyler yapabileceklerine biz inanıyoruz” dedi.

Hatice Meşe: “Bazı algıları kırmak ismine kursa katıldım”

Kurstan başarılı olan ve şuan için aday hakem olan Hatice Meşe, birtakım algıları kırmak ismine kursa katıldığını söylemiş oldu. Meşe, “Bu kursa katılmamım hedefi, bilhassa bayanların alanlarda olmasını istiyorum. Zira bu işi yalnızca erkekler yapar diye bir algı var. Ben büsbütün bu algının yıkılmasını istiyorum. Küçük yaştan beri futbolla ilgileniyorum her vakit. beraberinde alanda bayanlar da olmalı. Hem tahminen bu türlü argo konuşmalar, küfürlerin önüne geçilebilir. Kendimi de bu mevzuda yetenekli buluyorum. Aday hakem olarak başladık fakat idmanlarla kendimizi geliştiriyoruz. Üst klasmanlarda yer almak için buradayım. niye yani Melis Özçiğdem olmayalım diye düşünüyorum” diye konuştu.

Gamze Akın: “Çalışmalarımız epey yeterli bir biçimde ilerliyor”

Bu kursta bayanlara olumlu bir ayrımcılığın tanınmasının güzeline gittiğini aktaran Gamze Akın, “İlimizde açılan aday hakemliği kursu vardı bayanlara da öncelik tanındı. Bu benim epey hoşuma gitti. niye bir bayan da hakemlik yapamasın diye düşünerek geldik kursa katıldık ve düzgün ki de katıldık. Çalışmalarımız hayli güzel bir biçimde ilerliyor. Kendime ve hakem arkadaşlarıma da inanıyorum. Çok ileri bir düzeyde hakem ve tahminen Türkiye Kupası maçlarını bile yönetebiliriz” biçiminde konuştu.

Maksadının bayanları temsil etmek olduğunu tabir eden Melisa Güneş ise “Kurs açıldı ve biz aday olarak geldik. Kendimizi bu branşta geliştirmeyi planlıyoruz. Mithat hocamız yardımıyla bu kursa katıldık ve başarılı bir sonuç aldık. Şuan da tek gayemiz kendimizi geliştirip, üst klasmanlara çıkmak, ismimizi duyurmak. Bayanları temsil etmek için buradayız” tabirlerini kullandı.

Bir yıl ortasındaki U karşılaşmalarında en çok 10 maçı yönetecek olan aday hakemler, ondan sonrasında vilayet hakemi nazaranvlerini sürdürecek.