‘Kızlar okula erişemiyor’

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
‘Kızlar okula erişemiyor’ Prof. Dr. Nejla Konsey: “Köy okullarını kapatarak, kız çocuklarını ve köylülerin öğretmene ve okula erişimi engellendi. Kız çocukları, toplumsal hayattan soyutlanıp, koparıldı. Hayalleri bulaşık yıkayıp, tabak ve bardak dizme üzere cinsiyetçi bir alana sıkıştırıldı” dedi.

Türkiye’
de ataerkil toplumsallaşmanın dayatıldığını söyleyen Eğitim Sen Genel Lideri Prof. Dr. Nejla Şura, “İktidar ‘verimlilik’ sebebi öne sürülerek 17 bin köy okulunu kapatıp, öğretmenleri köyden çekti. Köy çocukları ve köylüye rol model olarak imamı bıraktı” dedi.

Prof. Dr. Nejla Heyet

KÖYLÜ ENGELLENDİ

Köy okullarının kapatılmasının toplum dizaynı emelli olduğunu anlatan Şura şöyleki dedi: “Köy okullarını kapatarak, kız çocuklarını ve köylülerin öğretmene ve okula erişimi engellendi. Kız çocukları, toplumsal hayattan soyutlanıp, koparıldı. Hayalleri bulaşık yıkayıp, tabak ve bardak dizme üzere cinsiyetçi bir alana sıkıştırıldı.”

EVLİLİK BASKISI

“Zorunlu eğitim çağında lakin okulda olmayan 3.5 milyon çocuğun değerli kısmını köylerdeki kız çocukları ve Suriyeli kız çocukları oluşturuyor diye düşünüyoruz. Çok küçük yaşta, evlenmeye zorlanıyorlar. Eğitimle gelişip, toplumda kelam sahibi olma hakları ellerinden alındı. Köy okulları acil açılmalıdır.”

Okul servisleri mahkemelik oldu

MEB, Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde geçen ağustos ayında bir dizi değişiklik yaptı. Servis araçlarının 10 yıldan eski olmaması hududu kaldırılıp, eski araçlarla öğrenci taşınmasının önü açıldı. Ortaokul ve lisede hostes koşulu iptal edilip, ilkokulda da ilkokul mezunlarının hostes olması sağlandı. Araçlarda, ‘içerisi görünür beyaz cam’ sözü yerine ‘şeffaf cam’ tarifi getirilse de camın niteliği netleştirilmedi. Eğitim Sen, yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’a dava açtı.

Öğrencilerin yerini müdür de bilmiyor!

“Okullara gidiyoruz. ‘Öğrenciniz Ayşe, His nerede?’ diye soruyoruz. Müdür, ‘Onlar 7-8 çocuk gelip, kaydoldu. Artık neredeler? Bilmiyoruz’ diyor. MEB takip etmezse, hayatları mahvolacak.”