Mahkeme AKP’li belediyenin su artırımını iptal etti

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Mahkeme AKP’li belediyenin su artırımını iptal etti Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin suya yüzde 25, sayaç okuma bedeline ise yüzde 150 artırım yaparak, artırımların her ay TÜFE oranında güncelleme sonucunı mahkeme iptal etti. Mahkeme yapılan artırımları hakkaniyete uygun olmadığına karar verdi. Yaşanan bu gelişmeden daha sonra abonelerin belediyeden ödemek zorunda kaldıkları paraları geri alabilecekleri açıklandı.

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi 31 Mart seçimleri öncesinde 2018 yılı Ocak ayında gönül belediyeciliğine örnek göstererek suya yüzde 15 indirim yaptı.

Seçimlerden daha sonra ise 23 Mayıs 2019 günü yapılan yapılan meclis toplantısında suya yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 artırım yaparak, artırımların her ay TÜİK tarafınca açıklanan TÜFE oranına göre güncellenmesine karar vererek 1 Haziran tarihinden itibaren uygulanmasına karar verdi. Lakin, Samsun Barosu avukatlarından ve CHP İlkadım ilçesi eski lideri İstek Sabuncu, suya yapılan artırımın iptali için 2. Yönetim Mahkemesine dava açtı.

“HAKKANİYETE UYGUN DEĞİL”

Her ay TÜFE oranında yapılan güncellemeler ile bir arada suyun litre fiyatı kentte 5 lirayı bulurken, mahkeme yapılan artırımların hakkaniyete uygun olmadığına karar verdi. Samsun 2. Yönetim Mahkemesi, mesken tipi aboneler için su tarifesine yüzde 25 oranında artış yapılması suretiyle suyun ünite metreküp fiyatının 3,18 TL’den 3,97 TL’ye çıkarıldığı ve sayaç bakım ve tamirat bedelinin aylık 2,50 TL olarak belirlendiği belirterek, “2560 sayılı Kanunda yer alan artırım sebepleri haricinde her ay açıklanan TÜFE oranında artırımın da öngörüldüğü, ancak bu durumun üstte belirtilen mevzuatta yer almadığı ve kelam konusu artırımın hakkaniyete de uygun olmadığı, ayrıyeten davacıların abone mukavelesi uyarınca, sayacın abone tarafınca alındığı, sayacın korunması ve arızalanan sayaçların yenisinin alınmasının bir daha aboneye ilişkin olduğu, ama buna karşın davalı yönetim tarafınca sayaç bakım fiyatı ismi altında fiyat talep edilmesinin hakkaniyete uygun olmadığı üzere, bu konuda yapılan artırımın da bir daha 2018 yılı enflasyonunun hayli üzerinde olduğu anlaşıldığından, dava konusu süreçte hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmadığı kararına varılmaktadır. Açıklanan niçinlerle, dava konusu sürecin iptaline oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

ABONELER PARALARINI GERİ ALABİLECEK

Suya yapılan artırımı yargıya taşıyan Avukat İstek Sabuncu, sonucun örnek teşkil edeceğini belirterek, “Mahkeme, 1 Haziran 2019 tarihinden itibaren uygulanan artırımların hakkaniyete uygun olmadığına karar verdi. Su abonesi olan ve artırımlı su faturalarını ödemek zorunda kalan vatandaşlarımız, belediyeye başvurarak fazla ödedikleri parayı talep edebilirler. Belediye ödeme yapmayı kabul etmez ise Tüketici Mahkemesine başvurarak paralarını alabilirler” dedi.