Maliyetlerimiz döviz onlar da TL’ye dönsün

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Maliyetlerimiz döviz onlar da TL’ye dönsün Döviz satma mecburiyetine ihracatçılardan itiraz geldi. İhracatçılar alınan sonucun bir daha incelenmesi gerektiğini savundu.

Pandemi daha sonrasında rekorlara imza atan ve Türkiye iktisadında büyümeyi sırtlayan ihracatçılar 2021’de yüzde 32.9 artışla 225.4 milyar dolarlık ihracata imza attı. Lakin ihracatçılar dataların belirtildiğı gün devreye giren döviz bozdurma sonucuna itiraz etti. Alınan karar ile ihracat bedelinin yüzde 25’inin, düzenlendiği tarihteki kur üzerinden TCMB’ye satılması öngörülürken, sonucun ani alınması ve mecburiyetin, bilhassa kurun volatil olduğu günlerde şirketlere ziyan yazacağı açıklandı. çabucak hemen uygulama temellerinin netleşmediğini anlatan temsilciler, bilhassa iç piyasada devam eden döviz üzerinden ticaretin de şirketleri ve dalları zora sokacağına dikkat çekti.

İhracatçı şirketlerin personellik haricinde başta hammadde olmak üzere bir epeyce maliyet kalemine iç pazarda da dolarla ödeme yaptığını anlatan İstanbul Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Mustafa Gültepe, evvel buradaki ticaretin de TL’ye dönmesi gerektiğini aktardı. “Benim aylık olarak ödemelerim var esasen. Kumaşçı bana dolarla satıyor. bu biçimde onun da TL olması lazım. sonucun tekrar incelenmesi lazım. Şu anda herkes dolar kullanıyor. Bu sefer bir de dövizin yüzde 25’ini bozdurduğumda kayıp hayatış oluyorum” değerlendirmesini yapan Gültepe, girdilerin de TL’ye dönmesi gerektiğini anlattı.

Takvime bağlanmalıydı

TOBB Hazır Giysi Bölüm Meclis Lideri Gurur Fayat, “Aslında bu biçimde bir karar olmasını istemiyoruz. Firmaların döviz yükümlülükleri döviz ödemeleri üzere durumlar var. O dövizi bozdurmak zorunda olmanız, hele de volatil bir ortam var ise ziyan da yazabilir. Muhakkak bir takvime bağlanabilirdi ” diye konuştu.

Mecburiyet gerçek değil

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği Lideri Ahmet Güleç, ihracatçının beraberinde hammadde ithalatçısı olduğunu belirtti. Güleç, “Bizim dünya ticaretinden hisse almamız lazım. Bu tip durumlarla uğraşmamamız lazım diye düşünüyorum. esasen ihracatçı parayı bozduruyor. Bunun bir mecburiyet olması gerçek değil” dedi.