Maui’deki orman yangınları ‘sadece duman ve kül’

Burcin

New member
Video dökümünü oku
İçeri ve dışarı katlamak için simge resmi

Bu helikopter görüntüleri, Hawai adası Maui’deki Lahaina kasabasını veya ondan geriye kalanları gösteriyor. Şiddetli çalılık ve orman yangınları, popüler sahil kasabasının büyük bir bölümünü yok etti. Yerel halk şokta.

Mason Jarvi:
“Lahaina’nın tamamı yandı ve kömür oldu. Dünyanın sonu gibi geldi.”

Dustin Johnson:
“Rıhtımda en son ben vardım. Ateş fırtınası banyan ağacına ulaştı ve her şeyi beraberinde götürdü. Sahile ve oradan güneye koştum, elimden geldiğince yol boyunca diğerlerine yardım ettim.”

Maui’nin batı kıyısının büyük bir kısmı şimdiden alevlerin kurbanı oldu. Yüzlerce aile tahliye edilmek zorunda kaldı ve onlarca aile için herhangi bir yardım çok geç geldi. Hayatta kalanlar, varoluşlarının kalıntılarıyla yüzleşir.

Jamie Brown:
“Dün gece yarısı adanın bu tarafına geldik. Eşim ve köpeğim bir otoparkta kalıyorlardı. Sonra bu sabah cep telefonlarımızda evimizin yanan resimlerini gördük. Duman ve külden başka bir şey yoktu. Sadece üzerimizdeki kıyafetler, köpeğimiz ve iki çocuğumuz var.”

Etkilenen bölgelerde tekrar tekrar elektrikler kesildi, cep telefonu şebekeleri aşırı yüklendi ve acil durum numarasına ulaşılamadı. Maui için olağanüstü hal ilan edildi. Hastaneler dolup taştı ve çok sayıda insan yanık ve duman zehirlenmesiyle hastaneye kaldırıldı. Bu arada hava koşulları, yangının daha fazla yayılmasını tahmin etmeyi zorlaştırıyor.